Reklama

Siły zbrojne

Przeciwlotnicze Białe do naprawy

photo
photo

3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie poinformowała o udzieleniu zamówień w ramach przetargu na prace naprawczo-konserwacyjne, polskich zmodernizowanych samobieżnych zestawów przeciwlotniczych ZSU-23-4MP Biała będących modernizacją sowieckich ZSU-23-4 Szyłka.

Cały przetarg, który jest realizowany w ramach procedury ograniczonej, dotyczył naprawy i konserwacje samobieżnych artyleryjsko-rakietowych zestawów przeciwlotniczych ZSU-23-4MP Biała w latach 2021-2024. Prace te miały być, zostać planowo zakończone do 30 listopada 2024 roku i w ramach poszczególnych lat rozliczane z dniem 30 listopada każdego roku. Sama realizacja tego kontraktu oraz jej zakres mają być jednak zależne od budżetu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Termin składania ofert w ramach tego postępowania upłynął 23 lipca br. o godzinie 9:00. Do oceny złożonych ofert posłużyły następujące kryteria: cena (waga 60), okres gwarancji (waga 15), średnia cena godziny szkoleniowej przypadającej na jedną osobę (waga 10) i średnie wynagrodzenie za wynagrodzenie ryczałtowe (waga 15). Dodatkowo konieczne było wykazanie przez oferenta wykonywania analogicznych prac na rzecz wojska, najlepiej związanych z naprawą systemów przeciwlotniczych. Ostatecznie 10 listopada br. podjęto decyzję o wyborze jedynej złożonej oferty złożonej przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. o wartości ok. 10,430 mln zł bez VAT.

ZSU-23-4MP Biała to polska modernizacja radzieckiego samobieżnego artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego ZSU-23-4 Szyłka opracowana i wykonana przez ZM Tarnów na początku XXI wieku. Zakres modernizacji objął m.in. instalacje czterech wyrzutni przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom (w wysuwanych modułach po dwa w każdym), a także cyfrowego systemu kierowania ogniem oraz nowych środków łączności. Dodatkowo zmniejszono liczbę załogi z czterech do trzech osób dzięki większej automatyzacji pracy. Modernizacji tej poddano 21 egzemplarzy Szyłek, które obecnie znajdują się na uzbrojeniu Wojska Polskiego wraz z siedmioma niezmodernizowanymi wozami tego typu. Służą one w wybranych bateriach dywizjonów przeciwlotniczych brygad pancernych i zmechanizowanych.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. Miki

  Nie można bu ich trochę zmodernizowac? Dodać im radar Bystra, nowocześniejsze systemy pasywne i kierowania ogniem. Czy możliwa byłaby integracja amunicji typu AHEAD na obecnych armatach ?

  1. Sssssssss

   Niestety za mały kaliber dla takiej amunicji.

 2. Tak mi się zdaje

  Biała ma spore rozmiary i wydaje mi się, że jest w niej sporo miejsca wewnątrz dla załogi, co przekładałoby się na większy komfort pracy przy wielogodzinnych dyżurach bojowych, tylko... ten kaliber i mały zasięg...

 3. Sidematic

  Czy ktoś rozumie dlaczego MON podejmuje takie idiotyczne decyzje? Czemu zmodernizowano 21 pozostawiając 7 niezmodernizowanych? Nikt normalny, przy zdrowych zmysłach nie robi takich sztuk tylko od razu modernizuje wszystko co ma. Im większa seria tym niższy koszt jednostkowy, to prawo się - jeszcze - nie zmieniło, nawet w naszym socjalistycznym kraju.

  1. luka

   Bo to najpewniej dawcy części są/będą, a że na horyzoncie już powolutku, powolutku coraz bardziej w końcu widać jakichś następców to też nie ma co inwestować nie wiadomo ile zwłaszcza, że ich wartość bojowa jest dość mała obecnie.

 4. Pewny

  Modernizacje przeprowadzono głównie w ostatnich latach !!

  1. XXL

   Tak. Zmodernizowano ORP Ślązak poprzez zamontowanie w miejscu uzbrojenia Kaplicy Pokładowej, zakupiono 300 Ołtarzy Polowych, a żołnierze na świetlicach uczą się patriotyczno-religijnych pieśni.

  2. Pewny

   Widzę ze ktoś ma duży problem… tak na poważnie w ostatnich latach zmodernizowano Białe. Co do Ślązaka to również udało się wrócić do projektu i zakończyć jego budowę

  3. XXL

   Tak. Ta kaplica na Ślązaku znacząco zwiększa możliwości bojowe naszej floty. Co do szyłek, to trzeba je zastępować czymś z armata 35 mm, bo w niej można wykorzystać amunicję programowalna, a tylko tak można niszczyć małe drony.

 5. Herr Wolf

  Ile to już NATO powinno nas sponsorować? A tu nadal 90% ruskiego sprzętu z lat 60- tych!

  1. Dedek

   Dlaczego NATO ma sponsorować Rosję???

  2. Was?

  3. Grom

   Tylko w twojej zmyślonej rzeczywistosci. Od dawna większość sprzętu mamy od producentów zachodnich. Nadal sporo mamy tych z czasów PRL ale tego złomu systematycznie się pozbywamy

 6. Ślązak

  ZSU-23-4 mieliśmy chyba 72 sztuki, modernizacja tylko 21 sztuk to kuriozum, chyba że stan techniczny pozostałych był tragiczny. SONA potrzebna na przedwczoraj.

Reklama