Reklama

Polityka obronna

Prezydenckie rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Autor. Marek Borawski/ KPRP

Prezydent Andrzej Duda wysłał premierowi Donaldowi Tuskowi rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, a wicepremierowi, szefowi MON Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi przekazał je osobiście podczas czwartkowej narady w Bydgoszczy.

Reklama

Podczas czwartkowego briefingu w Bydgoszczy prezydent wskazał, że o przygotowanie rekomendacji do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego premier Donald Tusk zwrócił się do niego w marcu tego roku. „Mamy obecnie Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, ale to strategia z 2018 roku, a więc może nie bardzo leciwa, ale sytuacja bezpieczeństwa w naszej części świata (…) zmieniła się bardzo zasadniczo” - wskazał.

Reklama

Prezydent przekazał, że nowe rekomendacje zostały przygotowane w BBN przy konsultacji z 60 ekspertami, a sam przeanalizował je „w szczegółach”. „Dzisiaj (rekomendacje zostały wysłane do pana premiera Donalda Tuska, zgodnie z ustawą, a niezależnie od tego przed momentem przekazałem je do rąk wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniak-Kamysza” - powiedział prezydent, wyrażając nadzieję, że już wkrótce Polska będzie miała „zaktualizowany dokument”, który będzie odpowiadał jej potrzebom w zakresie bezpieczeństwa.

Prezydent Andrzej Duda zwołał także na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem polskiej delegacji na szczyt NATO do Waszyngtonu.

Reklama

Czytaj też

„Postanowiłem o zwołaniu na poniedziałek, na godz. 9 rano, przed naszym wylotem do Waszyngtonu, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie będzie możliwość dokładnej wymiany myśli i idei, związanych z tym, co będzie omawiane na szczycie NATO od strony politycznej” - zapowiedział prezydent w czwartek w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy po odprawie z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i najważniejszymi dowódcami wojskowymi.

Prezydent powiedział dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła m.in. roli powstającego w Bydgoszczy JATEC, czyli natowskiego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, służącego m.in. wymianie doświadczeń między wojskowymi NATO i z Ukrainy. Prezydent wskazał, że na szczycie podejmowane będą m.in. decyzje dotyczące ulokowania Centrum w strukturach NATO; wyraził nadzieję, że będzie mogło ono uzyskać odpowiednie certyfikacje i rozpocząć pełną działalność na przestrzeni najbliższych dwóch lat, a w działalność JATEC będą mogły zaangażować się także inne państwa zaprzyjaźnione z NATO.

Prezydent wskazał, że czwartkowa narada dotyczyła przede wszystkim kwestii czysto wojskowych do omówienia przed szczytem. „Dotyczyło to zarówno kwestii logistycznych, jak i planistycznych - wytypowania, przemieszczania jednostek, realizacji planów ewentualnościowych, realizacji inwestycji infrastrukturalnych, kwestii zabezpieczenia i zapełnienia bazy magazynowej (…) Omawialiśmy te wszystkie kwestie z generałami, z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego i naszymi reprezentantami w strukturach wojskowych NATO” - zaznaczył.

„To ten komponent militarny, bardzo zasadniczy, natomiast obok niego jest jeszcze komponent polityczny. Ten drugi będziemy analizowali przede wszystkim z naszymi koleżankami i kolegami ze świata z polityki” - powiedział prezydent. Jak dodał, poświęcone temu będzie posiedzenie RBN.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Jan z Krakowa

    Te właśnie kwestie logistyczne, planistyczne - to jest, cytuję >>wytypowania, przemieszczania jednostek, realizacji planów ewentualnościowych, realizacji inwestycji infrastrukturalnych, kwestii zabezpieczenia i zapełnienia bazy magazynowej (…) << to rzeczywiście jest dla bezpieczeństwa RP najistotniejsze. Jest to materialna podstawa skuteczności obronnej NATO. I to właśnie powinno być w wypowiedzi Pana Prezydenta szczególnie podkreślone. I pewnie było. Natomiast sprawą drugorzędną i mało istotną dla naszego bezpieczeństwa (niektórzy komentatorzy na tym Forum uważają że nawet szkodliwą dla tegoż, ponieważ uważają to za wychodzenie przed szereg) jest Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina.

  2. Wojtekus

    Strategia z 2018. W 2022 zaczela sie pelnkwymiarowa wojna. Ciekaw jestem czy byla ona ujeta w tej dokrtynie. Od 2022 wszyscy eksperci mowia ze ta doktryna obronna nie jest aktualna a tu nagle prezydent twierdzi ze nie jest leciwa ale konieczna sa poprawki. Az ponad dwa lata uplynely aby podjac te decyzje? A teraz jeszcze 1-2 lata konsultacji i na 2026 bedzie doktryna obronna gotowa i od razu pewnie przestarzala.

Reklama