Reklama

Siły zbrojne

"Projekt Pomerania" czyli perspektywy 12 Dywizji Zmechanizowanej

”Plany rozwojowe dywizji na najbliższą przyszłość to mój projekt operacyjny „Pomerania”. To założenie, które przyjąłem dwa lata temu kiedy obejmowałem dowództwo nad dywizją.” - mówi Defence24 gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Rozwój ma być realizowany w ramach równoległych, ściśle ze sobą powiązanych przedsięwzięć.

Z pierwszym z nich związane są kwestie personalne i strukturalne związane m.in. z przejmowaniem wyposażenia przez 12 DZ. Generał Jabłoński wymienia tu przykład w postaci armatohaubic Krab. Stale i dynamicznie rozwija się także infrastruktura szkoleniowa w tym zaplecze symulatorowe.

Dywizja stawia też na przywództwo, a dokładnie dawanie dowódcom różnego szczebla dużej dozy samodzielności i zachęca się ich do śmiałości we wdrażaniu projektów i samodzielności przy realizacji zadań. Wzorem amerykańskim w dywizji wdrażany jest też projekt „starszego podoficera” wspierającego oficerów wyższego szczebla począwszy od dowódcy batalionu w górę.

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. happy

  Po polsku to byłby "Projekt Pomorze" Też byłoby ładnie i bez naleciałości historycznych

 2. Kapitan Nemo

  Żeby odbić Gdańsk to zajmie im 6 tygodni na,dojazd

  1. Piotr ze Szwecji

   Gdyby MW miało brygadę piechoty morskiej, na wzór szwedzkich Kust Jeagare, to dojazd by nie zabrał tyle czasu. Gdańsk ani Gdynia by nigdy nie padły nawet. Plus 2 baterie rakiet NMS miałoby solidną obstawę. Tylko MW zamiast bronić wybrzeża koncentruje się na ochronie wyimaginowanych szlaków wodnych, tych na które nie potrzebują oczywiście piechoty morskiej. Czyli nie cieśniny duńskie, ani przez cieśniny duńskie. Tak, aby MW była zagrożeniem jedynie dla budżetu WP ekstrawaganckimi kosztami swoich często muzealnych łódeczek, każda z symbolicznymi 2 wyrzutniami znad ramienia rakiet Grom.

 3. Maciek

  Trudno zrozumieć po co nam taka dywizja akurat w Szczecinie.

 4. Zmechu 12

  Za 2lata BEDZIE dywizja papierowa No bo czym nas zaskoczą? Stare Osy.BWP,Zuski,Teciaki to nie dywizja nawet KADROWA

  1. Desantowiec

   Batalion sztabowy jeszcze nie gotowy bo męczył sie z defenderemprzez 6-miesięcy

  2. Gromik

   Dywizja Pomerania tak na Kołobrzeg bo dalej nie pojedziemy

  3. Logistyk z Jastrzębia

   Macie juz Nowe kuchnie polowe i kancelarie?

 5. Sztabowiec

  24-kraby na całe pomorze? Te 2 eskadry NMS sa wylaczone z dywizji i będą grasowac samopas po wybrzeżu DRAMAT

 6. asd

  Dlaczego nazwa po niemiecku ?

  1. jek

   to po łacinie

  2. jek

   Pomerania pochodzi z łacińskiego

  3. Africa Corps

   Meklemburgia to jest nazwa niemiecka a wschodnia to Szczecin Stacjonuje korpus NATO polsko niemieco duński Czy ta,dywizja jest w korpusie? Jezeli nie to powinna chronić pomorza ale całego od Gdańska

 7. Piotr ze Szwecji

  Czyli po zmianach organizacyjnych, jak i kształcie operacyjnym jednostek 18 dywizji w której były wdrażane NATO standardy, to przyszedł czas na zmiany organizacyjne i taktyczno-bojowe w 12 dywizji. To cieszy, acz Defense24.pl niezbyt opisuje wdrażane reformy strukturalne WP, a być może one są ważniejsze niż nowy sprzęt. Nowy sprzęt wymusza takie zmiany włącznie z logistyką, jak sam pan generał mówi w filmie, acz to samo bez zmian w taktyce nie starczy. Generał Jabłoński potwierdza, że WP powoli zaczyna ćwiczyć nową taktykę manewrową, co cieszy. Także, bardzo cicho bez fanfar, czy rozgłosu medialnego, pojawił się cały drugi pułk inżynieryjny w WP. To genialne następne epokowe zdarzenie. Jak z jej sprzętem czy z wachlarzem nowych możliwości tej formacji? To dodatek do 12 dywizji? Ciekawe jest czy są zmiany organizacyjne na poziomie brygad. W 18 dywizji dla przykładu sformowano dodatkowy batalion w jednej z brygad. Acz w Defense24.pl bardzo cicho o tym. WP frapuje od bardzo dawna syndrom odziedziczonej struktury organizacyjnej po sowieckim LWP, która ma bardzo niskie możliwości przeżycia na nowoczesnym polu bitwy. Struktur, które poniosły fantastyczne fiasko w Afganistanie, nim się Związek Sowiecki rozpadł. Reforma taktyczna, organizacyjna i logistyczna winna być tutaj wręcz fascynująca dla zainteresowanych wojskowością. Ponoć bardzo duże fundusze rocznie idą właśnie na rozbudowę logistyki w Polsce, co jest bardzo słuszne. Jednak dywizje zmechanizowane WP dla przykładu nie posiadają żadnych dedykowanych sobie brygad śmigłowcowych, jak te amerykańskie. Przydała by się taka druga brygada w wojskach lądowych, tylko dla samego wsparcia działań dywizji pancerno-zmechanizowanych. Istniejąca służy głównie 25 BKP. Limit CFE na 130 śmigłowców bojowych, może pozwolić na sformowanie aż 3 brygad śmigłowcowych w WP ze śmigłowcami uderzeniowymi jak Apache i (modernizowane) Hind. Dywizje WP sformowane na wzór nowoczesnych amerykańskich dywizji mogą stać się bardzo zabójczą siłą i to w połączeniu z minimalizacją strat własnych. Coś co winno w wysokim stopniu wpłynąć także na morale zawodowych żołnierzy WP.

  1. gość

   "Także, bardzo cicho bez fanfar, czy rozgłosu medialnego, pojawił się cały drugi pułk inżynieryjny w WP" 2. PInż sformowano w 2011, więc jaki nowy? "W 18 dywizji dla przykładu sformowano dodatkowy batalion w jednej z brygad." Nic nie sformowano. Batalion piechoty górskiej dopiero będzie formowany. I nie będzie dodatkowy- po jego sformowaniu z 21.Brygady zostanie wyłączony batalion czołgów z Żurawicy- trafi jako "nowy" do 19.BZ. Póki co w 18.DZ z nowych jednostek powstały sztab dywizji z batalionem dowodzenia, sztab brygady i powstaje pułk logistyczny. Resztę jednostek zabrano z innych. Dywizja nie ma ani pułku artylerii ani pułku plot.

  2. Piotr ze Szwecji

   Interesujące sprostowanie. Dziękuję za informacje. Niestety Defense24 nie przekazuje tych organizacyjnych informacji o WP z jakiegoś powodu. Informacje o organizacji jednostek USA można przeczytać nawet na Wikipedii, a tutaj taki niesamowity korek informacyjny. Może nie czytam wiadomości z właściwego portalu...

  3. gość

   Z uwagi na utajnienie wszystkiego przez MON. Szybciej np. dowiesz się z mediów amerykańskich co Polska zakupiła w USA (mają przecież obowiązek publikowania takich danych), a nasi udają głupa i twierdzą że to tajne ;-) Zresztą Jack wracając do śmigłowców jeszcze. Brygada amerykańska (CAB) ma 89 śmigłowców . To chyba niewiele mniej niż całe WP ma sprawnych. Nasze MON kupuje co najwyżej 3-4 defiladowe. Póki co to większość reform obecnie wygląda tak-zabieramy z jednostki A, dajemy jednostce B i chwalimy się że stworzyliśmy nową jednostkę.

Reklama