Reklama

Siły zbrojne

Program Kruk: co najmniej 32 śmigłowce. Przygotowania do modernizacji Mi-24

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

W programie Kruk planowane jest pozyskanie 32 śmigłowców uderzeniowych, ale wyniki SPO wskazują na znacznie większą potrzebę w dziedzinie tego typu uzbrojenia – informuje MON. Równolegle z procedurą zakupu nowych maszyn trwają prace nad wymaganiami dla modernizacji śmigłowców Mi-24 w celu utrzymania ich w linii do czasu wprowadzenia następców

Jak wynika z informacji jakie Defence24 otrzymał od Mnisterstwa Obrony Narodowej w kwestii programu śmigłowców uderzeniowych Kruk trwają obecnie analizy prawne, związane z trybem realizacji. - Inspektorat Uzbrojenia oczekuje na wyniki oceny występowania Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa, od którego uzależniony jest dalszy harmonogram działań – czytamy w odpowiedzi jaką otrzymaliśmy z Oddział Mediów Centrum Operacyjne MON. Status BP z pewnością przyspieszyłby proces, gdyż umożliwiłby pominięcie długotrwałej procedury przetargowej. Dałby też możliwość wskazania preferowanych podmiotów i uprościł udział strony amerykańskiej.

Oferowane Polsce śmigłowce Boeing AH-64E Apache Guardian oraz Bell AH-1Z Viper są dostępne jedynie w ramach programu Foreign Military Sale. Jest to procedura G2G, czyli tryb umowy międzyrządowej o sztywno określonych przez prawo amerykańskie zasadach, które nie są w niektórych punktach kompatybilne z procedurami przetargowymi.

Czytaj też: Macierewicz: Włosi i Amerykanie w programie Kruk. Decyzja w 2018 roku

Jednocześnie należy zauważyć, że informacje o pracach nad procedurą, wymaganiami i innymi aspektami związanymi z przeprowadzeniem zakupu śmigłowców w programie Kruk deklarowane są przez MON co najmniej od połowy 2016 roku. Wówczas informowano członków Sejmowej Komisji Obrony Narodowej o pracach analityczno-koncepcyjnych w Sztabie Generalnym i DGRSZ w zakresie zmiany zmiany wymagań taktyczno-technicznych ale też wspomianego trybu Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa. 

Wraz z informacjami na temat, de facto, braku postępów w programie Kruk, MON potwierdził, że brana jest pod uwagę modernizację śmigłowców Mi-24. Jej celem jest utrzymanie zdolności operacyjnych jakie zapewniają śmigłowce szturmowe co najmniej do wprowadzenia do służby maszyn w ramach programu Kruk. - Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych jest w trakcie prac analitycznych związanych z modernizacją Mi-24 – czytamy w komunikacie.

Wydłużenie resursów, a przede wszystkim przywrócenie śmigłowcom Mi-24 zdolności zwalczania celów opancerzonych jest dziś kluczowa. Nie tylko dla podtrzymania zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych w tym zakresie, ale również, a być może przede wszystkim, dla utrzymania w gotowości i dalszego szkolenia załóg maszyn tej klasy.

Obecnie polskie Mi-24 nie posiadają na uzbrojeniu żadnych kierowanych pocisków rakietowych, a jedynie posowieckie rakiety niekierowane i zasobniki artyleryjskie oraz karabin maszynowy 12,7 mm w wieżyczce dziobowej. Nie są więc zdolne do zwalczania czołgów jak również precyzyjnego rażenia większości celów, zwłaszcza ruchomych. Do tego zapas części zamiennych dla czterolufowych karabinów maszynowych kurczy się grożąc utratą kolejnego systemu uzbrojenia. Inne problemy tych to przestarzała awionika i optoelektronika oraz niskie osiągi starego typu silników stosowanych w polskich Mi-24, zwłaszcza na większych wysokościach lub przy wysokiej temperaturze.

Czytaj też: Senegalski śmigłowiec Mi-24 wyremontowany w Łodzi

Modernizację śmigłowców są w stanie przeprowadzić krajowe zakłady, przede wszystkim WZL-1 w Łodzi, który w ubiegłym roku remontował senegalskie maszyny Mi-24W, podnosząc zauważalnie ich osiągi. Zakłady zaprezentowały również podczas MSPO 2017 ofertę modernizacji polskich maszyn Mi-24 i Mi-17. Do ich realizacji, oprócz funduszy, potrzebne są też decyzje gestora dotyczące zakresu modyfikacji systemów uzbrojenia, obserwacji czy awioniki. Jest to szczególnie ważne w kontekście instalacji systemów kierowania uzbrojeniem.

Reklama

Komentarze (47)

 1. To co wiemy na pewno

  1. woskowi od wieków przygotowują się do wojny która się właśnie skończyła ,WIETNMU JUŻ NI BĘDZIE , taka przestarzała "Tunguzka" a rakietami wyposażonymi w 9 kg głowicę prętową niszczy takiego "Thunderboldta " czy Apacza z odległości 9 km , wystarczy wychylić się powyżej 10 - 20 m ponad ziemię … to nie ten czas , nie ma "latających czołgów" 2. Nie każdy wie , wojna w b. Jugosławii to blamaż "Apaczy " w ogóle nie ostały użyte z obawy aby serbska opl. ich nie zdziesiątkowała ,wcześniej zaopatrzeni w jedynie mudżahedini w Afganistanie radzili sobie z Mi-24 bez problemów. 3. Helikopter ze względu na HAŁAŚLIWOC I DRGANIA wirnika nigdy nie będzie pojazdem stealth 'zakończono niepowodzeniem program "Comanche" jest za to wolny i drogi , ile kosztuje taki dron i jego EKSPLOATACJA w stosunku do śmigłowca szturmowego ? mam na myśli również koszty ludzkie ? 4. Jaka jest zdolność do PRZENIKANIA LINII PRSECIWNIKA ? nie każdy wie ale od lat prokuruje się tworzenie ogniem artylerii "korytarzy wlotowych po to aby umożliwić "rajd" śmigłowców szturmowych na zaplecze a npla. a taki dron bez wsparcia robi to bez trudu . 5 .pojawiły się kolejne generacje inteligentnej amunicji artyleryjskiej mogącej bez trudu zniszczyć czołg i ...helikopter z powiedzmy czterdziestu kilometrów , proste załadowanie pocisku i wystrzelenie , ile czasu i kosztów NA TO SAMO ZADANIE generuje śmigłowiec ? Kto wie co to była kiedyś karbonada ?działo morskie o potężnym kalibrze i bardzo niewielkim zasięgu które w dobie walk abordażowych siało postrach na morzach a później ? później zniknęła w otchłani historii jako boczna odnoga ,ślepa uliczka "bron jednego sezonu , jak np. rusznica przeciwpancerna , myślę ,że czas śmigłowców szturmowych już się skończył , owszem jest w niektórych warunkach np. słabego nasycenia środkami ogniowymi może śmigłowiec służyć jako SRODEK TRANSPORTU ALE JAKO BROŃ ? WĄTPLIWE , z jaka łatwością może taki dron pozostający na pułapie powiedzmy 7 km zniszczyć takiego "Apacha" czy Mangustę " ? 6. to co wiemy na pewno - helikopter szturmowy to bardzo droga zabawka ale czy koniecznie nam potrzebna ? przypominam że Polacy to "mistrzowie nieudanych zakupów " Najlepszy polki samolot II wojny "łoś " w wojnie 39 roku ...do niczego się nie przydał , jakie to koszty wydrenowało z budżetu ? zaopatrzyliśmy okręty w rakiety w sytuacji kiedy wiadomo ,ze wobec przewagi w powietrzu potencjalnego agresora w ogóle nie wyjdą one z portu , przymierzamy się do zakupu okrętów podwodnych , po co ? jedna wystrzelona Z BRZEGU torpeda z kablem zasilającym w elektryczność układ napędowy może działać w odległości powiedzmy 100 kilometrów od linii brzegowej praktycznie niewykryta a w przypadku straty nie będzie "apelu poległych "ale to inny temat.

 2. Lol

  To o 32 za dużo... Czy jakiekolwiek państwo uzywalo już tego rodzaju uzbrojenia w konflikcie symetrycznym, gdzie OPL jest lepsza, niż żadna? Jaki sens mają bajania o śmigłowcach szturmowych w Polsce, skoro nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać dominacji przeciwnika w naszej strefie powietrznej? Te 32 Apache, to akurat dwie eskadry F16.

  1. Eliot1

   Pod warunkiem że to ty będziesz tym kaszalotem

  2. czy troll wie?

   I gdzie jest teraz Turcja?

  3. HG

   Ale Su-24 dalej pozostał zestrzelony a żaden inny nad Turcję nie wleciał.

 3. M@ro

  Nie no... biedactwa zapomniały rakiet dokupić... Czyli jak w Humvee skończy się amunicja, to kupią nowe wozy :P Moim zdaniem powinni DOKUPIĆ nowe śmigłowce, najlepiej Apacze, choć i one do nowych nie należą, ale ich mega zaletą są rakiety Helfire i dobry radar, nie są też na płozach... Tak czy inaczej, Mi-24 to unikalny i na razie niezastąpiony śmigłowiec, bo oprócz zadań szturmowych może przewozić kilku żołnierzy, np. komandosów lub rannych i wg mnie ze względu na to powinno się go trzymać ile się da. Dobrym pomysłem byłaby też przebudowa na powietrzne stanowisko dowodzenia, co mogłoby usprawnić dowodzenie większą grupą nowszych i lżejszych maszyn szturmowych i pozostawiało by awaryjną możliwość włączenia się do walki. Ciekawe, czy ktoś w ogóle na to wpadnie [pewnie jak zwykle nie, a potem będzie lament].

 4. hobbymilitia

  kupili by Apache Guardiamy i byloby po klopocie

 5. AAA

  Jedyne co jest prawdą, to że Mi-24 będą służyć i służyć... reszta to kit i bałach

  1. na złom

   Tylko nie wiem komu, bo ich bezużyteczność w razie w jest oczywista.

 6. Pan Nikt

  A te śmigłowce nie mają czasem w papierach, nadzoru przez konserwatora zabytków? Pytam poważnie bo to by tłumaczyło fakt, że jeszcze ich nie wymieniono i że trzeba je modernizować.

 7. malkontent

  Kolejna fakt na temat budżetu. Jest krucho z kasą w kasie i do póki nie będzie jej więcej, to żadne modernizacje ani zakupy nie ruszą.

 8. R.Thomalla

  Idzie w dobra droge. PZL pokazalo z helikopterem W-3PL od lat dojrzaly potencjal na modernizacje MI-24 tak jak WZL Nr.1 na MSPO 2017, nikt nie laczy tych umiejetnosci, dodac troche kreatywnosci i \"doklepac\" tanio pare elementow stealth do skorupy i wychodzi bardzo niebezpieczny helikopter MI24StormPL? tosamo z tym \"brzydkim\" Gluszcem. Ale ten artykul pokazuje ile -zle procedury, biurokracja, polityczna zaleznosc od innych partnerow- sa wstanie hamowac \"proste\" decyzje. A po trzecie Polska jest w EU, powinna miec dostep przy malej inwestycji do technologi panstwowego konsorcjum Airbus Helicopters na licencje koncepcji i produkcji \"eurotygrysaPL\", dlaczego nie?

  1. vvv

   w-3 to potencjal? :D slaby smiglowiec ktory ledwo co sie wznosi i lata, serwis to tragedia a mi-24 nie nadaje sie do modernizacji bo kadlub juz wiecej nie wytrzyma i grozi to powstawaniem mikropekniec i katastrofy lotniczej

  2. dropik

   modernizowac to mozesz 40letnie amerykanskie smiegłowce. Radzieckie nie nadaja sie to tego - nizsza kultura techniczna.

 9. Realista

  Wegry juz swoje mi 24 remontuja a nasi debatuja niewiem nad czym kupic licencje na nowe silniki od motor sich Vk 2500 03 podniesie to mozliwosci i zmniejszy koszty obslugi zaczac remonty na cala europe całej lini mi czy w tym kraju ma ktos jeszcze jakies ambicje aby byc niezaleznym od innych.Z ruskim raczej sie niedogadamy a czesci potrzebne i niema sie co oszukiwac jestesmy skazani aby pozyskiwac licencje na produkcje czesci w kraju a nawet sciagniecie motor szicha do polski zanim kto inny to zrobi.

  1. rydwan

   ale wegrzy nie remontuja nic wiecej nie kupuja wisły o narwi tylko marzą ,bwp? to dla nich nieosiągalna granica .Wegry uzywaja cały czas poruskiego sprzet o jakosci jaka dobrze znamy

 10. Drzewica

  Modernizacja powinna też obejmować wymianę silników na ukraińskie produkcji Motor Sicz.

 11. Niezaleznosc

  Dlaczego tutaj nikt nie rozumie ze tak jak z rosomakiem czy podwozia k9 kupiene licencji przywrucilo produkcje w kraju. Tak samo kupic nalezy licencje na silniki z ukrainy vk 2500-03 mi 24 z tym silnikiem osiaga 400 km przelot i koszt tego silnika w utrzymaniu jest tani. Po za tym mozna go wykozystac w innych konstrukcjach lub calkiem nowym halikopterze .Najpierw wyremontujmy stare mi 24 z tym silnikiem i nowa awionoka .Doswiadczenia zebrane dadza podstawe do stworzeni nowej konstrukcji i wykorzystania wszystkich pozyskanych licencji z swoich krajowych produktow.

  1. Kobylus

   Składane te nowe śmigłowce to w stodole będą. Bo z fabryk lotniczych to tylko Zdzichowa stodoła w naszych rękach została.

  2. Extern

   No wiesz w latach 30tych poprzedniego wieku zbudowano od zera w Polsce COP i jakoś się dało w tym biednym kraju. A w bogatej Polsce demokratycznego sukcesu gospodarczego się nie da? Pewno by się dało, ale trzeba by przestać finansować socjalizm i podjąć kilka ryzykownych wyborczo decyzji.

 12. r0t0r7

  Jak to jest z rakietami ? Podobno Mesko ma licencję na produkcję rakiet Thalesa 68mm (z półaktywnym naprowadzaniem) ale podobno w ramach offsetu dostaliśmy technologię Hydry 70mm (też jest opcja naprowadzania). Co do rakiet powietrze-powietrze to zamiast Stingera może być znowu GAD ale nie z rosyjską Strzałą a Piorunem choć to jest opcja mikro. Najlepiej jednak brać Sidewindera którego już używamy. Jeśli chodzi o tańszego PPK to kodowany oświetlacz celu już jest jak wypali Pirat/Pirat2 to można próbować go integrować choć zasięg jednak za mały. Zintegrowany oświetlacz celu i tak się przyda do naprowadzania amunicji 120 i 155mm i jak daj Boże wypali to i Fenix APR choć funkcję oświetlacza powinny mieć drony. Rakiety 70mm to szansa na własne uzbrojenie dronów bojowych.

 13. Lesio

  Ale za to mamy za 500 mln ciezarowki dla wot od p Macierewicza.. po co nam jakies helikoptery??

  1. Kkk

   Mamy 70 szt z opcją na 500 także jeszcze gorzej

  2. :))

   Prawda jest taka, że ciężarówka nie zostanie zestrzelona po wystartowaniu i łatwiej ją schować niż śmigłowiec przed bombardowaniem wyprzedającym. Popatrzmy na Ukrainę tam samoloty i śmigłowce są uziemione przez systemy obrony przeciwlotniczej a ciężarówki trudniej zniszczyć i łatwiej nimi można dojechać niż dolecieć śmigłowcem w obszar gdzie są używane systemy przeciwlotnicze.

  3. zolka

   Nie tylko dla WOT, bo ciężarówki są systematycznie dostarczane również do wojsk operacyjnych

 14. KOSA

  Brak mi słów jak takie coś czytam. Niewierze w to co czytam .. Po prostu nie wierze. Zamiast je rzeczywiście je odremontować i zaleźć na nie kupca i sprzedać a kasę przeznaczyć na szkolenie na docelowych maszynach, to oni chcą modernizować ..:( co się musi stać żeby ktoś poszedł po rozum do głowy . MI 24 To dobre maszyny i do modernizacji się nadają . Tylko nas na to nie stać !!! stać nas na mądry zakup 32 Śmigłowców APACH plus pozyskać 8 używanych OH-58D Kiowa Warrior, które mogły by współpracować z APACHE. Tak jak to wcześniej stosowali AMERYKANIE. Uczyć się od Innych. Chorwacja pozyskała 16 maszyn Kiowa. Nie mam słów na takie decyzje nie mam słów. zamiast iść do przodu my się cofamy. SZOK. OBUDZIĆ SIE W KOŃĆU MON !!! Nie śpijcie ... za co kasę bierzecie za co za durne decyzje ? .. Może trzeba ratować zakłady WZL - 1 ??? A nie lepiej przystosować je do serwisu APACHY ? !!! nie rozumiem tych bzdurnych decyji i wydawania pieniędzy. BEZSENS BEZ SENS

  1. Zbys

   Poszukaj w internecie kto jest wlascicielem NBP od 1988 ! To byc moze otwrzy ci oczy na co MON stac ???

  2. K.

   To ja zapytam . Kto jest właścicielem NBP ?

 15. Tylko koncepcja Tigra UHT ma szansę przeciw rosyjskiej opl

  RFN używa tylko i wyłącznie wersję UHT helikoptera TIGER z obawy przed pancerną falą i opl Rosji. Tiger UHT zrezygnował z obrotowego działka, bo nie jest przydatne na duże odległości i jako jedyny używa najszybsze w świecie rakiety przeciwpancerno-przeciwlotnicze PARS o zasięgu oficjalnie 7 km, fire&forget. Piloci Tigra UHT jako jedyni w świecie odczytują tablice rejestracyjne aut na 8 km i walczą na ok. 18 km. Peryskop nad wirnikiem oraz jedyna w świecie zamiana miejsc pilota-pilota z pilotem-strzelcem ułatwia prowadzenie ognia na ok. 18 km oraz ukrywanie małego Tigra (ciężar i zużycie paliwa ok. 50% Apacza, a długość lotu o 50% większa) w pofałdowaniu terenu i strzelanie zza przeszkód terenowych. Kadłub i łopatki śmigieł z kompozytów odpornych do ostrzału 23 mm i mało widoczne na radarze. Prowadzone obecenie prace modernizacyjne mają ulepszyć kontakt z dronami itp.

  1. wete

   viper hellfire bije na 8km tak samo jak guardian. i nie porownoj tigera ktory jest slaby, co sam inimcy przyznali.

  2. rozczochrany

   Problem w tym że najbliższa polska wojna będzie własnie z Niemcami lub z siłami interwencyjnymi UE a nie z Rosją.

  3. R.Thomalla

   Polska powinna inwestowac w Airbus Helicopters i zbudowac swoja wersje tygrysPL, na przyszlosc=dostep do nowoczesnej technologi i miejsca pracy w Polsce,po modernizacji tym co sie jusz dysponuje. Amerykanie robia ladne filmy, ale sa dla Europy konkurentami, jak ci dadza te apache za poldarmo zmienie zdanie...Polacy powinni troche dalej do pszodu zajrzec, wojsko amerykanskie w Niemczech jest charakterem okupacyjne tak jak rosyjskie bylo w Polsce, srodniowa Europa jest w stanie sie obronic przez kazdym inwazorem, ich obecnosc jest nie decydujaca w Europie, tu jusz jest 3 generacja...kiedys musza isc...kazde militarne ryzyko poza sredniowa Europa musimy samemu kompenzowac, bron ma zawsze dimenzje ekonomiczna, dla kazdego czlonka EU jest bron europejskiej produkcji na dluzszy horyzont tansza niz obca, za te 32 apache by Polska miala 64 tigerPL. Prowokacyjna tesa co?

 16. jhs

  MON przypomina psa patrzacego na smakolyka; slini sie, przestepuje lape na lape, wpatrzony a swiat uzbrojenia idzie naprzod. Od 2 lat MON mydli wszystkim oczy, a it tak nic sie nie stanie procedura zakupowa sie nie zmieni w Polsce. Przeciwstawne wymagania podmiotow zakupowych, desintegracja processowa, barak kontroli egzekucji. Resultat - nic sie nie zmienia, tylko wkladamy nowe silniki w stare zardzewiale wraki roztrwaniajac mojatek bez jakiegokolwiek postepu technologiczngeo czy obronnosciowego. NIC SIE NIE ZMIENI AZ PROCEDURA ZAKUPOWA NIE ZOSTANIE KOMPLETNIE ZREFORMOWANA.

 17. Wawiak

  RPA robiło ładną moderkę MI-24 dla Algierii. Może wato potraktować jako wzorzec? Śmigłowiec był po niej lżejszy, lepiej uzbrojony, zmniejszono wibracje (zapewne przekłada się to na trwałość i mniejszą awaryjność)...

 18. Zbulwersowany podatnik

  \"Co najmniej 32 śmigłowce, trzeci NDR, 50-100 F-16, radary Liwiec, 160 a nie 50 Homarów\" i tak można wymieniać i wymieniać... odgrzewanie kotleta raz na 2 miesiące aby sie wyborcy nacieszyli że niby się coś robi. Adelaide uwalili, Miecznika i czaplę też, śmigłowce wielozadaniowe \"już niebawem\", ale za to będzie 4 Orki zamiast 3. Obiecanki cacanki.

 19. Von Nogaj

  Na dużą modernizację potrzebna jest zgoda producenta a z tym przy obecnych relacjach może być problem...

 20. Luke

  Co jest 32 szyurmowe smigla dla Polski, Polska powinna miec w lini 3 razy wjecei 96 smiglowcuw AH. 32 to dla Czehuw czy Slowaci. To jest Polska glupota, chcemy byc liderem Europy srodkowej i jakoms kolwiek potengom a nie mamy czym!

  1. Infernoav

   Wiesz o jakich sumach mówimy? Zgadzam się z założeniem, kłopot w tym, że my potrzebujemy wszystkiego na wczoraj.

  2. Luke

   Wiem zawsze jest i bedzie problem kasy, Polska sie zakopala przez swoja glupot. Zamiast systametycznie dukupowac sprzet co roku i wynieniac stary to remontuja i czekaja na ostatniom chwile i dlatego jest tak jak jest. Ja mysle ze komus zalezy zeby Polska nie posiadala nowoczesnego sprzetu w duzych numerach zeby Polska byla zawsze wstecz! Pienedzy zawsze brakowalo i brakuje ale mozna brac dobre kredyty bo sa takie bo zbrojeniuwka na swiecie jest potezna. Tylko przyklad, jak by Ruskie zucily sie na Polske dzisjaj to bysmy niemieli ich czym powstrzymac albo zachamowac jak to robi Ukraina. Polska znowu liczy za bardzo na NATO ale kazy kraj ma swoja sytulacie wewnecznom i nie mysle zeby przyjechali tak napomoc jak Polska mentalnosc to zakodowane to w glowie. NATO jest dobre w czesie pokoju! Polska powinna byc takom silom jak Turcia kturej nikt ne podskoczy, ale jestesmy w kategori takiej samej militarnej jak cale V4.

 21. ŚWIERGOT

  Tylko UH -6 i AH-6 ...Little Bird zakupić ..śmigłowce małe tanie uniwersalne ..potrafią wszystko testowane przez siły specjalne USA i nie tylko.. cieszą się dużą estymą wojsk USA za uniwersalność jako transportowe ,wsparcia , ppanc , dyspozycyjne wylądują wszędzie na budynku ,boisku ,polanie czy małym okręcie jako wsparcie dla okrętu tzw morskie wersje UH-6/1 Sea Bird z 6 łopatami śmigła i śmigła ogonowego w wersji fenestronu ipływakami i silnikiem mocniejszym o 50 koni ..mającymający możliwość zabrania dwoch lekkich torped 200mm i sonaru lub systemu radarowego zwiększający możliwości widzenia okrętu ...Szwedzi przymierzają go do swych okrętów Visby+

 22. malop

  nam uderzeniowych potrzeba min 80szt

  1. dim

   opinia prywatna, ale chyba dość powszechna ? A Rosjanom potrzebnych wtedy będzie na może dwukrotna ilość rakiet p/lotnicznych, po kilkadzieści tysięcy USD sztuka, gdyż sami je wyprodukują. /////////// - to w wypadku, o ile nabyte zostaną te śmigłowce uderzeniowe bez bardzo skutecznego systemu ochrony aktywnej. A o takim na razie nikt w MON ani nie mówi, przynajmniej do mediów. Bez tych systemów - polskie Apacze czy jakiekolwiek inne śmigła (uderzeniowe) będą to latające trumny żołnierzy i gospodarki. Ponieważ z tak nowocześnie uzbrojonym przeciwnikiem... gdyby głupota miała śmigło byłaby śmigłowcem, takim bez topowego układu samoobrony.

  2. molko

   po co ci czolgi jak sa ppk ? takie podejscie jest glupie. oczywiscie ze wsparcie w postaci szturmowych na dzisiejszym teatrze dzialan bedzie potrzebny i to bardzo.

 23. Podbipieta

  A te Stingery dla Krukow to zagwozdka

  1. tafoss

   Stingery ? Był Grom w wersji dla śmigłowców z Piorunem bo jest programowalny

  2. Podbipieta

   Stingery dla Polski sa dla Kruka wziete wstepnie

  3. molko

   dodajmy ze viper ich chyba nie uzywa. czyli guardian by wychodzilo jest na pierwszym planie

 24. Szymon

  Nie ma na świecie śmigłowców zdolnych do zwalczania wroga w sposób w miarę bezpieczny, tj. spoza oddziaływania rosyjskiej opl.

  1. Polanski

   Daj spokój Szymon, rakiety amerykańskie latają ponad rosyjska OPL i nic się nie dzieje. Co to za OPL?

  2. Tylko koncepcja Tigra UHT ma szansę przeciw rosyjskiej ppk

   Takie ma RFN jako wersję UHT helikoptera TIGER. Tiger UHT zrezygnował z obrotowego działka, bo nie jest przydatne na duże odległości i jako jedyny używa najszybsze w świecie rakiety przeciwpancerno-przeciwlotnicze PARS o zasięgu oficjalnie 7 km, fire&forget. Piloci Tigra UHT jako jedyni w świecie odczytują tablice rejestracyjne aut na 8 km i walczą na ok. 18 km. Peryskop nad wirnikiem oraz jedyna w świecie zamiana miejsc pilota-pilota z pilotem-strzelcem ułatwia prowadzenie ognia na ok. 18 km oraz ukrywanie małego Tigra w pofałdowaniu terenu i strzelanie zza przeszków terenowych. Prowadzone obecenie prace modernizacyjne mają ulepszyć kontakt z dronami itp.

  3. Zbys

   To takie latadla powinna kupic drogowka. Akurat wyposazenie i osiagi na ich potrzeby.

 25. Harry 2

  T 72, DANA, BWP, Mi 24 do modernizacji zanim będą następcy, a następcy będą za 10 lat zanim wszystko co związane będzie z nowym sprzętem wdroży się do armii. Przespane przez MON 2 dekady.

  1. Zbys

   Najlepsze w tym wszystkim jest to, ze MON i rzady wszelakich masci WIEDZA, ze ta wojna (co to Putin nam grozi i grozi) przyjdzie tak +- za 10-20 lat !!! No wtedy to bedziemy TAK GOTOWI, ze az STRACH O TYM POMYSLEC. Wiec nie myslimy a kasiore przelewamy smialo i bez bolu. Stan na dzis jest duzo, BARDZO DUZO ponizej Sierpnia 1939 !!!

Reklama