Reklama

Siły zbrojne

Priorytetem Francji "deeskalacja napięcia między USA i Iranem"

Prezydenci  USA-Donald Trump (z lewej) i Francji - Emmanuel Macron / Fot. whitehouse.govM
Prezydenci USA-Donald Trump (z lewej) i Francji - Emmanuel Macron / Fot. whitehouse.govM

Głównym celem Francji na rozpoczynającej się sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ będzie zmniejszenie napięcia między USA i Iranem. Doprowadzenie do spotkania prezydentów obu krajów jest na drugim miejscu - oświadczył w niedzielę w Nowym Jorku szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian.

Mówiąc o niedawnym ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej Le Drian podkreślił, że przed podjęciem jakichkolwiek działań należy ustalić "kto i dlaczego postąpił w ten sposób".

Francja już od pewnego czasu przewodzi wysiłkom europejskiej dyplomacji mającym na celu zmniejszenie napięć między Waszyngtonem i Teheranem. Krążyły nawet nieoficjalne pogłoski, że francuski prezydent Emmanuel Macron podejmuje próby doprowadzenia do spotkania Trumpa z Rowhanim w nowojorskiej siedzibie ONZ.

Spotkanie prezydenta (USA Donalda - przyp. PAP) Trumpa i prezydenta (Iranu Hasana - przyp. PAP) Rowhaniego nie jest tematem numer jeden. Priorytetem jest ustalenie czy możemy ponownie wejść na drogę deeskalacji z innymi aktorami (...) droga do dialogu wciąż istnieje, ale parametry do negocjacji uległy redukcji a margines (manewru - przyp. PAP) zmniejszył się

Jean-Yves Le Drian, szef francuskiej dyplomacji

Jednak wysiłki te utknęły w martwym punkcie po tym jak Iran zredukował swoje zobowiązania wynikające z układu nuklearnego z 2015 r. a USA odmówiły złagodzenia sankcji dławiących irańską gospodarkę.

Niedawny atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej, o który Waszyngton oskarżył Teheran, dodatkowo skomplikował sytuację. W ocenie obserwatorów szanse na bezpośrednie spotkanie Trumpa z Rowhanim zmalały prawie do zera.

Jak informuje Reuter, Macron ma spotkać się w poniedziałek z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel (oba kraje są sygnatariuszami porozumienia nuklearnego z Iranem). Macron ma spotkać się też oddzielnie z Trumpem i Rowhanim. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama