Siły zbrojne

Prezydent wręczył nominacje. Armia z dwoma czterogwiazdkowymi generałami [Defence24 TV]

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył dziewięć nominacji generalskich. Zgodnie z zapowiedziami otrzymało je dziewięciu oficerów: czterech pułkowników na generałów brygady, trzech generałów brygady na generałów dywizji, a dwóch generałów broni zostało generałami czterogwiazdkowymi.

Na najwyższy stopień generała nominacje otrzymali szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak i dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika.

Z kolei nominacje na stopień generała dywizji odebrali generałowie brygady: Robert Głąb - dowódca Garnizonu Warszawa, Jacek Pszczoła - inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ i pełnomocnik MON ds. programu myśliwca nowej generacji Harpia oraz Dariusz Ryczkowski - szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Akty nominowania na generała brygady otrzymało czterech dotychczasowych pułkowników. Są to: dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej Sławomir Dudczak, dowódca 3. Brygady Radiotechnicznej Dariusz Krzywdziński, szef pionu operacyjnego ds. NATO, zastępca polskiego przedstawiciela wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli Wojciech Ozga i dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie Artur Pikoń.

Chciałbym, żebyście panowie jako generałowie byli wpatrzeni w tamtych polskich dowódców, którzy w tamtym czasie na swoich barkach nieśli odpowiedzialności za Rzeczypospolitą. (...) To byli ludzie, którzy w bardzo trudnych czasach potrafili się wznieść na wyżyny umiejętności dowodzenia i zarządzania żołnierzami, planowania taktycznego, i mieli na tyle odwagi, że zdołaliśmy pokonać wydawało się niezwyciężonego przeciwnika. (…) Przed nami są wielkie zadania. Od kilku lat realizujemy modernizację polskich sił zbrojnych. Chcemy, aby żołnierz polski był wyposażony w najlepszy sprzęt, który powoli mu w sposób odpowiedni bronić granic Rzeczypospolitej, w przypadku gdyby ktokolwiek chciał podnieść rękę na bezpieczeństwo Polaków i naszego kraju, ale także, by mógł służyć bezpiecznie

Prezydent RP Andrzej Duda

Nominacje prezydent Andrzej Duda wręczał wraz z ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Zgodnie z konstytucją postanowienia w sprawie nominacji generalskich prezydent podpisał na wniosek ministra obrony. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.