Reklama

Siły zbrojne

Prezydent wręczył nominacje. Armia z dwoma czterogwiazdkowymi generałami [Defence24 TV]

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył dziewięć nominacji generalskich. Zgodnie z zapowiedziami otrzymało je dziewięciu oficerów: czterech pułkowników na generałów brygady, trzech generałów brygady na generałów dywizji, a dwóch generałów broni zostało generałami czterogwiazdkowymi.

Na najwyższy stopień generała nominacje otrzymali szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak i dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika.

Z kolei nominacje na stopień generała dywizji odebrali generałowie brygady: Robert Głąb - dowódca Garnizonu Warszawa, Jacek Pszczoła - inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ i pełnomocnik MON ds. programu myśliwca nowej generacji Harpia oraz Dariusz Ryczkowski - szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Akty nominowania na generała brygady otrzymało czterech dotychczasowych pułkowników. Są to: dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej Sławomir Dudczak, dowódca 3. Brygady Radiotechnicznej Dariusz Krzywdziński, szef pionu operacyjnego ds. NATO, zastępca polskiego przedstawiciela wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli Wojciech Ozga i dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie Artur Pikoń.

Chciałbym, żebyście panowie jako generałowie byli wpatrzeni w tamtych polskich dowódców, którzy w tamtym czasie na swoich barkach nieśli odpowiedzialności za Rzeczypospolitą. (...) To byli ludzie, którzy w bardzo trudnych czasach potrafili się wznieść na wyżyny umiejętności dowodzenia i zarządzania żołnierzami, planowania taktycznego, i mieli na tyle odwagi, że zdołaliśmy pokonać wydawało się niezwyciężonego przeciwnika. (…) Przed nami są wielkie zadania. Od kilku lat realizujemy modernizację polskich sił zbrojnych. Chcemy, aby żołnierz polski był wyposażony w najlepszy sprzęt, który powoli mu w sposób odpowiedni bronić granic Rzeczypospolitej, w przypadku gdyby ktokolwiek chciał podnieść rękę na bezpieczeństwo Polaków i naszego kraju, ale także, by mógł służyć bezpiecznie

Prezydent RP Andrzej Duda

Nominacje prezydent Andrzej Duda wręczał wraz z ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Zgodnie z konstytucją postanowienia w sprawie nominacji generalskich prezydent podpisał na wniosek ministra obrony. 

Reklama

Komentarze (8)

 1. Fff

  Czemu nie przywrócą szczebla marszalka?

  1. Piłsudczyk

   Marszalek Polski jest stopniem wojskowym obowiązującym w Polsce od 1918 r. do dziś. Jednak nie mamy obecnie osoby która pełni tę funkcję....być może w przyszłości..

  2. MirLeo

   Aby zostać Marszałkiem trzeba wygrać bitwę.. taka procedura

 2. 4d 44

  Super, jestem przekonany, że zdolność bojowa naszej armii od tego wzrośnie... wróć wzrośnie pensja tylko dla generałów ;p tak jak piszą panowie we wcześniejszych postach, co z modernizacją?! czemu proces modernizacji się wlecze, a produkujemy generałów? będą mieli kim i czym dowodzić? jeśli nie to po jaki wuj?

  1. sża

   Modernizacja leży, bo w wojsku brakuje marszałka, a może nawet dwóch marszałków.

 3. sum

  Może wszystkich awansować na 4 gwiazdkowych generałów? A na poważnie gdy jest dwóch to nie ma żadnego.

 4. czekan

  Dziewięć buzyganów wejdzie na stan uzbrojenia WP...

  1. Poligon

   Idziemy na 2,5 % PKB w 2025. Dziewięciu na raz może być mało.

 5. Geo

  Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść. Gdzie generałów 106, tam armii ... chyba nie ma

 6. NICK

  MISTRZOSTWO SWIATA W PRODUKCJI GENERALOW, A MODERNIZACJA TECHNICZNA W PROSZKU....SKORO TAKIE UWIELBIENIE DLA PEWNEGO PROCESU ZADOMOWIONEGO(OBY NIE NA STALE) W MON , TO MOZE PRZED NOMINACJAMI NA GENERALOW TAKZE ZASTOSOWAC I ROWNIE DLUGO TRWAJACA.....TAK, WLASNIE: F A Z E A N A L I T Y C Z N O - K O N C E P C Y J N A !!!!!!

 7. Jaaa

  Nie da się już na to patrzeć!! SZEFIE MON Proszę powiedzieć co z modernizacja czołgów Leopard?!! Do 2020 miło być oddanych 150 sztuk w wersji 2Pl a jak wiadomo kilkadziesiąt sztuk stoi rozebrany h i modernizacja stoi w związku z biurokracja w MON!!

 8. R

  hahahaha

Reklama