Reklama

Siły zbrojne

Prezydent mianował gen. Piotrowskiego na Dowódcę Operacyjnego RSZ

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował w środę gen. broni Tomasza Piotrowskiego na drugą kadencję na stanowisku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak mówił, „nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie”; chwalił Piotrowskiego za ewakuację z Afganistanu.

Duda podczas uroczystości podkreślił, że nie jest zaskoczeniem, iż generał będzie kontynuował swoją misję na stanowisku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, bo - jak mówił - "nie wymienia się zawodników w dobrze grającej drużynie".

"A trzeba sobie jasno powiedzieć, że ta drużyna grała dobrze i to do samego końca kadencji" - zaznaczył. Według niego ostatnim - i być może najtrudniejszym w całej kadencji - zadaniem, które przyszło generałowi realizować, była odpowiedzialność za akcję ewakuacyjną naszych żołnierzy w Afganistanie.

Jak podkreślił Duda, Polacy ewakuowali z Afganistanu naszych rodaków oraz tych, którzy współpracowali z nasza misją dyplomatyczną, z kolejnymi zmianami polskiego kontyngentu, a także wszystkich tych, o których poprosiły organizacje międzynarodowe i inne państwa. "Pokazaliśmy klasę i umiejętności na najwyższym poziomie, także (...) wobec naszych międzynarodowych partnerów" - powiedział prezydent.

"Pomogliśmy wielu ludziom, wielu rodzinom. Pan generał był za to odpowiedzialny. Żaden Polak ani żaden z naszych gości nie zginął. Ta misja, na zakończenie pierwszej kadencji pana generała, była wielkim sukcesem, ogromnie za to dziękuję wszystkim, którzy w niej uczestniczyli" - powiedział Duda.

Podziękował Piotrowskiemu "za bardzo spokojną realizację" tej misji; jak podkreślał, była ona przeprowadzona wzorcowo. O zamiarze mianowania gen. Piotrowskiego na drugą kadencję prezydent Duda poinformował po raz pierwszy 31 sierpnia, podczas wspólnego oświadczenia z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

Gen. broni Tomasz Piotrowski jest Dowódcą Operacyjnym RSZ od 2018 roku. Wcześniej był m.in. szefem sztabu DO RSZ (w latach 2017-18), zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej (w latach 2016-17), zastępcą szefa sztabu ds. operacyjnych 12. DZ (w latach 2015-2016) oraz szefem Wojsk Rakietowych i Artylerii tej jednostki (w latach 2010-2014). W latach 2012-2013 gen. Piotrowski był zastępcą dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Wcześniej był m.in. dowódcą 2. pułku artylerii (w latach 2008-2010), natomiast w 16. pułku sprawował stanowiska zastępcy dowódcy (w latach 2004-2007) i szefa sztabu (w latach 2001-2004).

Gen. Piotrowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. J. Bema w Toruniu, którą ukończył w 1991 roku. Jest też absolwentem Akademii Obrony Narodowej, w tym wyższych studiów dowódczo-sztabowych organizacji i zarządzania dowodzenia wojskami na Wydziale Wojsk Lądowych (lata 1998-2000), podyplomowych studiów Bezpieczeństwo Informacyjne (2004 rok) oraz podyplomowych studiów operacyjno-strategicznych (lata 2007-2008) i podyplomowych studiów polityki obronnej (lata 2013-2014).

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Mireq

    Z tymi maseczkami na zdjęciu mogli by sobie już dać spokój, do prawdy Żenada!

  2. Obserwator

    "Zima" skopaną koncertowo, ale nominacja jest!?

Reklama