Siły zbrojne

„Specjalne” szkolenia dla rezerwistów. Prezydent i Black Hawki w Gliwicach [WIDEO]

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Podczas obchodów Święta Wojsk Specjalnych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że finalizowane są prace nad przepisami, pozwalającymi wykorzystać umiejętności żołnierzy byłych Wojsk Specjalnych podczas ćwiczeń rezerwy.

Deklaracja szefa MON padła przy okazji obchodów Święta Wojsk Specjalnych. W uroczystościach uczestniczył Prezydent RP wraz z małżonką. Zwierzchnik Sił Zbrojnych podziękował żołnierzom Wojsk Specjalnych za służbę, wyróżnił też najlepszych żołnierzy tego Rodzaju Sił Zbrojnych - „Na tym właśnie skupia się wdzięczność Rzeczypospolitej dla jej żołnierzy, którzy w Wojskach Specjalnych służą, że są oni gotowi każdego dnia, o każdej porze dnia i nocy, o każdej godzinie iść i wykonać najtrudniejsze zadania, często określane mianem zadań specjalnych, czy też czarnej służby” - mówił Duda.

Zaznaczył, że Wojska Specjalne mają tradycję wywodzącą się m.in. od Cichociemnych; wskazał, że tradycja jednostki wojskowej AGAT wywodzi się od jednostki Kedywu Agat. Dodał, że choć gliwicka jednostka jest stosunkowo młoda, sformowana w lipcu 2011 r., to niezwykle szybko uzyskana przez nią sprawność bojowa pokazuje jakość, przygotowanie, podejście i profesjonalizm służących w niej żołnierzy.

image
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

„Chciałbym za to podziękować i pogratulować, bo sprawdziliście się już przy wykonywaniu zadań w Iraku, w Afganistanie, w Kuwejcie. To wielka sprawa dla Polski i nasza wielka duma, jako tych, którzy dzisiaj za polskie sprawy, za wykonywanie w Polsce władzy z woli społeczeństwa ponoszą odpowiedzialność” - zapewnił prezydent uściślając, że to podziękowania zarówno jego, jak i szefa MON.

Zarówno prezydent, jak i minister obrony odnosili się do zakupu śmigłowców Black Hawk dla Wojsk Specjalnych - „Cieszę się bardzo, że są te nowe śmigłowce, na których służba naszych jednostek dopiero się rozpoczyna. Panie ministrze, mam nadzieję, że będzie ich więcej, w miarę upływu lat – i że będą one standardowym wyposażeniem najpierw polskich jednostek specjalnych, a później – generalnie naszego wojska, także w innych rodzajach sił zbrojnych” - zwrócił się do Błaszczaka Duda.

Minister Błaszczak mówił z kolei, że Black Hawki to transakcja, „do której MON doprowadziło stosunkowo niedawno”. „Razem z prezydentem Andrzejem Dudą odbieraliśmy pierwsze śmigłowce, a dziś piloci z Gromu, a więc z Wojsk Specjalnych udowodnili, jak wybitnymi są fachowcami, jak wspaniale pilotują te maszyny” - mówił.

Ale żeby mogli wykazywać swe umiejętności, swoje zdolności, muszą też dysponować najnowocześniejszym sprzętem. A więc zasłużyli; niewątpliwie zasłużyli na to, żeby dysponować tymi śmigłowcami. I to nie jest ostatni etap, a wręcz przeciwnie – jak powiedział pan prezydent - to pierwszy etap związany z wyposażaniem Wojska Polskiego w najnowocześniejsze śmigłowce

szef MON Mariusz Błaszczak

Jako zasługę prezydenta wymienił też „regulacje płacowe, najwyższe podwyżki w historii ostatnich lat w Wojsku Polskim”. „Mam dobrą wiadomość dla żołnierzy Wojsk Specjalnych, szczególnie Agatu i Nilu – te podwyżki dotyczą także dodatków dla żołnierzy z tych dwóch oddziałów” - podkreślił Błaszczak.

image
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.

Odwołując się do rozmów z dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. bryg. Sławomirem Drumowiczem szef MON uściślił, że aby umożliwić przechodzenie żołnierzy tych jednostek - z jednej jednostki do drugiej - „regulacje płacowe będą dotyczyły umożliwienia płynnego przejścia” między nimi.

Z kolei szef MON mówił między innymi o prowadzonych pracach, mających umożliwić wykorzystanie umiejętności byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych podczas ćwiczeń rezerwy - „Jeszcze jedna dobra informacja dla Rzeczypospolitej: jesteśmy już na ostatnim etapie prac związanych z wykorzystaniem umiejętności żołnierzy Wojsk Specjalnych, którzy kończą swoją służbę. Chodzi o to, aby posiadane przez nich bardzo wysokie umiejętności, mogły być wykorzystywane w ramach ćwiczeń rezerwy. A więc kolejny projekt, którego celem jest wzmocnienie zdolności obronnych Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślał cytowany minister Błaszczak.

image
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.

Podziękował również prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaangażowanie w modernizację Sił Zbrojnych. W ramach obchodów Święta Wojsk Specjalnych odbył się też pokaz dynamiczny, z udziałem nowo zakupionych śmigłowców Black Hawk oraz pojazdów M-ATV, jak i pokaz wyposażenia WS.

W trakcie tego ostatniego delegacja z Andrzejem Dudą na czele mogła zapoznać się m.in. z bezzałogowym systemem latającym FlyEye, granatnikiem Carl Gustaf, bezzałogowcem klasy Nano typu Black Hornet, przenośnymi zestawami przeciwlotniczymi Grom, czy wreszcie różnymi typami broni strzeleckiej używanymi przez formacje WS.

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.

Święto Wojsk Specjalnych przypada 24 maja, w rocznicę utworzenia tego Rodzaju Sił Zbrojnych, co miało miejsce w 2007 roku. W br. po raz drugi Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych jest na czele sojuszniczego komponentu operacji specjalnych, stanowiącego część Sił Odpowiedzi NATO, pierwszy taki dyżur miał miejsce w 2015 roku. DKWS było pierwszą formacją należącą do krajów NATO przyjętych w 1999 roku lub później, które dowodziło komponentem jednego z rodzajów Sił Odpowiedzi.

JP/PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.