Reklama

Siły zbrojne

Premiera pojazdu MRAP w wersji do działań specjalnych

Firma Oshkosh Defense zaprezentowała nową, lekką wersję pojazdu M-ATV – fot. Oshkosh Defense
Firma Oshkosh Defense zaprezentowała nową, lekką wersję pojazdu M-ATV – fot. Oshkosh Defense

Firma Oshkosh Defense zaprezentowała nowy pojazd klasy MRAP typu M-ATV Light (MRAP All-Terrain Vehicle) specjalnie przystosowany do prowadzenia operacji specjalnych.

Nowy pojazd M-ATV Light, wzmocniony przed wybuchami min i improwizowanych ładunków wybuchowych został przedstawiony podczas wystawy CANSEC 2014 w Kanadzie. Firma Oshkosh Defense poinformowała, że jest to MRAP o cechach takich samych jak w przypadku pojazdów M-ATV, ale za to bardziej kompaktowy, łatwiejszy do transportu i specjalnie przystosowany do wykonywania operacji specjalnych oraz niestandardowych misji rozpoznawczych.

Zaletą nowej wersji pojazdu jest możliwość działania w bardzo trudnym terenie i po nieutwardzonych drogach, co wynika m.in. ze stosunkowo niewielkiej wagi oraz odpowiedniej konstrukcji niezależnego zawieszenia Oshkosh TAK-4. Przy czym zwiększono również ochronę pancerza i stosunek mocy do masy w porównaniu do pojazdów specjalnych poprzedniej generacji.

Według producenta, pojazdy Oshkosh M-ATV Light to zupełnie nowe rozwiązanie dla sił specjalnych, zapewniającą im większą ochronę bez utraty mobilności (pojazdy mogą być przerzucane drogą lotnicza – w tym z wykorzystaniem śmigłowców). Nowe możliwości zapewnia również wyposażenie wewnętrzne, które pozwala bez problemu na działanie w środowisku sieciocentrycznym.

Reklama

Komentarze (2)

  1. bolebor

    Po co WP MRAPY patriot? Widocznie MON nie planuje okupacji Litwy, więc 15 tonowe taksówki nie są potrzebne.

  2. patriot

    a gdy była mozliwość pozyskania MRAPóq za darmo to mon nie chciał.

Reklama