Reklama

Siły zbrojne

Pożegnanie żołnierzy wyruszających na III zmianę PKW EU Irini

Fot. BLMW
Fot. BLMW

W sobotę 16 stycznia na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach doszło do pożegnania wylatujących żołnierzy III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Unii Europejskiej Irini.

Celem kontyngentu jest udział w operacji EUNAVFOR MED Irini, która ma przyczynić się do zapobieżenia handlu ludźmi, bronią oraz nielegalnego wywożenia ropy naftowej z Libii. Dodatkowo w ramach tej operacji przewidziano szkolenia dla libijskiej marynarki wojennej i straży przybrzeżnej w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa międzynarodowego na Morzu Śródziemnym.

Przed wylotem żołnierzy pożegnał dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Jarosław Czerwonko, wraz z kadrą kierowniczą BLMW, a także dowódca 43. Bazy Lotnictwa Morskiego kmdr pil. Andrzej Szczotka. Życzyli powodzenia w misji oraz szczęśliwego powrotu do ojczyzny.

Żołnierze przed wylotem poddali się dwutygodniowej kwarantannie w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Następnie, jeszcze tego samego dnia, wylecieli samolotem C-130E Hercules do bazy NATO Sigonella na Sycylii, by tam rozpocząć działania w ramach misji EUNAVFOR MED. Równocześnie do kraju wróci II zmiana PKW, która działa w rejonie Morza Śródziemnego od maja ubiegłego roku.

Reklama
Reklama

Polscy żołnierze biorą udział w operacji od marca 2018 roku, kiedy to funkcjonowała jeszcze pod nazwą Sophia. Według założeń misja Irini ma się zakończyć 31 marca bieżącego roku. Kontyngent będzie miał do dyspozycji samolot rozpoznawczo-patrolowy PZL M28B 1R Bryza i systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów.

Dowódcą III zmiany PKW jest kmdr ppor. pil. Mirosław Jaros.

KB/ DGRSZ

Reklama

Komentarze

    Reklama