Reklama

Geopolityka

Siły PKW EU Sophia przebazowane do Włoch

Fot. por. Damian Konopka
Fot. por. Damian Konopka

14 lutego na lotnisku w Sigonelli wylądowały dwa samoloty C-295M Casa, którymi przetransportowano główny trzon sił PKW EU SOPHIA.

Dowódcą kontyngentu jest kmdr por. Cezary Kurkowski. Kontyngent sformowała Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, obecnie liczy 100 żołnierzy. W skład PKW wchodzą żołnierze z Komponentu Wojsk Specjalnych, 10. Brygady Logistycznej, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 3. Flotylli Okrętów, 6. Ośrodka Radioelektronicznego i Żandarmerii Wojskowej.

Zgodnie z informacją przekazaną przez por. Damiana Konopkę, kilka dni wcześniej, 6 lutego, do bazy w Sigonelli przebazowana została grupa przygotowawcza Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Zadaniem tej grupy było rozpoczęcie tworzenia bazy PKW oraz nadzór nad wykonywanymi pracami. Polski Kontyngent Wojskowy działał będzie jako część operacji wojskowej Unii Europejskiej - EUNAV FOR Med (European Naval Force Mediterranean). Jest to unijna operacja morska, której zadaniem jest przeciwdziałanie nielegalnemu napływowi migrantów do Europy oraz zwalczanie procederu handlu ludźmi.

Czytaj też: Wzrosła liczba polskich żołnierzy na misjach zagranicznych

Obszarem działań operacji jest południowo-środkowa część Morza Śródziemnego. W ramach operacji SOPHIA realizowane są także inne zadania, jak - przykładowo - szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej. Celem szkoleń jest podniesienie umiejętności i skuteczności działań formacji libijskich. Ponadto obecność sił Unii Europejskiej w rejonie Morza Śródziemnego pozwala na egzekwowanie embarga, które zostało nałożone na dostawy broni do Libii przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Kowalskiadam154

  Będą łowić u wybrzeży Afryki i przewozić do Europy w ramach unijnej doktryny obalania europejskich granic państ narodów do czego emigranci są Brukseli niezbędn

 2. dim

  Cokolwiek Państwo nie napiszecie, faktycznie siły te wezmą udział w zasiedlaniu Europy Afrykanami. Przecież gdyby nie było takiego planu (plan na przyzwalanie, to też plan zasiedlania), wtedy włoska marynarka wojenna poradziłaby sobie znakomicie sama i nawet nie dziesiątą częścią swych sił.

  1. Voodoo

   Kultura zachodnia (do której my nie pasujemy) zakłada pomóc a nie zabijać.....jednym z wielu sukcesów tej kultury jest zniesienie kary śmierci czego \"polscy szlachcice zaściankowi\" nie mogą zrozumieć .....Państwo w swojej powadze nie zabija.... karze...ale nie zabija

  2. Grzesiek

   A u nas Państwo ani nie zabija, ani nie karze. Wracając do tematu. Pomagać można na różne sposoby. Kulturze zachodniej może najłatwiej jest przyjąć wszystko jak leci i dać pieniądze - kto bogatemu zabroni.

  3. Maciek

   Likwiduje kare smierci ale pozwala zabijac nienarodzone dzieci a juz nuedlugo wproeadzi w zucie eutanazje, na poczatku na zyczenie a potem... kto wie, wydajesz sie byc baardzo mlody, posilkujesz sie sloganami, wyobraz sobie ze to w europie zachodniej byly polowania na czarownice, tortury i stosy a w cebulowej Rzeczpospolitej tego nie bylo, byl zakaz

Reklama