Reklama

Siły zbrojne

Pożegnalny lot gen. Jacka Pszczoły

Autor. Dowództwo Generalne RSZ

26 stycznia, w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła wykonał swój ostatni lot w lotnictwie wojskowym i tym samym pożegnał się z mundurem. Pożegnalny lot zgodnie z lotniczą tradycją wykonują piloci, którzy kończą służbę wojskową.

Reklama

Dowództwo Generalne RSZ poinformowało, że w czwartek (26 stycznia br.) po raz ostatni na pokładzie myśliwca F-16 w powietrze wzbił się gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła. Ponad 36 lat w mundurze i ponad 2200 godzin spędzonych w powietrzu – to bilans służby generała Pszczoły. Lot pożegnalny gen. dyw. pil. Jacka Pszczoły trwał 60 minut. Przez cały ten czas w powietrzu towarzyszyły pilotowi trzy myśliwce F-16.

Reklama
Reklama

Po tym, jak zameldowały się na lotnisku, kończący służbę w wojsku oficer pożegnał się z samolotem i udał się do hangaru, gdzie już czekali na niego bliscy: żołnierze, z którymi służył, przyjaciele i członkowie rodziny.

Autor. DGRSZ

Podczas uroczystości głos zabrał generał Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Zaznaczył, że gen. dyw. pil. Pszczoła to oficer doceniany przez brać lotniczą, na którego zawsze można liczyć. – "Pasja, poświęcenie i patriotyzm to coś, co towarzyszyło jego służbie – stwierdził. – Nasza obecność tutaj to wyraz wdzięczności dla ciebie i za twoje dokonania. Niech żołnierskie szczęście nadal towarzyszy ci na tej nowej drodze życia, którą obrałeś" – zwrócił się do oficera.

Czytaj też

Autor. DGRSZ

Był m.in. jednym z pierwszych polskich pilotów, którzy szkolili się z obsługi myśliwców F-16. Tuż po ukończeniu szkolenia oficer został zastępcą dowódcy 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Brał też udział w przygotowaniu sił i środków do pełnienia dyżuru bojowego w systemie NATINADS (ang. Integrated Air and Missile Defence – Zintegrowany System Obrony Powietrznej NATO).

Autor. DGRSZ
Autor. DGRSZ

W 2010 roku objął stanowisko dowódcy Grupy Działań Lotniczych w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego, a w 2011 został dowódcą 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Był też najpierw zastępcą, później dowódcą 2. Skrzydła Taktycznego w Poznaniu. Pierwszą generalską gwiazdkę zdobył w marcu 2018 roku, został wtedy również szefem Zarządu Wojsk Lotniczych i zastępcą inspektora sił powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych zakończy 31 stycznia.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Reklama

Komentarze (6)

 1. Rybak

  A czy to przypadkiem nie ten, były dowódca garnizonu Poznań, który odmówił asysty wojskowej na pogrzebie gen. Głuszczyka ?

 2. Ambasador

  Skarb narodu!... dużo szczęścia Panie generale!!!

  1. Marcyk

   Miałem przyjemność poznać go osobiście. Profesjonalista w każdym calu !

 3. Kiki

  Dziękujemy Panie Genarale. Życzymy powodzenia i dalszej realizacji marzeń :). Ale wiemy że piękniej niż w przestworzach nigdzie nie będzie.

 4. farfozel

  Szkoda zeby facet z takim doświadczeniem założył teraz kapcie i siedział w domu .

 5. wert

  kiepsko z tym nalotem. Wg procedur pilot winien robić minimum 200h rocznie. Wygląda że gienio latał 11 lat

 6. Avengers

  Czmeu na tylnym siedzeniu?

Reklama