Reklama

Siły zbrojne

Porozumienie o współpracy wywiadów wojskowych Ukrainy i Węgier

Fot. Flickr/marsmett tallahassee
Fot. Flickr/marsmett tallahassee

Ukraina i Węgry porozumiały się w sprawie współpracy wywiadów wojskowych i będą wspólnie tropiły zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie i na świecie — poinformował w niedzielę Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego resortu obrony.

Ustalenia w sprawie współpracy wywiadów wojskowych zapadły podczas spotkania ich szefów: ze strony Ukrainy Wasyla Burby, a ze strony Węgier Janosa Beresa. Burba i Beres ustalili ponadto, że będą działać na rzecz lepszej wymiany informacji wywiadowczych oraz przekazywania takich informacji strukturom NATO.

„Współpraca wywiadów wojskowych Ukrainy i Węgier będzie odbywała się na kilku kierunkach i w różnych formatach partnerstwa. Pracownicy wywiadów wojskowych dwóch państw będą opracowywali wspólne oceny analityczne dotyczące nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa w regionie i przygotowywali mechanizmy kolektywnego przeciwdziałania tym zagrożeniom” - przekazał Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy.

Rozszerzenie współpracy wywiadowczej między Ukrainą i Węgrami będzie sprzyjało włączeniu naszego państwa do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO (ang. Enhanced Opportunity Program) i wzmocni możliwości wywiadowcze państw członkowskich NATO

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Między Ukrainą i Węgrami od 2017 roku toczy się spór o ukraińską ustawę oświatową, która zdaniem rządu w Budapeszcie uderza w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Z tego powodu Węgry blokują spotkania Komisji Ukraina-NATO.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Stefan

  Celem ustawy jest usunięcie języka rosyjskiego z Ukrainy - Wtłaczanego siłą w procesie rusyfikacji Ukrainy przez 500 lat.

 2. Śliwka Wegierka

  Madziar historycznie nie moze sie porozumieć z Ukraina od czasów Franciszka Józefa Dlaczego? A kto wspieral armie,Paszkiewicza w 1848? Chyba nie General Bem

 3. dropik

  już sojusznik Putina nie chce Zakarpacia ?

 4. Fanklub Daviena

  Dlaczego antypolski "polski" rząd nie dba o Polaków na Ukrainie czy Litwie tak jak Węgrzy o Węgrów na Zakarpaciu?

 5. bender

  Hmm, przecież Węgry blokują akces Ukrainy do NATO i płaczą o smutnym losie swoich rodaków tamże. Czyżby przejrzeli na oczy?

  1. Będą ich bezczelnie sprzedawać ruskim...

Reklama