Reklama

Siły zbrojne

Poprady przyjechały do Giżycka

Fot. 15GBZ
Fot. 15GBZ

Do dywizjonu przeciwlotniczego 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej trafiły trzy Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe Poprad produkcji PIT-RADWAR. W najbliższym czasie na wyposażenie tej jednostki powinno trafić sześć kolejnych pojazdów.

Dostawa trzech egzemplarzy Samobieżnego Zestawu Rakietowego Poprad została zrealizowana w ostatnich dniach przed Wielkanocą. Są to pierwsze tego typu nowoczesne systemy przeciwlotnicze jakie trafiły do dywizjonu przeciwlotniczego 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Łącznie do jednostki powinno trafić 9 zestawów Poprad. Stanowią one element modernizacji systemu obrony przeciwlotniczej i dostarczane zostały do pułków przeciwlotniczych we wszystkich dywizjach, a obecnie trafiają również do wybranych brygad. Stąd dostawy zrealizowane dla 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

SPZR POPRAD to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach. Uzbrojenie zestawu stanowią cztery przeciwlotnicze rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom (lub jej zmodernizowane wersje Piorun). Rakiety umieszczone zostały na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych. 

Zestawy Poprad wyposażone są m.in. w sensory optoelektroniczne, system automatycznego śledzenia celów oparty o układ videotrackera, system IFF oraz zaawansowany system napędowy głowicy śledząco-celowniczej, będący w całości efektem pracy konstruktorów polskiego przemysłu obronnego, które pozwalają na szybki i precyzyjny przechwyt celu oraz przygotowanie do jego zniszczenia. Producentem Poprada jest polska spółka PIT-RADWAR S.A., należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Komentarze (23)

 1. Codybancks20

  A jak zainstalować balony zaporowe pokryte z jednej strony aluminium skierowane w stronę ruskich radarów od strony północnej granicy !!! Zakłócały by wiązkę z radaru i nie pozwoliłyby na atak lotniczy na niskiej wysokości oraz desant !! Tanie rozwiązanie !! A jak coś przeleci to Gromy i pioruny to zestrzelą !!??Rozwiązanie znane z II WŚ !

  1. HanSolo

   Ile ty masz lat? 8? Rozwiązania z II wojny to na grupie rekonstrukcyjnej sobie stosuj...

 2. Ryszard 56

  tylko 4 rakiety to slabiutko

  1. Logistyk

   +4 zapas w skrzyni.

  2. HanSolo

   Rozumiem ze ten zapas to zaladujesz juz po przelocie eskadry powietrznej. Na inny dzien tak? Dobrze że to tylko pokazówa bo ten cały Poprad to Filipiny wlaśnie na gwarancji oddały do napraw.

 3. Artur

  Koledzy GIŻYCKO nareszcie uzbrojone No nie CUD

  1. HanSolo

   Nie CUD tylko śmiech na sali. System na pick-upa wsadzono na Kutno udające MRAP-a. Z czym do ludzi?

 4. fisz

  tak platforma samochodowa dwa razy większa od zestawu rakietowego który jest przeznaczony na ramie żołnierza starzał i ukrycie.

  1. Lelum

   Dokładnie! Jeszcze kiepski dizajn pojazdu i niemal wszystko co na nim zamontowane jakby było dziełem przypadku. Brak jakiejkolwiek harmonii, odstające elementy itp.

  2. HanSolo

   To jest ten złom z Kutna? Kto to dopuścił na drogi? Rozumiem że za "wozy" nikt nie płacił i są za darmo w ramach reklamy?

 5. Logistyk

  Takiego sprzętu nam potrzeba. Wpisz w wyszukiwarkę: Japonia wzmacnia obronę wysp RIUKIU.

 6. Syplog

  Czy rosomaki z nowa wieza beda mogly pracowac jako vshorad?

  1. Teoretycznie tak, przy naszym MON nie.

   Nic jak dotąd na to nie wskazuje. Dla MON to zbyt nowatorskie i trudne. A przecież można sobie wyobrazić kolumnę Rośków, która otrzymuje z jakiegoś zewnętrznego źródła ostrzeżenie że w ich stronę lecą "cele". Rozjeżdżają się wtedy promieniście a ich własny sieciocentryczny system BMS podłącza się np. do REGI na towarzyszącym im wozie dowodzenia oplot. np. z odpowiednią głowicą optoelektroniczną. Mogłby to być np. wóz dowodzenia z przedzielonej do tej kolumny baterii Popradów. Wtedy centralnie sterowane wszystkie lufy Rośków się unoszą w gotowości do otwarcia ognia plot. Z chwilą gdy "cele" zostaną przechwycone przez głowicę opto wozu dowodzenia oplot, wszystkie działa Rośków otwierają kontrolowany sieciocentrycznie, skoncentrowany ogień plot. Wóz dowodzenia naprowadza poszczególne lufy na poszczególne cele, a gdyby był to wóz z baterii Popradów to w razie czego dokładając jeszcze Gromy.

 7. KUKUŁKA

  kuluary decydentów szepczą na poziomie podpisania umowy na pełną rewitalizację zestawów 4 lufowych ZSU-23-4MP Biała......Wojsko ma tych zestawów ponad 140 sztuk z tym ok 100 sztuk jest w stanie czynnym a ponad 40 sztuk wycofanych do Agencji Mienia Wojskowego natomiast doprowadzonych do stanu tzw Biała jest ok 20 sztuk ...ma to się zmienić i wszystkie zestawy szacuje się zę będzie tego ok 130 sztuk doprowadzonych do stanu ZSU-23-4MP Biała ..są również koncepcje uruchomienie zmodernizowanych 4 lufowych zestawów w Tarnowie i posadowienie ich w kontenerach na podwoziu kołowym Jelcz ..kontener razem z systemem bojowym ma być zdejmowalny stanowić stałe stanowisko ogniowe i pełnić zarazem dla załogi pomieszczenie socjalne/wartownię lub być używane z podwozia pojazdu system przeznaczony jest do ochrony infrastruktury specjalnej ( lotniska ,ośrodki władzy , spec fabryki , ośrodki miejskie itp) ..trwają prać i są już w wysokim stopniu zaawansowania nad amunicją 23mm do tych dział ..zwiększające ich zasięg bojowy o ponad 25%

  1. Ustawiator

   Widze że PGZ wydoi 1 mld pln z MON

  2. Terytorials

   1 kwietnia juz byl. Nawet zadnego dialogu jeszcze nie bylo ;) Przestan więc...

  3. Piotr ze Szwecji

   Kaliber 23 mm to przeżytek. PGZ śpi? Jeśli na serio ktoś wydaje w Polsce pieniądze na rozwój tego kalibru, to powinno go się dyscyplinarnie zwolnić z państwowego miejsca pracy. To sabotaż.

 8. Turecki

  Turecki HISAR w 3 wersjach kładzie to towarzystwo wzajemnej adoracji Dlaczego? Naprowadzanie na podczerwień IIR

  1. Hm

   A jakby tak po polsku?

  2. Bolko z Gliwic

   Kolego co to jest IIR? 2ga klasa zawodowej gastronomicznej

 9. GRZECHOTKA

  mamy coś zwane Poprad w ilościach mikro dla wojsk operacyjnych przydałoby się coś do ochrony infrastruktury i nie tylko ..biorąc pod uwagę marazm finansowy i zawirowania w naszej rzeczywistości proponowałbym idąc po kosztach zakup zestawów przeciwlotniczych „Kusza” zamontowanych np na pojeździe Polaris Defence „Ranger 800” które oprócz ochrony ważnej i mniej ważnej infrastruktury cywilnej i wojskowej z racji wielkości a więc łatwego ukrycia tudzież transportu świetnie wpisałby się również do działań na wysuniętych rubieżach ,zasadzek czy realizacji zadań grup specjalnych ...a środowisku miejskim byłby świetnym uzupełnieniem lufowych systemów plot ...a nawet bardzo dobrym elementem ochronnym dla naszych misjonarzy w ich bazach

  1. Logistyk

   Przydałoby się coś do osłony wojsk w marszu w kalibrze 35mm z pociskami programowalnymi.

 10. Rakowiec

  A gdzie radary Sola?

  1. Pytajnik

   Radar Bystra jest nowocześniejszy. Gdzie zatem radary Bystra?

  2. Orthodox

   Też mnie to zastanawia. Miały być Soła/ Bystra.

  3. Spokojnie - nie panikujmy

   Spoko. Będą. Na razie są zamówione przez MON w liczbie 16 sztuk. Na def24 był o tym artykuł.

 11. arokey

  Niesamowite, 3 trzy sztuki :-O

 12. lolek

  Sprzęt pokroju armat 2x23mm. Skuteczność może i jest ale względem słabiutkiego potencjalnego przeciwnika. Nasi potencjalni wrogowie są bardzo silni.

  1. Błaźnisz się

   Wypowiedź pokroju dziecka z przedszkola. Opinia bez jakiejkolwiek merytorycznej wartości. Sam pocisk jest jednym z najlepszych jeśli nie najlepszym na świecie w tej kategorii. Partie na testy kupili nawet Amerykanie. Skuteczność pokazały w Gruzji, gdzie zmusiły lotnictwo "słabiutkiej" Rosji do całkowitej zmiany taktyki i osiągając co najmniej 75% skuteczność trafień. Jeśli juz tylko ręczne Gromy pogoniły Rosję, to Poprad ze swymi systemami rozpoznania jest o wiele skuteczniejszy.

  2. Tam

   Skuteczność gromów w Rosji to taka miejska legenda. Nic takiego nie miało miejsca. Co do rzekomej nowoczesności tego pocisku to tez kwestia sporna.

  3. Tu

   Mówią inaczej

 13. Ja

  Czemu nie ma konkretnej informacji i przy każdym komunikacie o dostawie Popradów o tym czy są zamontowane Pioruny lub Gromy, tylko zawsze enigmatyczne Grom lub Piorun. Przecież jest to bardzo istotna informacja, zasięg, głowica odporniejsza na zakłócenia.

  1. Ciekaw jestem

   Czemu nie pytasz o zasady tajemnicy wojskowej? Zdrowy na umyśle jesteś?

  2. rED

   Wańka dla was istotne dla nas zwykłych czytelników D24 bez znaczenia.

 14. cat

  9 wyrzutni na brygadę umieszczoną na pierwszej linii. Robi wrażenie.

  1. Jacek

   + pułk w dywizji w której jest ta brygada

 15. Ryszard 56

  6,5 km to też mało ,co najmniej 12 km

 16. Marzyciel

  W sumie uważam że i tak zamówiono ich dużo za mało. Przydałoby się drugie tyle, w tym bezwzględnie pływające np. na podwoziu Bobra z AMZ, a może i Goździka? Albo może na podwoziu UMPG, albo np. "odzyskanym" od zmechu podwoziu BWP?

  1. [sic!]

   Po co więcej, skoro koncepcja wsadzania MANPADSów na pojazdy jest kulawa?

  2. Etam

   Po co się odzywasz skoro bez sensu zaprzeczasz wszystkim tendencjom światowym? Zabawny tekst, bo dziwnym trafem, tej twojej prześmiesznej teorii nikt poza toba na świecie jakoś nie uznaje!

  3. Lord Godar

   Głupoty piszesz . To czego można się ewentualnie czepić , to to że sam pojazd jest drogi , bo tańszym kosztem można by zakupić taki zestaw na nieopancerzonym podwoziu 4x4 , choć w jednostkach liniowych to teraz na pojazd bez opancerzenia raczej miejsca nie ma . Natomiast do osłony zaplecza jak najbardziej.

 17. 12345

  Dobry sprzęt. Trzeba się cieszyć, tylko dużo więcej tego potrzebuje nasza armia. Jeszcze 50 baterii Narwi i 6 baterii Wisły. Obrona powietrzna i przeciwpancerna oraz mocne siły powietrzne to podstawa wojska w XXI wieku. Bez tego to nie ma nawet możliwości skutecznej obrony. Wiem, że nie powiedziałem nic odkrywczego, ale :).

  1. San Escobar

   50 baterii Narwi ?? a ma być 19 kiedyś tam bo Narew w lesie tak samo jak i drugi etap Wisły :) Zgadzam się z kolegą że trzeba OPL dużo więcej ale MON kupuje ilości defiladowe

  2. Dudley

   Dobry? Czy może prowadzić walkę w ruchu? Czy nośnik to nie przerost formy nad treścią? Wyobrażasz sobie wjechanie tą choinką w krzaki? A cieszyć się z czego, że wywalono miliony zł na coś co można zamontować na humvee, jak M1097 Avenger? Ale my jesteśmy mądrzejsi, potrafimy wymyślić koło od nowa, a zajmuje nam to 10 x więcej czasu i pieniędzy, i jeszcze mamy być z tego dumni?

  3. Troll z Polszy

   Nad Wisłą już pracuje nieoceniony "członek rady nadzorczej PGZ" pan profesor. Offset będzie równie udany jak w przypadku F35

 18. Turecki

  Koledzy jak jest różnica pomiędzy HISAR a POPRAD?

  1. Sidematic

   Znaczna.

  2. Nikt

   Że HISAR to rodzina systemów SHORAD i MRAD, a Poprad obecnie ma efektory klasy VSHORAD(odpowiednio, krótki, średni i bardzo krótki zasięg)

 19. asdf

  Wiecie czemu jest to 15 Brygada ? Bo ma na stanie 15 sprawnych czolgow.

  1. Leopardzik

   Kolego ma RACJĘ Wystarczy popatrzeć na te pseudo hangary dla czołgów Bezcenne na Youtube

  2. Ok boomer

 20. Januszowyekspert

  No pewnie twitterowi generałowie majom ból pewnej części ciała bo nowy sprzęt nie trafia tylko do jednostek na zachodzie kraju , chcieli by 40 letnie zdezelowane czołgi stanowiły pięść przeciwuderzeniowom .

  1. łoszarik

   a jak to będzie w twoim oryginalnym jazyku ?

  2. Lejek

   Oni siedzą i się śmiejom z tego nowego sprzętu co właśnie wam dali. Do srok możecie tym strzelać albo innych gawronów, he, he.

  3. hermanaryk

   Tak jak się śmiali, gdy w Gruzji się okazało, że wasze sroki muszą latać powyżej 5 km, bo inaczej marny ich los? :)

 21. Paweł P.

  +3

 22. ja

  Mial by taki sprzet wieksze szanse przecwko dronom niz Pancyr?

  1. R

   Nie.

  2. Orthodox

   Na pewno polskie bociany mają większe szanse. A poważnie to Pancyr to piętro wyżej. Większy zasięg i pułap strzelania. No i armaty, które w sprzyjających okolicznościach mogą zrobić robotę zamiast rakiet.

  3. tak

 23. AS

  Dobre i to. Wyglądają bojowo. Na bezrybiu i rak ryba.