Reklama

Siły zbrojne

Polsko-ukraińska obrona na Anakondzie

 • Fot. Wikimedia
  Fot. Wikimedia

Polski batalion i ukraińska kampania powietrznodesantowa pod dowództwem LITPOLUKRBRIG zakończyły strzelania z ostrą amunicją i rozpoczęły szkolenie taktyczne w trakcie manewrów Anakonda-16 w Nowej Dębie.

Zgodnie ze scenariuszem operacji wsparcia pokoju, prowadzonej przez Wielonarodową Brygadę, której Dowódcą jest Generał Brygady Adam Joks, polsko-ukraińska kompania podjęła obronę w obliczu wrogiego zagrożenia i wykonała manewry.

Następnie żołnierze piechoty z Polski oraz spadochroniarze z Ukrainy ruszyli pojazdami HMMWV w celu wykonania kontrataku z flanki i z tyłu na atakujące siły przeciwnika. Otoczone przez brygadę wrogie siły przerwały atak i wycofały się.

W ciągu kilku ostatnich dni wspólnie z partnerami z Polski osiągnęliśmy pożądane wspólne zrozumienie zadań i jedność wysiłków. Żyjemy i szkolimy się razem a to wzmacnia lepszą koordynację i podległość. Mamy nieco inne podejście w wykonywaniu zadań taktycznych ale nasza jedność eliminuje wszystkie granice i prowadzi do sukcesu.

Kpt Yurij Rudenko, Dowódca Kompanii Powietrznodesantowej

Zastępca Dowódcy LITPOLUKRBRIG, płk Volodymyr Yudanov dodał, że tak łączone szkolenie jest bardzo owocne. Sprzyja ono synchronizowaniu jednostek afiliowanych i rozwijaniu interoperacyjności podczas prowadzenia realnych działań.

Czytaj też: Brygada polsko-litewsko-ukraińska na Anakondzie

 

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. ChrisCov

  "Otoczone przez brygadę wrogie siły przerwały atak i wycofały się." Dlaczego pozwolono "wrogim siłom" się wycofać, skoro były otoczone???

  1. Saw

   Widać, że nie czytałeś żadnych filozofów wojskowości. Widziałeś, jak walczy osaczone zwierze? Zawsze powinno się zostawiać "kanał wyjścia z kotła". Tak było pod Falaise i tak było pod Iłowajskiem.

 2. [sic!]

  Spadochroniarze z Ukrainy - czyli rzekoma elita armii ukraińskiej. Ten cały LITPOLUKRBRIG to etaty dla kadry dowódczej i przypisani do niego 'elitarni' żołnierze z innych jednostek. Nie zdziwiłbym się gdyby ci sami szeregowi z WP byli wpisani drugi raz jako żołnierze międzynarodowego Korpusu w Szczecinie. Jakiej amunicji do karabinków używają Ukraińcy - 7,62 standardu Układu Warszawskiego?

 3. Smuteczek

  Jak tak dalej będzie się sytuacja na Ukrainie rozwijać to niedługo będziemy walczyć przeciwko nim a nie ramię w ramię. I jak zwykle zyskają na tym Berlin oraz Moskwa. Szkoda, że ukraińcy tego nie widzą.

  1. Lwów

   Co konkretnie kolega ma na myśli?

  2. kampania powietrznodesantowa

   pewnie szalejącą samowolkę w kraju i radykalizacje w galicii

 4. Scatman

  Serio nie ma jakiejś normalnej nazwy dla tego tworu? Kto jest wstanie wymówić "LITPOLUKRBRIG"? Kto wymysla takie łamańce? Jak będzie sie nazywac Brygada V4? CZHOSŁOYHUNPOLBRIG???????

 5. AS

  LPUBRIG to rozumiem, ale obecna nazwa jest nieczytelna

Reklama