Siły zbrojne

Polsko-litewsko-ukraińska brygada na ćwiczeniu z Kanadyjczykami

LITPOLUKRBRIG weźmie udział w ćwiczeniu MAPLE ARCH-2016. Fot. materiały prasowe
LITPOLUKRBRIG weźmie udział w ćwiczeniu MAPLE ARCH-2016. Fot. materiały prasowe

Oficerowie i podoficerowie sił zbrojnych Kanady, Litwy, Polski i Ukrainy spotkali się we Lwowie, żeby omówić kwestie związane z ćwiczeniami MAPLE ARCH 2016. Czterostronne szkolenie odbędzie się w tym roku w Międzynarodowym Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa na Ukrainie.

Przedstawiciele Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z Lublina, która osiągnęła wstępną gotowość operacyjną w styczniu 2016 roku, uczestniczyli w konferencji planistycznej przed czterostronnymi ćwiczeniami na Ukrainie. W tym roku skupią się oni na szkoleniu dowództwa jednostek afiliowanych do Wielonarodowej Brygady.  

Po zakończeniu konsultacji, przedstawiciel LITPOLUKRBRIG ppłk Andrii Kikhtan podkreślił, że "uważne i jakościowe planowanie prowadzi do sukcesu ćwiczenia i całości naszego szkolenia, w szerszym ujęciu". 

Program MAPLE ARCH 2016 opracowano na podstawie bieżących doświadczeń wynikających z analizy współczesnych konfliktów. Samo szkolenie jest ważnym elementem na drodze do zdobycia przez LITPOLUKRBRIG pełnej gotowości bojowej, której osiągnięcie planowane jest na styczeń 2017 roku.

Regionalna współpraca

Stacjonująca w Lublinie jednostka docelowo będzie liczyć około 3,5-4 tys. żołnierzy. Przedstawiciele trzech państw tworzących brygadę są przyporządkowywani na stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy oraz szefa sztabu rotacyjnie, na okres trzech lat. Jak podkreślał w styczniu tego roku szef MON Antoni Macierewicz, powstanie LITPOLUKRBRIG to sygnał dla "wszystkich, którzy chcieliby naruszać pokój w Europie”. Brygada jest bowiem tworzona przez dwa państwa NATO oraz Ukrainę, będącą pod presją rosyjskiej agresji.

Współpraca ma pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy wypracować większą zdolność współdziałania z wojskami państw NATO. Cel ten ma zostać osiągnięty do 2020 roku. 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (2)

 1. politprpaganda

  A jaki jest język dowodzenia tego tworu?

  1. bc

   Angielski, oczywiście, jak wszystkich jednostek współtworzonych przez państwa NATO. A że na co dzień wszyscy tam mówią po polsku, to inna rzecz.

 2. Lu69

  Lekarka co ty bredzisz,silniejsza Ukraina i w konflikcie z Rosją to silniejsza i bezpieczniejsza Polska.Nie chcemy drugiej Białorusi i rosyjskich baz,opl itd na ich terenie proste?proste.