Reklama

Siły zbrojne

Polskie Su-22 wylądowały w Estonii

Trzy polskie samoloty bojowe Su-22 i transportowy C295M wylądowały w estońskiej bazie lotniczej Ämari. Dołączyły do dwóch systemów przeciwlotniczych OSA-AK i stacji radarowej NR-22 które dotarły tu wcześniej drogą lądową. Polski kontyngent liczący ponad 100 żołnierzy bierze udział w największych realizowanych w Estonii ćwiczeniach o kryptonimie Spring Storm 2014.

W ćwiczeniach uczestniczy w sumie około 6 tys. żołnierzy z Estonii, Łotwy, Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii. Jest to najważniejszy w tym roku test sprawności estońskich sił zbrojnych, oraz ich zdolności do współdziałania z siłami NATO. Manewry przebiegają w okresie od 5 do 23 maja. W tym czasie w Estonii działają między innymi pododdziały amerykańskich spadochroniarzy oraz piechota z Łotwy i Wielkiej Brytanii.

Polskie samoloty Su-22 ze Świdwina biorą udział w tych manewrach po raz drugi. Podobnie jak w zeszłym roku będą symulować misje wsparcia sił lądowych. Wraz z nimi do Ämari trafiło 90 osób personelu i 40 jednostek wyposażenia na pokładzie samolotu C295M CASA z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. 

Na miejsce dotarły też wcześniej dwie wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze 9A33BM2 OSA-AK oraz stacja radiolokacyjna NUR-22 z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku. Ćwiczą one obronę lotniczej Ämari i wezmą udział w strzelaniach bojowych.

Reklama

Komentarze (22)

 1. bob

  swego czas bojowe dobry samolot przespane modernizacje teraz to juz nikle mozliwosci

 2. ryszard56

  żenada

 3. Pugit

  Nie bójmy się stwierdzić faktów. Jakie zagrożenie, taka reakcja. Rosjanie też posyłają na rubieże NATO zabytkowe bombowce. Podsumowując, wszyscy dobrze się bawią.

 4. drummond

  wojsko czy grupa rekonstrukcyjna?

  1. waffen

   hehe! pewnie nawet w takich grupach maja lepszy sprzet

 5. JL

  Piknik historyczny w Estonii czyli zlot zabytkowych aeroplanow polaczony z wystawa i zwiedzaniem. :)

 6. Mirosław Znamirowski

  No tak, te nasze Su-22 nie są łagodnie mówiąc nowoczesne. Ale tak się składa, że nasze "supernowoczesne" F-16 latają tylko na ćwiczenia do krajów zachodnich. A jak trzeba wykonać "brudną robotę" to nasi lotnicy lecą na maszynach rodem z ZSRR (np. misje Orlik wykonują regularnie nasze Migi-29). Zresztą nie tylko sprzęt się liczy. Równie ważne są wyszkolenie personelu i odpowiednia taktyka. Na przykład piloci lotnictwa DRW na maszynach typu Mig-17 zestrzeliwali najnowocześniejsze wtedy myśliwce F-4 Phantom i to w dodatku działając w warunkach przygniatającej przewagi liczebnej przeciwnika.

  1. z prawej flanki

   - niestety ,ale warunki wspólczesnego pola walki bardzo sie od tamtych lat zmienily i to wielce na niekorzyść maszyn pozbawionych elementarnych dzisiaj środków ataku i samoobrony. Czas najwyźszy pomyśleć o kolejnej eskadrze uderzeniowych "jastrzebi" i drugiej zoptymalizowanej juź do wywalczenia przewagi w powietrzu. Wiem jak w naszych warunkach wybrzmiewa ta "przewaga" ,ale z wysluźonymi sukami naleźy sie juź tak czy owak - poźegnać. Pomysl z utrzymaniem ich w sluźbie przez kolejna dekade jest kuriozalny.

 7. riki

  ja sie cieszę że Su-22 wylądowały. rosjanie już się zastanawiają gdzie się schować.

 8. airacobra

  A Chorwaci nie chcieli pochwalić się modernizacją MIG-21? ;)

 9. NATO

  Niemcy wysłały nieuzbrojone Eurofightery, Polska wysłała Su-22 .... W Rosji mają ubaw.

 10. Maniek

  A konserwator zabytków wyraził zgodę ?

 11. leszek

  Szkoda, że wycofaliśmy Migi-23. Nasze Suczki miały by godną eskortę.

 12. Husar

  no no no same fajne sprzęty. Wołoszański będzie kręcił jakieś widowisko historyczne ?. Może wprowadzeni stanu wojennego z 1981 ?

 13. Eagle

  Heh, myślałem, że polecieli na jakąś wystawę zabytków lotnictwa czy coś... a oni tak na serio...

 14. Gajowy

  To był mój pomysł jeśli chcecieabym dalej był waszym guru musicie na mnie głosować! Wasz Gajowy!

 15. marek

  Suki do symulowania misji wsparcia sił lądowych akurat się nadaj

 16. red

  Jako symulator latającego celu Su22 idealnie się nadaje:)

 17. kk

  su-22 wstyd i hańba pewnie nawet Estończycy maja z nas polewę:)

  1. znudzony

   oczywiście, no bo przecież oni maja setki najnowszych egzemplarzy samolotów wielozadaniowych więc na pewno zrywają teraz boki ze śmiechu

 18. BieS

  Pewnie wzięli ze sobą telefony z GPS, żeby trafić do Amari.

 19. he he

  polskie kly przylecialy

 20. robo

  Dali dupy mogli jeszcze migi 21 wysłać bo w muzeum w ķrakowie sporo mają.

 21. Robi270

  Poleciały jako eksponaty do Estońskiego Muzeum Lotnictwa???

 22. zenek

  o szykuje się zlot zabytkowych pojazdów i statków powietrznych czy to pod patronatem Ministerstwa Kultury Estonii

Reklama