Reklama

Siły zbrojne

Polskie MiGi "agresorami" w USA?

Polski MiG-21 UM w barwach Draken International. - fot. Draken
Polski MiG-21 UM w barwach Draken International. - fot. Draken

Polskie myśliwce MiG-21 Bis i MiG-21 UM rozpoczęły nową „służbę” w amerykańskiej korporacji Draken International. Za sterami tych maszyn zasiadają najwyższej klasy piloci. Wielu z nich to instruktorzy słynnej szkoły pilotów Top Gun, USAF Weapons School czy grupy akrobacyjnej Thunderbirds. Będą oni zakontraktowanymi przeciwnikami podczas ćwiczebnych walk powietrznych i manewrów wojskowych. 

Draken International to firma oferująca szeroki zakres usług związanych z pozorowaniem sił powietrznych przeciwnika, podczas szkolenia formacji wojskowych. Firma zatrudnia wysokiej klasy, eks-wojskowych pilotów, którzy mają do swojej dyspozycji maszyny takie jak McDonnell Douglas A-4K Skyhawk, Aermacchi MB-339CB i Aero L-39 Albatross. 

We wrześniu Draken poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty również jednomiejscowych myśliwców MiG-21 Bis i dwumiejscowych MiG-21 UM zakupionych w Polsce. W sumie 25 samolotów obu wersji -  to jedyne naddźwiękowe maszyny w ofercie tego operatora. Już niedługo polskie MiGi-21, operujące z bazy Draken na Florydzie, mogą spotkać się choćby z najnowszymi F-35 Lightning II, stacjonującymi w tym samym stanie. Chodzi m.in. o  bazę Eglin, która stanowi jedno z amerykańskich centrów szkoleniowych. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. mann

  Moim skromnym zdaniem pan prezes Jared Isaacman pomylił kraje, gdyż od 2004 roku taka ilość się nie uchowała. Proponowano nawet bisy Indonezyjczykom ale cena była dla nich za wysoka. Więc samoloty zostały wybebeszone z wyposażenia i silników i odesłane na rozstrzelanie na poligon lotniczy w Nadarzycach. Pozostałe MiGi przez AMW zostały odsprzedane po cenie złomu "do cywila". Poza tym gdyby 25 MiGów-21 przez 9 lat nie latało to wymagałoby generalnego remontu. W Europie taką ilością bisów mogła dysponować jedynie Bułgaria.

  1. zzz

   A kto powiedział, że te Bisy zostały kupione teraz, a nie np. 10 lat temu?

 2. ja

  Szkoda, że w zamiast za migi-21 nie dali kilku F35 :D

  1. też ja

   albo kilku A10 dla wsparcia wysłużonych SU

 3. klimo

  ciekawe ile nam za nie zapłacili?

  1. zyx

   Ciekawe gdzie one były trzymane tyle czasu?

 4. Artwi

  Jakie szanse ma F-35 Lighting II, który nie może używać żadnego uzbrojenia, przekraczać 0.8 Macha, przekraczać 6g, latać bliżej niż 30km od chmur burzowych, latać wg przyrządów, w starciu z MiG-21 Bis? Raport z 30 września wymienia 343 usterki F-35 a na 74 z nich na razie nawet nie opracowano sposobu usunięcia...

  1. xyz

   Powinni skasować tego F-35, bo to jest totalna porażka. W roli bombtruck-ów to F-16, F-18 oraz F-15E są wystarczająco dobre, a F-22 wymiata jako myśliwiec.

 5. Azawakh

  A to ci ciekawe :) Staruszki 21 jako agresorzy i do tego z Polski. Intrygujące ale lepiej by było gdyby Draken International zakupił jakieś bardziej nowoczesne myśliwce bo 21 niestety ale już się mocno wykruszyły w większości państw.

Reklama