Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-16 otrzymają kierowane bomby ćwiczebne

Bomba ćwiczebna GBU-24 - fot. J.Sabak
Bomba ćwiczebna GBU-24 - fot. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia rozpisał dialog techniczny na temat pozyskania dla polskich F-16C/D Jastrząb ćwiczebnych bomb kierowanych laserem, które umożliwią szkolenie w zakresie użycia amunicji typu GBU-12 Paveway II i GBU-24 Paveway III. Zgłoszenia do rozmów będą przyjmowane do 28 listopada. Procedura zakończy się trzy miesiące później.

Dialog ma na celu uzyskanie doradztwa w zakresie przygotowania specyfikacji technicznej w odniesieniu do projektu "Kierowana bomba ćwiczebna dla samolotów F-16C/D Block 52+". Amunicja ćwiczebna ma przede wszystkim symulować użycie bomb GBU-12B/D Paveway II i GBU-24(V)1B Paveway III, które znajdują się na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych.

Wymagana jest współpraca bomby ćwiczebnej z zasobnikami celowniczymi SNIPER i wskaźnikami celów używanymi przez wysuniętych nawigatorów naprowadzania (JTAC), ale również zastosowanie identycznej procedury przygotowania misji, użycia oraz zobrazowania w kabinie pilota (interfejsu) jak w bombach GBU-12B/D i GBU-24 (V)1/B.

Bomby powinny być certyfikowane do użycia i przenoszenia przez samoloty F-16C/D Block 52+ oraz obsługi z wykorzystaniem posiadanego przez Siły Powietrzne wyposażenia hangarowo-lotniskowego. Od producenta wymagane jest również ich dostarczenie w kontenerach lub skrzyniach zapewniających trzyletni okres przydatności do użycia i przekazanie dokumentacji eksploatacyjnej.

Procedura obejmie ocenę wymagań technicznych, wstępne oszacowanie kosztów i czasu realizacji programu oraz innych danych niezbędnych przy definiowaniu szczegółowych wymagań technicznych. 

Reklama

Komentarze (12)

 1. kuba

  Ale się Januszy z onetu nazbierało :-)))

 2. wqq

  Wygląda na to że cała Europa wiedziała że Polskie F-16 to bojowy ekwiwalent "drzwi od stodoły " jeśli chodzi o uzbrojenie . Tylko MY obywatele tego kraju żyliśmy w przekonaniu iż mając 48 sztuk takich samolotów jesteśmy POTĘGA a" nasz "rząd umiejętnie snuł mit nowoczesnej i dobrze uzbrojonej armii . Odnoszę wrażenie że 1/3 resursu eksploatacyjnego tych samolotów została wylatana bez jakiegokolwiek uzbrojenia.

 3. easyrider

  Bomby najlepiej takie na gumie, żeby ich nie tracić przy zrzucie. Te nasze F-16, przy braku wsparcia lotniczego innych państw, wobec potencjalnej dużej ofensywy pancernej nie zrzucą nawet jednej bomby. Wystartują, piloci dowiedzą się w powietrzu, że atak rakietowy zniszczył lotniska i jedyną możliwością jaka im pozostanie to odlot na lotniska innych państw NATO. Skorzystamy z nich tak jak w 1939 roku z pełnomorskich niszczycieli, które odpłynęły do portów Wielkiej Brytanii nie oddawszy ani jednego strzału. Tu jest potrzebne uzbrojenie defensywne, systemy obrony plot, ppanc, śmigłowce z ppk. Tylko wówczas będzie szansa zatrzymania ruskiego ataku.

  1. xmen2

   Całkowicie się z Tobą zgadzam - historia już pokazała ,że skuteczna obrona OPL może skutecznie zdemoralizować atakującego - przykładem niech będą wyprawy bombowe RAF-u nad hitlerowskie Niemcy ( w tym nasze załogi np. z 300 i 301 dywizjonu ) , loty dywizjonów specjalnych nad Warszawę ( 1518 i południowoafrykańskiego - nie pamietam numeru ) , gdzie relacje z wypraw czyta się jak masowe nekrologi . Hitlerowcy potrafili doprowadzić do koszmarnej demoralizacji lotników swoją OPL , a teraz jest technologia wyprzedzająca tamte czasy o lata świetlne i o wiele skuteczniejsza . Aż się prosi by posiadać masę takiego uzbrojenia - w samolotach latają ludzie nie maszyny , mają więc też jakąś odporność psychiczną ( człowiek z natury chce przeżyć ), którą można zniszczyć i doprowadzić do stanu , gdy piloci będą się bali wręcz latać nad atakowaną Polskę . Typowym przykładem demoralizacji pilotów jest też użycie pocisków samonaprowadzających Redeye i Stinger przez mudżahedinów przeciwko Mi-24 w Afganistanie w trakcie inwazji ZSRR .

 4. Patriota

  Po tylu latach użytkowania Polskich F-16 dopiero teraz chcą kupić ćwiczebne bomby a przed tym ćwiczyli chyba zrzucaniem kamieni wstyd i żenada

  1. Wojmił

   a podobno w 2003 roku mieliśmy dostać w ramach kontraktu wszelakie potrzebne pakiety uzbrojenia tak, że przez wiele lat żadnych dodatkowych nakładów nie potrzeba...

 5. WARS

  sorry ale my po prostu mamy DURNY NAROD !(niestety tez do niego naleze)...wszystko jest BE!!! Bomby BE, JASSM BE, F-16 BE,...narzekacze, popatrzcie na siebie, pewno smierdzicie potem i macie maniery jaskiniowcow...wiadomo, iz swiat z was sie smieje i przez to WY czujecie sie na wszystko obrazeni...

  1. tiki tak

   Jak ci niewiele do szczescia potrzeba zakompleksiony ludku. W momencie kiedy poczujesz pierwsza spadajaca bombe na twoja chalupe, zrozumiesz skad ta obecna krytyka zarzadzajacych tym balaganem.

 6. olka

  To co oni do tej pory ćwiczyli? Tylko latanie?

  1. hehehe

   Ćwiczyli zwycięskie pokazówki "wygranych" walk z MiG-29 na pokazy w Radomiu... ;-)

 7. jur f

  Inspektorat Uzbrojenia ...... doradzam wam panowie i panie już pakować walizki i wyjeżdżać z Polski. Bo jak Naród odzyska Wolna Polskę to każdy z was zostanie dokładnie prześwietlony. Każda wasza decyzja i podpis zostanie oceniona. Szykują się długie lata odsiadki. A ruscy dywersanci dostaną na pożegnanie kawałek ołowiu.

  1. SinusPL

   Niestety muszę Cię rozczarować. Naród nie odzyska Polski, nie zapowiada się na to jeszcze przez długie, długie lata. Zbyt wielu siłom jest to nie na rękę. Naród jest teraz tak "zidiociały", że podejrzewam, że jest mu wszystko jedno w jakim kraju żyje i pod czyimi rządami. Dla większości ludzi ważne jest aby mieli na ratę kredytu, aby w kranie leciała ciepła woda i były wszystkie kanały w TV tak jak teraz. To bardzo smutne i przykre ale naród który zamieszkuje teraz nasz nieszczęśliwy kraj to nie są potomkowie patriotów, inteligencji lub arystokracji polskiej z czasów przedwojennych. Ci ludzie zostali dość skutecznie wybici w trakcie trwania II WŚ lub tuż po niej. Obecny "naród" to potomkowie żydokomuny, prostych i niewykształconych mieszkańców miast i wsi z mózgami pranymi bardzo skutecznie przez ostatnie 25 lat pseudo-wolności tak szumnie reklamowanej w mediach w ostatnim czasie. Polski Dawno już NIE MA i czas otworzyć oczy - jesteśmy w bardzo niewielkiej mniejszości (patrioci, osoby którym na Polsce zależy). Marzę aby odrodziła się Armia Krajowa oraz Kedyw abym mógł odpłacić tym sk###nom za zniszczenie i sprzedanie mojej Ojczyzny. Krauj za którego wolność tak wielu oddało życie i tak wielu było przez lata ciemiężonych i prześladowanych za swoją patriotyczną postawę.

  2. Tyberios

   A to jakoś zniewolona ta Polska teraz jest czy co?

  3. hehehe

   A mając 12 szt. HMCS (indywidualnie pasowane na pilota a więc niewymienne między pilotami) do naszych F-16, a bez tego nie ma współczesnego myśliwca, to nie tylko bombowca z tego F-16 nie ma, bo 12 pilotów to pokrywa jakieś 12 godzin działania pary myśliwskiej na dobę... Zresztą chyba dalej nie mamy biblioteki sygnatur do zakupionych systemów WRE do F-16? No ale po co nam, skoro kacapy mają tylko dziurawe onuce, zepsute konserwy i rozklekotane kałachy i nasza armia ich wymiata...

 8. zonk

  Tjaaa, do czołgów też ponad 10 lat nie było amunicji. Teraz dowiedzieliśmy się, że F16 nie mogło zrzucać bomb, bo nikt tego nie ćwiczył...

 9. RIKI

  Jak za Polski SZLACHECKIEJ tuż przed rozbiorami ! Co jeden piekłasiewicz w tej armii i rządzie to jeszcze wiekszą ciemnota stoi ponad drugiego !

 10. innaoptyka

  Dialog techniczny w celu uzyskania doradztwa w zakresie przygotowania specyfikacji w odniesieniu do projektu... Boże drogi, jeśli tacy idioci tym wszystkim zawiadują, marny nasz los.

  1. mały

   Otóż to...

  2. polska optyka na łapówkę

   przeciez to naturalne, ze przy zakupie kilku bomb cwiczebnych trzeba dokonac DT w CUD w ZPS w ODP proste ;)

 11. hehehe

  Znowu broń przeciw pastuchom. Paveway ma tak mały zasięg (+ naprowadzanie poprzez podświetlenie laserem przez naziemnego operatora - bardzo dla niego ryzykowne, bo emisję laserową każda nowoczesna armia łatwo wykrywa), że nie wyobrażam sobie użycia tego z F-16 przeciw np. Rosjanom, bo wymagałoby to ZNISZCZENIA OBRONY PLOT MAŁEGO ZASIĘGU jak Tor-y, Pancyry itp. co z uwagi na ich wymiary i mobilność jest praktycznie niemożliwe i stąd np. operacyjny wymóg NATO latania na średnich pułapach przeciw Jugosławii czy nawet Arabom. Ponadto obok zniszczenia nosiciela, same Paveway mogą być tanio i skutecznie niszczone przez nowoczesne LUFOWE systemy plot.

 12. Wojmił

  ręce załamuje... wcześniej słowem czarodziejskim było rozpisywanie kolejnych "przetargów".. teraz mamy rozpisywanie "dialogów technicznych"..

Reklama