Reklama

Siły zbrojne

Polski śmigłowiec naruszył białoruską przestrzeń powietrzną

Fot. por. nawig. Ryszard Sikora
Fot. por. nawig. Ryszard Sikora

Śmigłowiec Mi-24 naruszył 29 kwietnia białoruską przestrzeń powietrzną od strony Polski, a następnie ją opuścił – poinformowało w piątek ministerstwo obrony w Mińsku. Do resortu wezwano polskiego attache obrony.

„29 kwietnia o godzi. 2.02 w rejonie miejscowości Kozłowicze środki wywiadu radiolokacyjnego sił powietrznych i wojsk ochrony przeciwlotniczej we współpracy ze strażą graniczną odnotowały powtórne w ciągu miesiąca naruszenie granicy państwowej Białorusi w przestrzeni powietrznej od strony Polski” – podano w komunikacie.

Wskazano, że chodzi o śmigłowiec wojskowy Mi-24, któremu towarzyszyły środki ochrony przeciwlotniczej. O godz. 2.03 jednostka opuściła białoruską przestrzeń powietrzną.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że doszło do naruszenia białoruskiej przestrzeni powietrznej. Jednocześnie dodało, że tego typu przelot był omyłkowy oraz chwilowy.

Resort obrony informuje o wezwaniu polskiego attache obrony, któremu przekazano wyrazy zaniepokojenia oraz wskazano na konieczność zbadania danego faktu.

13 kwietnia białoruskie ministerstwo obrony również informowało o naruszeniu przestrzeni powietrznej Białorusi od strony polskiej. DORSZ oświadczyło wówczas, że „wojskowe statki powietrzne 12.04 br. w godzinach wieczornych nie wykonywały lotów w pobliżu granicy państwowej między Polską a Białorusią”.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze (2)

  1. zibi

    może jakiś Apache zabłądził, a podali że nasz Mi-24 żeby szum był mniejszy....

  2. kriss

    Drodzy Bialorusini te nasze MI 24 krzywdy zadnej wam nie zrobia nie maja uzbrojenia praktycznie zadnego nie zniszcza czolgu moze jedynie auto osobowe wiec nie obawiajcie sie z procy byscie taki MI 24 sami zestrzelili.