Reklama

Siły zbrojne

Polska zaprosi Rosjan na Defender-Europe 20?

Fot. U.S. Army photo by Capt. Scott Kuhn
Fot. U.S. Army photo by Capt. Scott Kuhn

Kraje OBWE, w tym Rosja, zostaną zaproszone do obserwowania części ćwiczenia Defender-Europe 20 odbywającej się w Polsce – poinformowało MON. Polska wystosuje zaproszenie do 1 kwietnia.

Defender-Europe 20, ćwiczenie organizowane przez dowództwo amerykańskich wojsk lądowych w Europie (U.S. Army Europe, USAREUR); to największa operacja przerzutu amerykańskich sił do Europy od ponad 25 lat, mająca sprawdzić strategiczną gotowość Stanów Zjednoczonych, ich sojuszników i partnerów NATO do rozlokowania wojsk i działań w razie kryzysu.

Federacja Rosyjska podobnie jak inne państwa uczestniczące w OBWE otrzyma zaproszenie do udziału w obserwacji ćwiczenia Defender-Europe 2020, w części odbywającej się na terytorium Polski

Służby prasowe MON

Jak zapowiedziało MON, zaproszenie dla obserwatorów zostanie wystosowane przez Polskę do 1 kwietnia - nie później niż 42 dni przed terminem zakładanej obserwacji ćwiczenia, kiedy liczba ćwiczących żołnierzy przekroczy 13 tysięcy. Zgodnie z Dokumentem wiedeńskim z 2011 r. o środkach budowy i zaufania kiedy liczebność sił uczestniczących w manewrach przekroczy 13 tys., należy zapraszać obserwatorów z innych państw OBWE.

Program obserwacji podobnie jak epizody jej podlegające są ustalane w ramach rozmów prowadzonych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Szczegóły zostaną ujęte w zaproszeniu dla obserwatorów (...) w przypadku notyfikacji nie stosuje się preferencyjnego traktowania żadnego kraju - zaproszenia są wysyłane do wszystkich i to w każdym kraju osobno zapada decyzja o wysłaniu obserwatorów

Służby prasowe MON

Również zastępca dowódcy USAREUR gen. dyw. Andrew "Andy" Rohling podkreślił, że ćwiczenie Defender zostało zaplanowane i jest przeprowadzane "w pełnej zgodności ze stosownymi porozumieniami o kontroli broni konwencjonalnej – Traktatem o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, Dokumentem wiedeńskim i traktatem Otwarte Przestworza". Gen. Rohling podkreślił, że zaproszenie obserwatorów np. z Rosji na swoje terytorium leży w gestii każdego z państw goszczących ćwiczenie Defender-Europe 20.

Odpowiednie notyfikacje wynikające z Dokumentu wiedeńskiego przekazaliśmy w listopadzie 2018 i ponownie w listopadzie 2019 do wszystkich 57 krajów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, włączając w to Federację Rosyjską (...) By zapewnić maksimum przejrzystości, kraje gospodarze (ćwiczenia) mogą zaprosić przedstawicieli z OBWE, by mogli wziąć udział w ćwiczeniu, obserwować je i potwierdzić jego defensywny charakter

Gen. dyw. Andrew "Andy" Rohling, zastępca dowódcy USAREUR

 W ramach ćwiczenia Defender do Europy przybywa ok. 20 tys. żołnierzy amerykańskich wojsk lądowych. Dołącza do nich 9000 żołnierzy stacjonujących w Europie. Z portów morskich i lotniczych Amerykanie przemieszczą się na poligony, by uczestniczyć w innych ćwiczeniach, m. in. Swift Response, Saber Strike, Allied Spirit, Dynamic Front i Joint Warfighting Assessment. Równolegle z Defender-Europe 20 w Polsce będzie się odbywało największe ćwiczenie Wojska Polskiego – Anakonda.

W ćwiczeniu Defender i ćwiczeniach z nim powiązanych weźmie udział łącznie 37 tys. żołnierzy z kilkunastu państw. Pierwsi amerykańscy żołnierze przybyli do Europy w połowie lutego; działania potrwają do kwietnia. W Allied Spirit Polacy będą ćwiczyć z żołnierzami stacjonującej w Polsce rotacyjnie amerykańskiej brygady, którzy wezmą też udział w ćwiczeniu Saber Strike, przemieszczając się z Polski na Litwę w rejonie przesmyku suwalskiego.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Fanklub Daviena

  Łaski Polska nie robi, skoro ćwiczenia przekraczają 13 tys. żołnierzy - takie są prawne wymogi OBWE, no chyba, że Polska chce wypowiedzieć traktat? Traktat stanowi, że o ćwiczeniach przekraczających 9 tys. żołnierzy trzeba uprzedzić sygnatariuszy 42 dni wcześniej, a gdy ilość ćwiczących przekracza 13 tys. obowiązkowej jest zaproszenie delegacji wszystkich państw OBWE (Dokument Wiedeński OBWE z 2011). Ten przepis nie ma zastosowania do rosyjskich ćwiczeń za Uralem, bo tamte tereny nie są objęte OBWE.

  1. H2O

   Głupie tłumaczenie. Przecież w naszych manewrach nie uczestniczy nawet 8 tys. To są cztery rozne manewry po kilka marnych tysięcy. Nie ma powodów by OBWE zapraszac. A że u Rosjan manewry po 30 tys? Jakie 30?? To przecież 6 różnych manewrow po marne 5 tys. Ot taka sovietskaja logika. Ale cóż, czyż "rublom" da się cokolwiek wytłumaczyć? Fanklubik dowodem!! Zero sensu i logiki. Ruble górą?

  2. Fanklub Daviena

   Niby tak trollu, ale przepadłby efekt propagandowy. NATO przecież desperacko chce przekonać Rosję, że jednak jest w stanie zgromadzić 37 tys. żołnierzy i z wielką pompą te 37 tys. nagłaśnia i przedstawia. Jakby postępować tak jak głupio proponujesz, to Rosja by szydziła, że to nie 37 tys. manewry, tylko 5x po 8 tysięcy i z propagandy nici. Ponadto NATO jest bardziej spenetrowane agenturą Rosji niż Rosja agenturą NATO i Rosja nie musi obserwować manewrów NATO by wiedzieć co się na nich dzieje, tymczasem o zajęciu przez Rosjan Krymu, to podobnie jak Czechosłowacji w 1968, to NATO dowiedziało się z porannych gazet... "Żadne techniczne środki obserwacji na to nie wskazywały" tłumaczyli się przed senacką komisją szefowie wywiadu w obu tych przypadkach i oczywiście, tradycyjnie, swoją klęskę zrzucili na "brak pieniędzy", których od senatu zażądali więcej, "w szczególności na osobowe źródła informacji". Fundusze na "osobowe źródła informacji" mają dla wywiadów całego świata tą wspaniałą zaletę, że z uwagi na "tajność" nie trzeba na ich wydatkowanie przedstawiać żadnych kwitów i rachunków... :)

 2. Zbigniew

  Przypomnijcie mi, Rosjanie zaprosili nas do obserwacji ich manewrów w których ćwiczyli m.in. atomowy atak na Warszawę?

 3. As.

  Rosjanie przyślą obserwatorów, choć o tym co będzie na ćwiczeniach zapewne wiedzą więcej niż Polacy.

 4. Bolek

  Zapad będzie u nas.

 5. Mark

  Ciekawe czy Rosjanie zaproszą Polskę na kolejne ćwiczenia ,,Zapad''

  1. Whats

   Zapraszali na biatlon czołgów. Jakoś nikt niema odwagi przyjąć zaproszenia

  2. michalspajder

   Raczej nie. Oczekiwalbym, ze moga sie z tym calym Zapadem raczej wprosic:-)))

  3. chateaux

   Zapraszali na cwiczenia ataku nuklearnego na Warszawe?

 6. Kapustin

  Ruscy jadą jak po swoje A ZAPAD? Bylo miejsce na ZBIRA

Reklama