Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczenia Defender-Europe 20 zaczynają się dla Polski

Fot. US Army Europe
Fot. US Army Europe

Pierwsze dwie kolumny amerykańskiego wojska i sprzętu wyładowanego w zachodnioeuropejskich portach wjadą do Polski wieczorem 28 lutego 2020, zwiastując oficjalne rozpoczęcie ćwiczeń Defender-Europe 20 w naszym kraju. Są to największe ćwiczenia tego typu od 25 lat. 20 tys. żołnierzy amerykańskich zostanie przerzuconych do Europy wprost z USA. Spośród nich 14 tysięcy trafi do Polski.  

W przypadku tych ćwiczeń skala ma ogromne znaczenie i liczby mówią wiele o zaangażowaniu USA i całego NATO w ten trening zdolności szybkiego przerzutu wojsk na linię potencjalnego konfliktu w Europie Środkowej. Na Stary Kontynent przerzucany jest ekwiwalent dywizji, na miejscu pobierany jest sprzęt i następuje przemieszczenie personelu i sprzętu na teren ćwiczeń. Siły amerykańskie wyruszyły z USA z portów w czterech stanach i wyładowywane są w sześciu krajach europejskich, w tym również w Polsce.

Bezpośrednio w ćwiczeniach Defender Europe 20 weźmie udział 37 tys. żołnierzy Sojuszu, w tym 20 tys. żołnierzy amerykańskich przerzuconych bezpośrednio z terytorium USA i kolejne 9 tys. którzy stacjonują już w Europie. Polskie zaangażowanie to około 3 tys. żołnierzy, natomiast do naszego kraju w krótkim czasie dotrze 14 tys. Amerykanów zza oceanu, czyli niemal 2/3 z nich. Będą oni mieć do dyspozycji znaczną ilość uzbrojenia: około 1430 pojazdów kołowych i 800 pojazdów gąsienicowych, w tym najnowsze warianty czołgów M1 Abrams i bojowych wozów piechoty M2 Bradley.

image
Rys. US Army Europe

 

Polska część ćwiczeń obejmie następujące obiekty:
- poligon w Bemowie Piskim;
- poligon w Biedrusku;
- Bydgoszcz;
- poligon w Drawsku Pomorskim;
- baza lotnicza w Inowrocławiu;
- baza lotnicza w Mirosławcu;
- baza lotnicza w Świdwinie;
- Szczecin;
- Toruń;
- poligon w Ustce;
- poligon w Wędrzynie;
- poligon w Żaganiu.

Pierwsze dwie kolumny amerykańskich wojsk, podążające z niemieckich i holenderskich portów, wjadą na terytorium Polski po godzinie 20:00 28 lutego 2020 roku i przez Szczecin ruszą na poligon w Drawsku Pomorskim.

W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem wjeżdżać będą do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie. Korzystając m.in. z autostrady A2 i drogi krajowej nr 10 kierować się będą na poligony w głębi kraju. Trasy i godziny przejazdów zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców a więc kolumny będą się przemieszczać głównie nocą.

Istnieje jednak szansa, że na drogach województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego będzie można spotkać (i sfotografować) na swojej drodze kolumny wojskowych pojazdów także w ciągu dnia. W kolumnach będą jechały m. in. Hummery, cysterny i specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe przewożące czołgi oraz inny sprzęt ciężki.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Może być z deszczu pod rynnę,powstrzymałbym się z entuzjazmem...

 2. Armygirl

  Co z koronowirusiem?? Zagrożeniem.. Taka ilość żołnierzy....

 3. Kubacki z PGR-u

  ojej ile to paliwa wypalą na darmo te wszystkie armie świata na swoich ćwiczeniach.Powietrze i tak już zatrute spalinami...zmiany klimatu powoli powodują upadek cywilizacji a tu miliardy dolarów wydają na niszczenie powietrza i klimatu zamiast na ratowanie planety

  1. mmm

   wpisz sobie chmury chemiczne to poznasz przyczynę zmian klimatu

 4. Ruskij sołdat-FR

  A jakie zadania w tych manewrach ma WOT?

  1. plusim

   Żadnych. Strefy wpływów już dawno ustalone tylko tak straszą tych nad Wisłą.

  2. Też tak sądzę. Polska na wschód od Wiły zabór rosyjski a na zachód od Wisły kolejny stan USA!!!!!!!!!

  3. Ruskij sołdat-FR

   Czyli co klapa WOT!!!!!!!!!!!!!!!! :)

 5. Troll i to wredny

  Na pustyni Arizony stoi z pół tysiąca zakonserwowanych F-16. Ciekawe jaki byłby koszt modernizacji do podstawowego poziomu nosiciela Jassm-ER (o ile się da to również CALCM_ER, czyli zmodernizowane AGM-86) ?! Gdyby to nam chłopaki podarowali i dali otwartą opcję modernizacyjną...to bym się poczuł bezpieczniej.... 50% zasięgu samolotu plus 1000 km, lub 3000 km...to już by było naprawdę coś.

 6. Dan

  Głowice już przyjechały?

 7. franek

  Nie zostaniemy sami w erze globalizmu miejsce Polski na styku 2ch cywilizacji czyli Wschodu i Zachodu jest łakomym kąskiem dla USA(co traci wpływy w Niemczech i Francji) dla Rosji (ta znowu nie ma co szukać w Polsce pokazali co robią z Polakami przez ponad 600 lat) No i nowy gracz Chiny. Poza tym Rosja traci Polskę Gaz z Kataru USA Norwegii Ropa praktycznie z całego świata możliwa przez naftoport w Gdańsku. papapa rasija papa

 8. pastor

  I bardzo dobrze.Powodzenia

 9. mobilny

  Wojska okupacyjne? Może w przyszłości. Aha jak tam baza w Redzikowie?

 10. Polish blues

  Czym tu się ekscytować? Poćwiczą i za jakiś czas wyjadą a Polska zostanie z taką armią, jaką w tej chwili ma, czyli w stanie zapaści i Rosją za granicą. Co innego, gdyby taka liczba żołnierzy USA i NATO tu została...pomarzyć dobra rzecz

Reklama