Reklama

Siły zbrojne

Polscy żołnierze wylecieli do Turcji. Wsparcie dla misji NATO

Autor. Dowództwo Generalne

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach uroczyście pożegnano żołnierzy IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Turcja. Przed południem zmiana PKW odleciała do bazy Incirlik na południu Turcji.

Reklama

Żołnierzy wyruszających na czwartą zmianę PKW na Sycylii pożegnali: zastępca dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Cezary Wiatrak, Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódcy baz lotnictwa morskiego oraz kadra kierownicza BLMW. Żołnierzy żegnały także licznie zgromadzone na płycie lotniska rodziny. Uroczystość odbyła się w czwartek 24 listopada.

Reklama

„Służba poza granicami państwa wymaga profesjonalizmu, poświęcenia, psychofizycznej sprawności i hartu ducha. (...) Życzę Dowódcy IV zmiany żołnierskiego szczęścia i żebyśmy po wypełnionej misji mogli witać Was zdrowych na polskiej ziemi, z poczuciem dobrze zrealizowanych zadań" – powiedział w swym przemówieniu zastępca dowódcy BLWM, kmdr Wiatrak.

Czytaj też

Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski podziękował w imieniu Dowódcy Operacyjnego za przygotowanie kontyngentu Dowódcy BLMW i dowódcy PKW, życzył powodzenia, spokojnej służby na misji i szczęśliwego powrotu. Zwracając się do żołnierzy PKW powiedział: „Uczestniczycie w ważnej z punktu widzenia NATO misji, na południowej flance Sojuszu; wiem, że nie zawiedziecie".

Reklama
Autor. Dowództwo Generalne

Dowództwo Generalne informuje, że dowodzący IV zmianą PKW, kmdr ppor Robert Nowakowski zgłosił gotowość zmiany PKW do prowadzenia działań mandatowych. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. por. Tomasz Wojciechowski. Protokolarnego przekazania sił pomiędzy Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych a Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych dokonali: zastępca dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Cezary Wiatrak reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i przedstawiciel Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski.

Czytaj też

Autor. Dowództwo Generalne

W południe żołnierze IV zmiany, samolotem Sił Powietrznych C-130E Hercules, przemieścili się do bazy Incirlik na południu Turcji. Po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji. Wtedy do kraju powróci trzecia zmiana PKW, która rozpoczęła działania w maju 2022 roku.

Do głównych działań PKW Turcja należy wykonywanie lotów patrolowo-rozpoznawczych, przekazywanie materiałów i opracowań z realizowanych lotów do Dowództwa Sił Morskich NATO. PKW Turcja działa również z zespołami morskimi NATO w celu zapewnienia im wsparcia podczas wejścia i przebywania w rejonie odpowiedzialności. Powodem, dla którego polskie siły wspierają Turcję jest zapewnienie bezpieczeństwa na tureckich granicach w ramach pakietu Tailored Assurance Measures for Turkey (TAMT). Głównym wyposażeniem kontyngentu jest morski samolot patrolowy Bryza, a siły i środki są wydzielane m.in. przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Polscy piloci wykonują loty nad Morzem Czarnym oraz wschodnią częścią Morza Śródziemnego.

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji we wrześniu 2020 roku, a pierwsze działania rozpoczęły się w I połowie 2021 roku. Środki wzmocnienia bezpieczeństwa w ramach pakietu Tailored Assurance Measures for Turkey (TAMT) realizowane są przez sojuszników od 2015 roku.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Szwejk85/87

    I kto by pomyślał, polskie bryzy nad morzem czarnym. Czyli warto było widać pieniądze na bryzy, przydają się. Może by tak rozszerzyć rozpoznawcze możliwości naszych wojsk ?

    1. Furlong

      One są z braku laku a nie dlatego że się tak świetnie sprawdzają. Była też mała afera przy ich zakupie gdy po przejęciu Mielca, ich cena znacznie wzrosła i wartość ówczesnego ich zakupu przekroczyła kwotę zakupu całego zakładu.

Reklama