Reklama

Siły zbrojne

Polscy żołnierze jadą na Ukrainę. Misja szkoleniowa

Fot. Archiwum 14. das
Fot. Archiwum 14. das

Polska Grupa Zadaniowa składająca się z 27 żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wyjeżdża na Ukrainę, gdzie weźmie udział w szkoleniu pododdziałów i instruktorów ukraińskich. Jego celem jest wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w osiągnięciu przez pododdziały gotowości do prowadzenia działań.

Na terenie jednostki 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu odbyła się uroczystość pożegnania Polskiej Grupy Zadaniowej, która na mocy decyzji ministra obrony narodowej przeprowadzi na Ukrainie, w dniach 23 lipca-24 września br., cykl szkoleń przygotowujących ukraińskie pododdziały do zwiększenia gotowości prowadzenia działań.

Czytaj także: Minister Macierewicz podpisał porozumienia: współpraca z Ukrainą i strategicznymi dowództwami NATO

Szkolenie prowadzone przez polskich żołnierzy realizowane będzie w ramach Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (Joint Multinational Training Group - Ukraine, JMTG-U) na obiektach Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa (International Peacekeeping and Securite Centre, IPSC) w Jaworowie na Ukrainie. Koordynację szkolenia prowadzi Armia Stanów Zjednoczonych, której żołnierze są zaangażowani w przedsięwzięcie.

Jak informuje kpt. Konrad Radzik, trzon grupy stanowią podoficerowie - instruktorzy różnych specjalności wojskowych. Żołnierze będą prowadzić szkolenie strzelców, obsługi moździerzy, armat przeciwlotniczych, granatników i tym podobnych. Szkolenie zakończone zostanie zgrywaniem na szczeblu kompanii i batalionu.

Sześciu żołnierzy Grupy od czerwca jest już na Ukrainie, gdzie brali udział m.in. w ćwiczeniu pod kryptonimem Rapid Trident-16.

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. rzezimieszek

  Jak nasi instruktorzy będą uczyli takiego maskowania jak na zdjęciu to ukraina nie wygra tej wojny

 2. Łukasz

  Cieszy mnie to. Pozdrawiam.

 3. asw

  To chłopaki w "panterkach" pojadą na Ukrainę ? A tak konkretnie to dlaczego do tej pory na Ukrainie nie ma ONZ-tu,od czego oni są i za co dostają pieniądze ?

  1. XE

   Każdą rezolucją w ONZ w sprawie Ukrainy blokuje Federacja Rosyjska ,takie prawo silniejszych gdyby coś nie służyło ich interesom

  2. Rioletto

   Bo Ruscy zasiadają na stałe w Radzie Bezpieczeństwa i zablokują wszelkie działania w ONZ

Reklama