Reklama

Siły zbrojne

Polscy spadochroniarze skoczyli na Łotwę [FOTO]

Autor. 6BPDes

Jak podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych - Swift Response 2022 (SR22) to największe manewry wojsk aeromobilnych, które odbywały się jednocześnie na terenie Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej i Norwegii, przy udziale ok. 9 tysięcy żołnierzy z 17 krajów sojuszniczych. Narodowy i międzynarodowy proces planowania do nich rozpoczął się w 2021 roku.

Reklama

Ćwiczenie to miało na celu doskonalenie zdolności do szybkiego przemieszczenia się, zwiększenie interoperacyjności sił o wysokiej gotowości państw sojuszniczych i partnerskich oraz zapewnienie realistycznych i dynamicznych szkoleń dla jednostek uczestniczących.

Reklama

Część taktyczna Swift Response 2022 rozpoczęła się 9 maja 2022 r. na lotnisku załadowania Kraków-Balice, z którego na pokładzie samolotów C-130 Hercules i C-295M Casa wystartowało prawie 500 polskich i czeskich żołnierzy.

Autor. 6BPDes

Po desantowaniu z wysokości 400 metrów na spadochronach AD-95M na zrzutowisko Jekabpils na Łotwie i przegrupowaniu, spadochroniarze w sile Batalionowej Grupy Powietrznodesantowej, której trzon stanowił 16 Batalion Powietrznodesantowy, przystąpili do pierwszego zadania, jakim było opanowanie obiektu i utworzenie przyczułka desantowego.

Reklama

Kolejnym etapem było przyjęcie rzutu lądującego na pokładach statków powietrznych C-130 Hercules m. in. z pojazdami Aero 4x4 i moździerzami oraz zabezpieczenie zrzutu zaopatrzenia na platformach CDS. Po tej części, żołnierze rozpoczęli trening z użyciem amerykańskich śmigłowców UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook, należących do 1st Combat Aviation Brigade z Armii Stanów Zjednoczonych. Poprzedził go szczegółowy instruktaż wraz z zapoznaniem żołnierzy z procedurami współdziałania z tym rodzajem statków powietrznych.

Autor. 6BPDes

Następny sprawdzian żołnierzy 6 BPD stanowiło kierowanie ogniem pododdziałów, podczas którego funkcję dowódców drużyn pełnili podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Strzelanie odbyło się na nowoczesnym obiekcie łotewskiej armii.

Przed powrotem sił głównych oraz jednostek sprzętu do Krakowa, odbył się briefing w formie AAR (After Action Review), podczas którego podsumowano stopień osiągnięcia zakładanych celów szkoleniowych.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Xzibit

  FOTO i całe 3 zdjęcia i nawet nie pokazane jak skaczą na tą Łotwę :)

  1. Esteban

   Czy to coś zmienia? Rozumiem, że treść jest zbyt trudna, piktogramy są potrzebne.

 2. Andrzej X

  A bo to był krótki skok na piwo i z powrotem :)

Reklama