Reklama

Siły zbrojne

Polscy komandosi ćwiczyli desant

Autor. JWK

Niedawno żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu przeszli szkolenie m.in. z desantowania oraz działania w trudnym terenie.

„Kandydaci do służby w zespołach bojowych w ramach „bazówki” przeszli intensywne szkolenie, doskonaląc kluczowe umiejętności niezbędne w działaniach bojowych. Część programu szkolenia obejmował desantowanie, ewakuację na ograniczone przestrzenie takie jak dachy czy skały, wykorzystanie zaawansowanych technik linowych w trudnym terenie i operacjach specjalnych. Ćwiczenia prowadzone były w realistycznych warunkach, kształtując precyzję, szybkość działania i współpracę zespołową.  Dzięki takim szkoleniom komandosi z JWK utrzymują najwyższy poziom gotowości do realizacji najbardziej wymagających misji” - poinformowała oficjalna witryna Wojska Polskiego.

Reklama

JWK to najstarsza w Polsce jednostka „specjalsów”. Jej rodowód sięga 1957 r., kiedy w Krakowie powstała kompania rozpoznawcza stacjonująca w koszarach 16 Batalionu Szturmowo-Rozpoznawczego. W 1986 r. jednostka została przeniesiona do Lublińca. Nawiązuje do tradycji 1. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego, Batalionów Armii Krajowej „Parasol”, „Zośka” i „Miotła” oraz Samodzielnej Kompanii „Commando”.

    W 1993 r. jednostka otrzymała nazwę 1. Pułku Specjalnego. Powstał on na bazie 1. Batalionu Szturmowego. Dwa lata później jednostce nadano wyróżniającą nazwę - 1. Pułku Specjalnego Komandosów.

    Reklama
    WIDEO: Ta wojna nas nie obudziła
    Reklama

    Komentarze

      Reklama