Reklama

Siły zbrojne

Polowanie na indyki - ćwiczenie amerykańskich F-15 Eagle

F-15E podczas "Turkey shoot". Fot. U.S. Air Force/Airman 1st Class Rhonda Smith)
F-15E podczas "Turkey shoot". Fot. U.S. Air Force/Airman 1st Class Rhonda Smith)

W bazie Royal Air Force w Lakenheath trwa ćwiczenie amerykanskich sił powietrznych  przeprowadzane w formule zawodów. Ma ono kryptonim „Turkey shoot” (ang. „Polowanie na indyki”) i biorą w nim udział załogi z 48. Skrzydła Myśliwskiego, dla których Lakenheath jest  bazą macierzystą.

Ćwiczenie sprawdza nie tylko gotowość bojową samych pilotów, ale też personelu technicznego, osób odpowiedzialnych za analizę informacji wywiadowczych, planowanie operacji czy wreszcie koordynujących działania na polu walki. W ćwiczeniu biorą też udział samoloty tankowania powietrznego KC-135 Stratotanker z 100th Air Refueling Wing oraz E-3 Sentry z NATO-wskiego komponentu AWACS.

image
F-15E podczas "Turkey shoot". Fot. U.S. Air Force/Airman 1st Class Rhonda Smith

Formuła, w jakiej rozgrywane są ćwiczenia, zakłada podzielenie maszyn na broniące danych celów siły "niebieskie" (cztery samoloty F-15C) i atakujące (liczące 14 maszyn F-15E) siły "czerwone". "Biali" (czyli rozjemcy) wyznaczają bronione cele oraz obszar i porę dnia, w których rozgrywane są poszczególne konkurencje i informują o tym pokrótce na wspólnej odprawie. Po szybkim wprowadzeniu grupy rozdzielają się i samodzielnie planują dokładne działania i oczekiwania wobec poszczególnych maszyn. Po locie przeprowadzana jest analiza każdej konkurencji i przedstawiana punktacja - przykładowo - udana obrona celu to 20 pkt, a uzyskanie "pewnego trafienia" pociskiem klasy powietrze-powietrze - 5 pkt. 

image
F-15E podczas "Turkey shoot". Fot. U.S. Air Force/Airman 1st Class Rhonda Smith)

Należy podkreślić, że zespół "Niebieski" tworzą załogi o najkrótszym stażu w jednostce. Amerykanie podkreślają też nacisk na wytworzenie atmosfery zbliżonej do rzeczywistego konfliktu - głównie przez wprowadzenie dużej intensywności lotów, co ma zwiększać gotowość skrzydła i dostarczać, jak mówi kpt. Sam Wozniak "Dopływ adrenaliny związany z rywalizacją o zwycięstwo zbliżający atmosferę prawdziwej walki tak bardzo jak to możliwe”.

Reklama

Komentarze (6)

 1. ThinQ

  Wg Daviena nieuzbrojone amerykańskie maszyny z pijanymi pilotami na pokładzie zestrzeliły 135 maszyn wroga i ogłosily sukces

 2. Nahen

  Samolot, który od praktycznie 40-stu lat nie ma sobie równych. Jedyny samolot myśliwski, który przez cały okres operacyjnej służby nigdy nie został zestrzelony w walce powietrznej. Płatowiec, który sprawdza się jako ciężki myśliwiec przewagi powietrznej i jako samolot uderzeniowy. F-15 Rulezzzz !

  1. Ukulele

   Nie opowiadaj bo Eurofighter akurat może no i duet f 22 f35 tylko to V ta generacja więc w sumie tylko Typhoon może z nim walczyć. Reszta bez szans

  2. Ukulele

   Nie opowiadaj bo Eurofighter akurat może no i duet f 22 f35 tylko to V ta generacja więc w sumie tylko Typhoon może z nim walczyć. Reszta bez szans

  3. Davien

   Ukulele Typhoon nie moze wykonywac misji tak jak F-15AE/F-15SA czy QA bo nie jest wstaie wykonywac misji uderzeniowych na typ poziomie co F-15. W walce powietrznej sa mniej więcej porównywalne. Podobnie F-22 ustepuje F-15 w misjach uderzeniowych..

 3. Rer1Rer1

  Czy ktoś wie jak wyglądają takie potyczki ćwiczebne? To znaczy czy rakieta jest wystrzelona tylko wirtualnie i wszystkie myśliwce otrzymują od jakiegoś serwera informacje o jej położeniu czy jest wystrzeliwany jakiś "ślepak" by wiernie oddać na przykład możliwości obrony poprzez zagłuszanie czy flary termiczne. To drugie wydaje mi się dosyć niebezpieczne, a pierwsza wersja nie jest w pełni zgodna z rzeczywistymi warunkami i widząc cyfrową rakietę piloci raczej nie czują zbyt dużej adrenaliny.

 4. GB

  Powinni polecieć do Izraela i tam wykonywać nad morzem przechwycenia ćwiczebne startujących z Hmejmim rosyjskich samolotów. To jednak nie byłoby tak wymagające jak ćwiczenia w WB.

  1. twój płacz rani me serce

   F-15C i E to maszyny które może konkurować z SU-27.

  2. GB

   Wedle Chińczyków to Gripen jest lepszy od Su-27. A takie wnioski wysnuli po ćwiczeniach z tajskimi Gripenami, które spuściły manto chińskim Su-27. Zresztą to akurat nic dziwnego Gripen ma aktywne AIM-120, a Su-27 półaktywne R-27 (lub ich chińskie kopie).

  3. dawo

   Byłyby to działania bojowe. W tych ćwiczeniach chodzi o szkolenie i wypracowanie pewnych modeli zachować.

 5. fan_club_Daviena

  F15 to samolot dobry na lata 1990 -1999 na dzis to przeżytek wymagający poważnej modernizacji i tyle....

  1. Marek1

   Su35 załatwi je jak indyki.

  2. GB

   Amerykańskie F-15 akurat są modernizowane m.in poprzez montaż radarów AESA, a tego żaden Su-27 nigdy nie zobaczy, nawet wersja rozwojowa Su-27, czyli Su-35 ma przestarzały już radar PESA.

  3. Roket

   To tak jak su-27/30/33/35.

 6. dawo

  Ależ to jest piękna i niebezpieczna maszyna!!

Reklama