Siły zbrojne

Pół roku opóźnienia - chrzest niszczyciela „Zumwalt” dopiero w kwietniu

USS „Zumwalt” zostanie oficjalnie ochrzczony dopiero w kwietniu br. – fot. US Navy
USS „Zumwalt” zostanie oficjalnie ochrzczony dopiero w kwietniu br. – fot. US Navy

Amerykańska marynarka potwierdziła, że chrzest pierwszego niszczyciela nowej generacji USS „Zumwalt” (DDG 1000) został ostatecznie przełożony na kwiecień br. 

Uroczystość, która ma się odbyć w stoczni General Dynamics Bath Iron Works była oryginalnie zaplanowana na 19 października 2013 r., ale po decyzjach amerykańskiego rządu o cięciach w budżecie obronnym została przesunięta jak widać aż na pół roku. Sprawa jest o tyle dziwna, że nadanie imienia okrętom nie generuje jakiś dodatkowych kosztów i wcale nie oznacza, że marynarka amerykańska nagle stałaby się odpowiedzialna za wszystko, co się dzieje na ochrzczonej jednostce.

Amerykanie jednak zaczynają coraz głośniej mówić, że rewolucyjne założenia konstrukcyjne i zupełnie nowe systemy jakie zostały zaplanowane dla nowej jednostki nie są jeszcze dopracowane i tak naprawdę nikt nie chce dać gwarancji, że to wszystko razem zadziała.

Zgodnie z planem wprowadzenie niszczyciela do linii ma przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy ma polegać na przejęciu tej jednostki przez marynarkę amerykańską do końca tego roku. Druga faza będzie związana z przeprowadzeniem trudnych i skomplikowanych testów i prac zgrywających poszczególne systemy. Pełną gotowość operacyjną okrętu zaplanowano na 2016 r., jednak warunkiem jej ogłoszenia jest spełnienie przez niszczyciel wszystkich wymagań operacyjnych.

Komentarze