Reklama

Siły zbrojne

Podwodne wzmocnienie Royal Navy. HMS Audacious ruszył do bazy

Fot. Royal Navy
Fot. Royal Navy

Królewska Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii poinformowała, że okręt podwodny HMS Audacious typu Astute opuścił stocznie w Barrow-in-Furness i wyszedł w morze kierując się do swojej macierzystej bazy.

HMS Audacious to czwarty z siedmiu okrętów podwodnych typu Astute budowanych przez BAE Systems dla Royal Navy. Zgodnie z opublikowanymi komunikatami, 6 kwietnia 2020 roku opuścił stocznie w Barrow-in-Furness i wyszedł w morze kierując się do bazy marynarki wojennej w Clyde. Wyjście HMS Audacious z Barrow jest ważnym osiągnięciem w programie budowy okrętów podwodnych typu Astute – powiedział Ian Booth, dyrektor wykonawczy Submarine Delivery Agency.

Jednostki atomowe typu Astute mają wyporność 7 400 ton i długość 97 metrów. Ich głównym uzbrojeniem są rakiety manewrujące Tomahawk Block IV, a także torpedy oraz rakiety przeciwokrętowe. Okręty wyposażone są w systemy hydroakustyczne Sonar 2076. Okręty podwodne typu Astute to pierwsze tego rodzaju jednostki, wykorzystujące zamiast klasycznych peryskopów optoelektroniczne systemy zobrazowania o wysokiej rozdzielczości.

Okręty podwodne typu Astute mają zastąpić uderzeniowe okręty podwodne typu Trafalgar. Pierwsze trzy okręty podwodne – HMS Astute, HMS Ambush i HMS Artful – są już eksploatowane przez Royal Navy. Natomiast ostatnie trzy jednostki tego typu znajdują się na różnych etapach budowy w stoczni w Barrow. Zgodnie z planem mają zostać ukończone do 2026 roku.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Gts

  Czy Antoni Macierewicz może w końcu powiedzieć gdzie zapodziała się Orka? Jeśli nie on to może Mariusz Błaszczak? O ile mnie pamięć nie myli do końca 2017r. miał być wybrany oferent.

  1. Kermit

   Orka została uwolniona

  2. Danisz

   oficjalnie wciąż jest jednym z priorytetów obecnego MONu... - niestety, ale obecna władza z traktowania ludzi jak "ciemny lud, który wszystko kupi" zrobiła swego rodzaju sztukę

 2. Angielski Pacjent

  Po 1 mld gbp sztuka i TO bez rakiet

  1. michalspajder

   Wlasnie. To pokazuje, jak bogaty to jest kraj, nawet sobie na Brexit moga pozwolic i na renegocjacje warunkow wymiany handlowej z calym swiatem z tym Brexitem zwiazana.

  2. Sternik

   Co nakradli to ich. Pół Afryki, Indie, Chiny, Ameryka, Australia przez stulecia pracowały na to bogactwo.

  3. michalspajder

   Hehe, co racja to racja. No, ale zdecydowali: "British jobs for British people";-))) Mieszkam tu i pracuje, wiec wiem, jak oni "pracuja". "British jobs" jak najbardziej dostepne (available), ale poczekajmy na "British people", ktorzy sie zgodza wykonywac te prace...

Reklama