Reklama

Siły zbrojne

Podhalańczycy na górskim szkoleniu w Gruzji

Intermediate Summer Mountain Training Course w Gruzji. Fot. 21 BSP
Intermediate Summer Mountain Training Course w Gruzji. Fot. 21 BSP

10 sierpnia 2019 r. zakończło się międzynarodowe szkolenie Intermediate Summer Mountain Training Course w Colonel Besik Kutateladze Sachkhere Mountain Training School zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej Gruzji. Brali w nim udział żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Kurs realizowany jest w ramach współpracy międzynarodowej "Partnerstwo dla pokoju" (Partnership For Peace). Uczestnikami kursu byli żołnierze państw będących członkami i krajami partnerskimi NATO (m.in. Azerbejdżan, Czechy, Łotwa, Szwecja i Ukraina).

image
Intermediate Summer Mountain Training Course w Gruzji. Fot. 21 BSP

Szkolenie rozpoczęto od przypomnienia zasad bezpieczeństwa obowiązujących we wspinaczce, a także reguł użytkowania sprzętu wspinaczkowego. Jego najważniejszym elementem były jednak praktyczne aspekty taktyki górskiej. Ich przykładami były wspinaczka skałkowa na obiektach sztucznych i naturalnych, zasady organizowania marszy w terenie górskim, czy wykorzystanie technik linowych do pokonania drogi oporęczowanej, takich jak zjazdy po linie czy podchodzenie na przyrządach i inne aspekty przemieszczania się w terenie wysokogórskim, także lodowcowym, co ćwiczono w rejonie góry Kazbek, na wysokości 3900 m.n.p.m.). Przećwiczono też przemieszczenie się po lodowcu, a także elementy związane z nietypowymi sytuacjami, jak pierwsza pomoc, organizacja ewakuacji oraz przetrwania w warunkach górskich. Ważnym aspektem był też typowo wojskowy element, jak strzelanie w górach - pod różnymi kątami na duże odległości. Na końcu nastąpiło sprawdzenie zdobytych umiejętności poprzez test strzelecki, wspinania z dolną asekuracją na obiekcie sztucznym, zjazd po linie, podchodzenie po linie za pomocą przyrządów oraz marsz na dystansie około 9 km z 16 kg plecakiem w limicie 2h, przewyższenie +1200m.

image
Intermediate Summer Mountain Training Course w Gruzji / Fot. 21 BSP

Średniozaawansowany kurs działania w środowisku górskim jest drugim etapem gruzińskiego systemu szkolenia górskiego i po jego pozytywnym zaliczeniu absolwent ma możliwość uczestnictwa w ostatnim kursie, jakim jest High Mountain Team Leader zakończony wejściem na górę Kazbek.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Podhale Nowy targ

    Pozdrawiam kolegów z Kłodzka 1200m w azymucie to jest coś Ciekawe czy zabrano ze soba sprzęt strzelecki?

Reklama