Reklama

Siły zbrojne

Podchorążowie WAT wsparciem w czasach pandemii

Fot. Sebastian Jurek WAT
Fot. Sebastian Jurek WAT

Studenci oddają krew, dostarczają zakupy i leki osobom w izolacji, organizują seniorom konsultacje lekarskie, wspierają młodzież w zdalnej edukacji, przeprowadzają wywiady epidemiologiczne i aktualizują bazy danych, a jednocześnie studiują – uczestniczą w zajęciach, wykładach i ćwiczeniach wojskowych. Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej wpisali niesienie pomocy w grafik swoich codziennych obowiązków.

Nasi podchorążowie wciąż są potrzebni i aktywni w walce z pandemią oraz w akcjach pomocy. Wspierają nie tylko osoby prywatne, ale też różne instytucje, które bardzo wysoko oceniają ich umiejętności i zaangażowanie. Działania naszych podchorążych wpisują się w zadania, które codziennie podejmuje Wojsko Polskie – podkreśla płk Grzegorz Kaliciak, prorektor WAT ds. wojskowych.

Sprawna informacja epidemiologiczna

Skuteczne i rzetelne informowanie to niezwykle ważny aspekt działań realizowanych w ramach zarządzania kryzysowego. Swój udział w tym procesie mają także studenci wojskowi. Każdego dnia grupa 36 podchorążych WAT wspiera Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie w przeprowadzaniu wywiadów epidemiologicznych. Podchorążowie telefonicznie zawiadamiają osoby zarażone o pozytywnym wyniku testu oraz ustalają ich bezpośrednie kontakty. Tych, którzy mieli kontakt z zarażonym, informują o obowiązku odbycia kwarantanny. Zebrane informacje przekazują do systemu teleinformatycznego. Praca studentów zorganizowana jest w systemie zmianowym i trwa siedem dni w tygodniu. Podchorążowie pracują na stanowiskach zorganizowanych w pracowniach komputerowych Wydziału Cybernetyki WAT.

image
Fot. Sebastian Jurek WAT

Modlin i Bemowo

Trzech podchorążych WAT stale wspiera Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Modlinie we wprowadzaniu formularzy wywiadów do bazy danych. Studenci wspierają także mieszkańców Bemowa pozostających w izolacji. Pomoc ta, niemal natychmiastowa i całkowicie bezpłatna, obejmuje robienie i dostarczanie zakupów, w tym lekarstw oraz umawianie wizyt lekarskich – podkreśla Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

Mieszkańcy dzielnicy mogą też liczyć na wsparcie zdalne w nauce – uczniowie szkół podstawowych i średnich. Studenci WAT pomagają również w dotarciu do przychodni osobom niepełnosprawnym, załatwieniu spraw na poczcie, czy naprawie sprzętu komputerowego. Aby uzyskać pomoc świadczoną przez studentów wystarczy zadzwonić pod numer: 261-837-805.

Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT

Weterani i seniorzy nie pozostają sami

W akcję niesienia pomocy weteranom Powstania Warszawskiego włączyli się z kolei członkowie Koła Naukowego Historii, Tradycji i Chwały Wojska Polskiego działającego w WAT. Grupa 20 podchorążych utrzymuje stały kontakt z 30 weteranami, wspierając ich rozmową telefoniczną oraz dostarczając paczki z różnymi artykułami. Warto podkreślić, że kontakt z weteranami nie został wymuszony z powodu pandemii, jest utrzymywany od wielu lat. W aktualnej sytuacji studenci jeszcze bardziej otaczają opieką seniorów. Do niesienia pomocy w tej formie zgłaszają się też studenci niezrzeszeni w kole.

„SpoKREWnieni służbą” w dobie pandemii

Podchorążowie ciągle zgłaszają się, aby oddawać krew. Kolejna edycja akcji MON „SpoKREWnieni służbą” została zainicjowana 1 marca br. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięła w niej udział grupa podchorążych WAT.

W uczelni aktualnie studiuje 1500 honorowych dawców krwi. W dobie trwającej pandemii podchorążowie ciągle wspierają stacje krwiodawstwa w zapewnieniu odpowiednich stanów magazynowych tego cennego płynu i jego składników. W kwietniu br. przy bardzo dużym udziale studentów, w WAT zebrano ponad 82 litry krwi, a od początku roku około 614 litrów.

Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT
image
Fot. Sebastian Jurek WAT

Docenieni za bezinteresowność

Bezinteresowne zaangażowanie naszych podchorążych jest dostrzegane i doceniane – zaznacza Ewa Jankiewicz.

Dwoje studentów Wojskowej Akademii Technicznej: szer. pchor. Klaudia Wojciechowska i szer. pchor. Damian Gnaś zostało laureatami Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Wyróżnieni podchorążowie to wolontariusze ruchu społecznego „Widzialna Ręka”, nieformalnej grupy pomocy. Powstała ona w celu walki z pandemią i pomocy osobom, które doświadczają negatywnych skutków COVID-19.

Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT 

Wolontariusze z Wojskowej Akademii Technicznej pomagają osobom starszym, chorym lub przebywającym na kwarantannie. Wsparcie polega na robieniu zakupów, realizacji recept, a nawet dostarczaniu artykułów do domów opieki społecznej, hospicjów, szkół, przedszkoli oraz placówek medycznych. Organizowane są również zbiórki pieniędzy dla osób ciężko chorych.

Reklama

Komentarze

    Reklama