Reklama

Siły zbrojne

Pod Kijowem odparto rosyjską kolumnę. Pomógł w tym pułk "Azow"? [WIDEO]

Autor. Siły Zbrojne Ukrainy via Armed Forces/Twitter

Rosyjska kolumna złożona m.in. z czołgów T-72 oraz T-80 została rozbita pod Kijowem. W jej likwidacji wzięła udział ukraińska 72. Samodzielna Brygada Zmechanizowana im. Czarnych Zaporożców we współpracy z pułkiem ochotniczym „Azow”. W związku z tym faktem opubliczniono nagranie pokazujące moment prowadzenia ostrzału artyleryjskiego.

Reklama

Na nieoficjalnym Twitterze ukraińskich sił zbrojnych zostało zamieszczone nagranie przedstawiające atak na rosyjską kolumnę złożoną m.in. z czołgów T-72B, T-80 oraz wozów BTR-82A. Zauważono też wieloprowadnicową wyrzutnię pocisków termobarycznych TOS-1A "Buratino".

Reklama
Reklama

Istotną częścią powyższego nagrania jest przechwycona przez stronę ukraińską ścieżka audio, pochodząca z rozmowy telefonicznej dwóch oficerów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W nagraniu słyszymy dialog prowadzony pomiędzy oficerem z 6. gwardyjskiego pułku pancernego (JW 93992, Czebarkuł) 90 dywizji czołgów Centralnego Okręgu Wojskowego a dowództwem. Melduje on o wysokich stratach poniesionych przez pułk, a mianowicie bezpowrotnej utracie wozów bojowych, czołgów oraz co najważniejsze - śmierci dowódcy feralnego pułku - płk. Zacharowa.

Żołnierz z rozbitej kolumny raportował o prowadzonym przez ukraińców ostrzale artyleryjskim, prawdopodobnie wspieranym przez naloty przy użyciu bezzałogowców Bayraktar TB2.

Czytaj też

Weźmy pod uwagę, że istnieją rozbieżności, co do dokładnej lokalizacji zniszczonej kolumny. Biorąc pod uwagę aktualne miejsce operowania pułku "Azow" to w naturalny sposób nasuwa się myśl, że kolumna mogła zostać rozbita w okolicach Mariupola. Z drugiej strony żołnierze pułku pojawiają się w innych częściach Ukrainy, jak to miało miejsce w wypadku ostatnio przeprowadzonego w Charkowie szkolenia z użytkowania granatników przeciwpancernych NLAW. Stąd też pojawiają się komentarze że owa kolumna została zlikwidowana pod Browarami w obwodzie kijowskim, zaś pułk "Azow" mógł chociażby dostarczyć dron użyty do nagrania omawianego wideo do naprowadzania ognia artyleryjskiego. Ponadto kolejnym argumentem przejawiającym za tym, że miejscem nagrania są właśnie przedmieścia Kijowa jest fakt, że ostrzał artyleryjski był najprawdopodobniej prowadzony przez 72. Brygadę Zmechanizowaną (JW А2167) z Białej Cerkwii (ob. kijowski).

Reklama

Komentarze (12)

 1. Chyżwar

  Jest zimno, więc postarali się, żeby tym z kolumny zrobiło się ciepło. Prawdziwi Samarytanie...

 2. Piotr Skarga

  Zarówno Krab jak i Rak MOGĄ mieć amunicję samonaprowadzającą się na ruchome cele. Są to odpowiednio pociski 155m typu Bonus, SMARt, Saddarm, oraz 120mm Strix. Jeszcze za PO był rozpoczęty program zakupu 1000 do nawet 3000 szt Amo klasy Bonus. Ale niejaki Siemoniak zablokował go a PiS oczywiście nie wrócił czekając na nasz APR który jednak nie samonaprowadza się. A o Strixie MON nawet nie myślał. Taka zaś kolumna zostałaby WYBITA ostrzałem precyzyjnych "bonusów" czy Strixów. Również fala jakichś "warmate" zmasakrowałaby WSZYSTKIE te pojazdy! Panie Błaszczak, gdzie one są?

 3. SNAJPER

  Ja tutaj nic nie widze zeby jakis pojazd został zniszczony... wszystkie odjechały. Zasadzka była, ale zbyt mało było sprzętu przeciwpancernego w rękach obrońców, stąd taki a nie inny wynik starcia

  1. Pjorter

   Na innym filmie widać część pojazdów które odjechały, że płoną

  2. Bryxx

   Atakowano czołgi a płonie BTR. Widać owszem jakieś wybuchy ale nie płomieni i owszem trafione czołgi nadal się poruszają, pancerz reaktywny zadziałał. Potem przebitki ale to już z innych miejsc gdzie faktycznie cos płonie, wspomniany BTR i cos na drodze między drzewami, Sklejka z kilku filmów.

 4. darbor

  Brawo Ukraincy....Rozpieprzac to kacapskie scierwo.👍👍👍

 5. Lek

  Niestety z kolumny na filmie żaden pojazd nie został trafiony bezpośrednio, TOS też odjechał. Może jakieś szkodzenia od odłamków, może jacyś zabici np. siedzący w wieżach dowódcy. Potem widać coś palącego się.

  1. drchaos

   Widziałeś krótki fragment ataku. Np wyjeżdzający w centrum wsi (miasta) z prawej strony czołg, jakby z pobocza drogi, na nagraniu jest jeszcze cały. Z inneg materiału - zdjęciach wygląda jakby godzilla na niego nadepneła. Zgadza się wiekszosć kolumny (dość długiej zresztą) uciekła. Ale ci w centrum miasta dostali solidny łomot.

 6. Chris

  Amerykanie wycofali z użycia MQ-1 Predator, które są zastępowane Reaperami. Dlaczego nie wysłać ich na Ukrainę ? One mogą razić zarówno cele naziemne pociskami Hellfire, jak i zwalczać lotnictwo pociskami Stinger. Skoro nie chcą wysyłać samolotów to może chociaż tyle ?

 7. drchaos

  Część pułku Azow broni Mariupola miedzy innymi z batalionem czeczeńskim im Dżochara Dudajewa.stąd ta zaciekłość rusków i wręcz paniczny strach bo wielokrotnie potyczki z Azowcami kończyły się dla nich tragicznie. Mało powiedzieć, że Azowocy dla ruskich to jak święcona woda dla dziabła. Wracając do Azowa to oni też brali udział w pierwszych dniach ruskiego ataku na Ukraine w obronie podkijowskiego Hostomela. I prawdopodobnie spacyfikowali czeczeńców zabijajac ich generała skoro za głowę dowódcy kazdego z batalionów Azow Kadyrów daje pół miliona $.

 8. KÓKÓŁKA

  Nawet demony ....mają swoją datę ważności

 9. W.W.Putin

  Może mi się wydaje, ale wydaje mi się, że Ukraińcy przejęli inicjatywę.

  1. Sidematic

   Wydaje ci się.

  2. Gilotyna

   Wyraźnie zaczynają to robić.

  3. zbigtramp

   Na razie to widać jak Rosjanie dostają wp......

 10. krissm

  Czy ktoś wie co się wydarzył w 27 sek. nagrania? Czy TOS odpalił w położeniu marszowym?

  1. Ernst Stavro Blofeld

   Pocisk artyleryjski obstawiam że kaliber 152mm

 11. krissm

  Do lepiej obeznanych: co się wydarzyło w 27 sek. materiału? TOS odpalił w położeniu marszowym?

 12. J htarr

  Witam. Znalazłem to miejsce w mapach Google. Jest to miejscowość Skybyn na północ od Browarów. Dokładnie trasa E95. Film pokazuje północne obrzeża tej miejscowości przy trasie E95. Pozdrawiam

  1. Von

   Bohater na którego nie zasługujemy.

Reklama