Reklama

Siły zbrojne

Pociski PAC-3 MSE dla US Army

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin uzyskał od U.S. Army kontrakt na produkcję 92 nowych pocisków PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement), których dostawa ma zostać zrealizowana do maja 2016 roku. Wartość umowy to 611 mln dolarów. 

Jest to pierwsze zamówienie na produkcję nowego, unowocześnionego rodzaju pocisków, wykorzystywanych przez system Patriot. PAC-3 MSE posiada dwuimpulsowy silnik rakietowy o zwiększonej w stosunku do wersji standardowej średnicy, co zapewnia mu większy zasięg i pułap operacyjny. Zmodyfikowano też stateczniki, których większa powierzchnia poprawia właściwości manewrowe. Przy tym rakieta PAC-3 MSE mieści się w standardowym kontenerze systemu Patriot, co zapewnia jej pełną kompatybilność.  

Rakiety PAC-3 MSE są również oferowane Polsce przez dwóch uczestników dialogu technicznego na system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu "Wisła". Stanowią one podstawowy typ pocisku w międzynarodowym systemie MEADS (Medium Extended Air Defence System) i jeden z proponowanych pocisków w systemie Patriot oferowanym przez koncern Raytheon. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. jan

    Bardzo drogie PAC-3 MSE, jeżeli by nasi kupili 6 dywizjonów z tym radarem co maja to po 8 wyrzutni i tak co najmniej po dwa pociski PAC-3 MSE na wyrzutnie to skromnie licząc 1.728 mln. złotych za pociski a gdzie reszta.

  2. realista

    droższe od tego w co będą wystrzeliwane ....

  3. leszek

    Do tych co mi nie wierzyli, że cena PAC-3 MSE to 6 milionów dolarów. Podzielcie sobie te 611 milionów na 92 pociski i zobaczcie sobie jaka jest cena jednej rakiety.

Reklama