Reklama

Siły zbrojne

Pocisk taktyczny PrSM sięga na 400 km

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu czwartego próbnego strzelania pocisku Precision Strike Missile (PrSM). Tym razem ta rakieta dalekiego zasięgu nowej generacji opracowywana na potrzeby U.S. Army osiągnęła najwyższy w historii zasięg 400 km.

Test został przeprowadzony 12 maja br. na poligonie rakietowym White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk. Strzelanie przeprowadzono z wykorzystaniem wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej na podwoziu kołowym HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Zgodnie z komunikatem, po pokonaniu 400 kilometrów w locie rakieta precyzyjnie i skutecznie poraziła wybrany cel. Głównym celem testu oprócz osiągnięcia wspomnianego zasięgu było kompleksowe sprawdzenie trajektorii lotu, działania pocisku od startu do porażenia celu oraz skuteczności głowicy bojowej, poziomu zintegrowania z wyrzutnią oraz ogólnej wydajności systemu.

Wcześniejsze trzy próbne strzelania pociskiem PrSM przeprowadzono z powodzeniem kolejno w grudniu 2019 oraz marcu i kwietniu u.br. na odległość odpowiednio 240, 180 i 85 km. Obecna próba jest pierwszą z trzech planowanych w tym roku w ramach fazy programu rozwoju ulepszonej technologii i redukcji ryzyka (ETMRR). W jej trakcie wykorzystane są zmodyfikowane wersje tych pocisków w oparciu o doświadczenia z poprzednich trzech prób, które wdrożono w przeciągu ostatniego roku. Pozostałe dwa testy mają zostać wykonane w drugiej połowie i obejmować m.in. próbę osiągnięcia planowanego maksymalnego zasięgu skutecznego tego systemu.

image
Reklama

W chwili obecnej Lockheed Martin pozostał jedynym oferentem w ramach program PrSM w związku z wycofaniem się Raytheona z tego programu w marcu br. Jak dotąd prowadzone prace obejmowały pociski rakietowe tego typu o zasięgu ograniczonym do maksymalnie 499 kilometrów w celu przestrzegania zapisów przyjętych w traktacie Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces (INF Treaty). W związku z wycofaniem się USA z tego traktatu wskutek jego wcześniejszego złamania przez Rosję istnieje jednak obecnie możliwość zwiększenia zasięgu tych pocisków w ramach prowadzonych obecnie prac rozwojowych do ponad 500 kilometrów.

PrSM to program nowego pocisku taktycznego, który ma uzupełnić, a w przyszłości zastąpić pociski TACMS/ATACMS na wyrzutniach M270 MLRS i M142 HIMARS. Pocisk PrSM ma być zdolny do zwalczania celów na dystansie około 500 km lub nieco więcej. W jednym kontenerze startowym mieścić się mają dwa pociski (zamiast jednego ATACMS), co pozwala na jednoczesne podwojenie jednostki ognia oraz wydłużenie dotychczasowego zasięgu ognia i skuteczności rażenia. System broni następnej generacji zapewni lepsze zdolności w zakresie atakowania, neutralizowania, osłabiania i niszczenia celów położonych w głębi pola walki. Ma tym samym zapewnić nową zdolność rażenia na dużych odległościach jednostkom artylerii, wspierając siły na poziomie brygady, dywizji, korpusu, armii, teatru działań wojennych oraz połączonych i koalicyjnych sił.

Komentarze