Reklama

Siły zbrojne

Płk Słota dowódcą brygady WOT na Podkarpaciu

FOT. PAWEŁ MALICKI/DEFENCE24.PL
FOT. PAWEŁ MALICKI/DEFENCE24.PL

Nowym dowódcą 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej został płk Dariusz Słota. To artylerzysta, pięciokrotny uczestnik misji zagranicznych, który ostatnio służył jako szef oddziału w Dowództwie WOT. Zastąpił płk. Arkadiusza Mikołajczyka, odwołanego w połowie czerwca.

Informacja o wyznaczaniu płk. Słoty na dowódcę 3 Podkarpackiej Brygady OT została opublikowana w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W komunikacie podkreślono, że nowy dowódca brygady to pięciokrotny uczestnik misji poza granicami kraju. W latach 2003-04 służył w IX i X zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie. W latach 2005-06 oraz 2006-08 uczestniczył w V i IX zmianie PKW Irak. Natomiast w latach 2009-10 wykonywał zadania w Afganistanie w ramach VI zmiany polskiego kontyngentu.

Płk Słota to absolwent Wyższej Szkoły Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu (promocja w 1995 r.). W swojej karierze dowodził m.in. 14 dywizjonem artylerii samobieżnej w Jarosławiu oraz pracował jako starszy specjalista w wydziale targetingu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Ostatnio był szefem jednego z oddziałów w Dowództwie WOT.

Pochodzi z Podkarpacia. W tym regionie ukończył uzupełniające studia magisterskie na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz podyplomowe studia w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego na Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu.

Wojska Obrony Terytorialnej jako osobny rodzaj sił zbrojnych istnieją od początku 2017 r. 3 Podkarpacka Brygady OT była formowana jako jedna z pierwszych trzech tego rodzaju jednostek w kraju. Jej pierwszym dowódcą był płk Arkadiusz Mikołajczyk, mianowany przez ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza jeszcze pod koniec 2016 r. W połowie czerwca 2018 r. płk. Mikołajczyk został odwołany ze stanowiska.

Niedługo po tym w mediach – najpierw lokalnych, potem ogólnopolskich – pojawiły się doniesienia jakoby powodem dymisji płk. Mikołajczyka było zaproszenie Macierewicza (odwołanego z MON w styczniu 2018 r.) na przysięgę grupy nowych żołnierzy, która odbyła się w pod koniec maja.

Odnosząc się do tych informacji Dowództwo WOT informowało jedynie, że płk Mikołajczyk został skierowany do wykonywania nowych obowiązków w tej instytucji. Już wtedy zapowiadano też, że dowódcą 3 PBOT zostanie płk Słota. Tymczasowo obowiązki jej dowódcy pełnił ppłk Witold Bubak.

3 Podkarpacka Brygada OT to jak na razie najliczniejsza brygada WOT. W kwietniu płk Mikołajczyk poinformował, że w jednostce służy niemal 4 tys. żołnierzy.

Reklama

Komentarze (4)

 1. marian

  \"Czy Pan Pułkownik zdaje sobie sprawę, że zabawa w WOT osłabia regularną armię?\" Proszę sprecyzować co ma Pan/Pani na myśli pod pojęciem \"regularna armia\" Czy ma Pan/Pani w ogóle pojęcie jak wojska operacyjne mają wyglądać na czas W ? A jak będą wyglądały w rzeczywistości? A tylko po rozwinięciu można mówić o prawdziwej armii. To co mamy na czas pokoju, to jest właśnie tylko zabawa (nie ujmując ciężko ćwiczącym lub walczącym za granicą żołnierzom). O stanie sprzętu to już nie wspominam. Ale to oczywiści te kilka miliardów na WOT w ostatnich dwóch latach tak osłabia nasze wojsko.

 2. man42

  Widuje biznesmenów z Wojska Polskiego to smutne to biznes egzystencji

 3. P

  Czy Pan Pułkownik zdaje sobie sprawę, że zabawa w WOT osłabia regularną armię? I tak za rok tej formacji nie będzie. A wstyd może zostać.

 4. Trele

  Widzialem kiedys brygade WOT. Dziecięce lica dzięcięcych dziewczyn. Bez komentarza.

Reklama