Reklama

Siły zbrojne

Płk Krzysztof Banaszek zastępcą szefa Służby Wywiadu Wojskowego

Fot. SWW
Fot. SWW

Płk Krzysztof Banaszek został nowym zastępcą szefa Służby Wywiadu Wojskowego. Banaszek to długoletni oficer służb specjalnych i specjalista od analizy informacji. Zajmie miejsce płk. Eugeniusza Szczęśniaka, który odszedł w maju.

"Minister Obrony Narodowej powołał z dniem 18 lipca br. pana płk. Krzysztofa Banaszka na stanowisko zastępcy Szefa Służby Wywiadu Wojskowego" - odpowiedziało MON na pytanie PAP.

MON nie podał za jaką tematykę będzie odpowiedzialny Banaszek. "Z uwagi na charakter i specyfikę zadań realizowanych przez Służbę Wywiadu Wojskowego oraz unormowania ustawowe, nie możemy udzielić szczegółowych informacji dotyczących funkcjonariuszy, żołnierzy i pracowników tej Służby oraz form i metod realizacji zadań, w tym podziału kompetencji w Służbie" - podał wydział prasowy resortu obrony.

Zastępców szefa Służby Wywiadu Wojskowego powołuje - na wniosek Szefa SWW - Minister Obrony Narodowej, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Komisja w piątek 13. lipca jednogłośnie pozytywnie oceniła tę kandydaturę.

"Płk Banaszek to wieloletni funkcjonariusz służb specjalnych. Zaczynał swoją karierę w Urzędzie Ochrony Państwa w 1994 r. Później przeszedł do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie pracował w wielu pionach łącznie z Centrum Antyterrorystycznym. W Służbie Wywiadu Wojskowego jest od roku 2017" - mówił w rozmowie z Defence24.pl szef komisji Marek Opioła (PiS).

Szefem SWW jest gen. bryg. Andrzej Kowalski, a jego zastępcą płk Agata Mazur. W maju zrezygnował z funkcji zastępca szefa SWW płk Eugeniusz Szczęśniak.

PAP

Reklama

Komentarze (1)

  1. Żołnierz

    Co to za pułkownik? Jakim pododziałem wojska, OG lub ZT dowodził? To poprostu następny cywil strojący się w wojskowe piórka - dla wygody cywilnych służb trzeba było zwolnić większość żołnierzy ze służb w 2006r.

Reklama