Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy pilotażowy kurs SERE B w CSWOT

Fot. CSWOT
Fot. CSWOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej poinformowało o przeprowadzeniu pierwszego, pilotażowego kursu SERE poziomu B. Nazwa kursu pochodzi od angielskich słów Survival Evasion Resistance Escape (Survival – przetrwanie w ekstremalnym środowisku, Evasion – unikanie, przeciwdziałanie przechwycenia przez przeciwnika, Resistance – opór, przeciwdziałanie wykorzystaniu, w przypadku schwytania, Escape – ucieczka, z zamiarem połączenia się z macierzystą strukturą).

W dniach od 19 do 23 marca br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zorganizowało szkolenie SERE poziomu B, w którym uczestniczyło ponad 20 terytorialsów. Program kursu oparty został na doświadczeniach żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjach poza granicami kraju.

Jak podkreślił komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej płk Krzysztof Leszczyński, szkolenie SERE poziomu B było pilotażowym przedsięwzięciem organizowanym przez CSWOT. Dodał, że jednostce zależało na stworzeniu szkolenia, które będzie odzwierciedlało realne warunki działania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szkolenie SERE przeznaczone jest dla personelu wojskowego, który w ramach prowadzonych działań operacyjnych, narażony jest na izolację w terenie przeciwnika. Szkolenia prowadzi się na trzech poziomach zaawansowania: poziom A, B i C.

płk Krzysztof Leszczyński
image
Fot. CSWOT

SERE poziomu A to szkolenie teoretyczne. Na poziomie B, terytorialsi szkolą się w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych - najczęściej w terenie leśnym z ograniczonymi racjami żywnościowymi i dostępem do wody pitnej.

mjr Łukasz Kowalski, kierownik kursu
image
Fot. CSWOT

Kurs SERE poziomu B, jest idealnym kierunkiem na dalszy rozwój zawodowy. W życiu prywatnym jestem wielką fanką wycieczek górskich i uważam, że nabyte umiejętności przydadzą mi się nie tylko w służbie ale także w realizowaniu swojej pasji. Pomimo tego, że była to edycja pilotażowa kursu to instruktorzy stanęli na wysokości zadania, a szkolenie zostało zrealizowane na wysokim poziomie.

Anonimowa uczestniczka kursu
Reklama
Reklama

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Reklama

Komentarze

    Reklama