Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy odznaczony szczur przeszedł na emeryturę

Magwa / Fot. APOPO
Magwa / Fot. APOPO

Magwa, czyli służący w Kambodży „szczur saper” odznaczony za wybitne zasługi i „heroizm” specjalnym złotym medalem PDSA i specjalizujący się w wykrywaniu ładunków wybuchowych odszedł na zasłużoną emeryturę.

Magwa to wielkoszczur gambijski, który waży 1,2 kg i ma 70 cm długości. Dzięki swojej niewielkiej masie może chodzić po minach nie powodując detonacji. Większość swego życia (urodził się pod koniec 2013 roku) spędził tropiąc niebezpieczne ładunki wybuchowe. W czasie pięciu lat pracy zwierzę wywęszyło i wskazało 71 min oraz dziesiątki niewybuchów. We wrześniu ubiegłego roku zostało za swoje zasługi udekorowane złotym medalem DSCA. Przejście na emeryturę nastąpiło ze względu na jego podeszły wiek i to, że zaczęło tracić nadzwyczajną szybkość z jaką rozpoznawało zagrożenia. Emeryturę przyznano mu ze względu na zasługi jak i „respektowanie jego potrzeb”.

Wielkoszczury gambijskie są wykorzystywane do rozminowywania Kambodży, w której po krwawych rządach komunistów i wojnach nadal pozostaje nawet do sześciu milionów min. Jednym z podmiotów prowadzących rozminowanie podległych CMAC (Cambodian Mine Action Centre) jest zarejestrowana w Belgii, lecz mająca swoją siedzibę w Tanzanii fundacja Apopo. Jej pracownicy wychowują i tresują znane z inteligencji i wyczulonych zmysłów wielkoszczury gambijskie nazywane HeroRATs tak aby potrafiły one wykrywać miny i sygnalizować je swoim ludzkim współpracownikom. Zwierzęta są wytrenowane tak aby wykrywać węchem określone substancje chemiczne tworzące ładunki wybuchowe, przy jednoczesnym ignorowaniu np. skorodowanego metalu. Po wykryciu niewybuchu drapią jego powierzchnię sygnalizując w ten sposób znalezisko ludzkiemu współpracownikowi.

Reklama
Reklama

Magwa jako mistrz w swoim fachu, za swoich najlepszych lat był w stanie w ciągu 20 minut przeszukać obszar wielkości boiska do tenisa. Ostatnie tygodnie służby spędzi razem z młodymi HeroRAT-ami i będzie służył do ich nauki jako swego rodzaju mentor i pomagał im oswoić się z nowymi warunkami.

Magwa otrzymał swoje odznaczenie – Złoty medal PDSA (odznaczenie cywilne, w przeciwieństwie do PDSA Dickin Gold Medal przyznawanego zwierzętom służącym w wojsku) we wrześniu ubiegłego roku za „poświecenie dla służby ratującej życie”. Jest pierwszym odznaczonym szczurem w historii. Do tej pory odznaczane były przede wszystkim gołębie (za dostarczanie meldunków), psy, konie i koty. Pierwszy medal PDSA przyznano 77 lat temu.

Reklama

Komentarze

    Reklama