Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy lot śmigłowca Caïman Marine z torpedą MU-90

Odbył się pierwszy lot śmigłowca Caïman Marine z podwieszoną torpedą ćwiczebną MU90 – fot. Marine nationale
Odbył się pierwszy lot śmigłowca Caïman Marine z podwieszoną torpedą ćwiczebną MU90 – fot. Marine nationale

5 września nastąpiła kolejna, przełomowa faza programu śmigłowca Caïman Marine (NH90)- pierwszy lot tej maszyny z torpedą szkoleniową MU90.

Jest to następny krok na drodze wprowadzenia śmigłowca Caïman Marine do służby operacyjnej w marynarce francuskiej. Pełna kwalifikacja kompletnego systemu przez producenta jest przewidziana na połowę listopada. Pozwoli ona na ostateczne sfinalizowanie projektu – poprzez odpalenie torpedy, które jes planowane na koniec tego roku.

MU-90 jest torpedą lekką, służącą do zwalczania wszelkiego rodzaju okrętów podwodnych, zarówno o napędzie klasycznym jak i atomowym, zarówno tych płynących na wodach głębokich, jak i działających tuż przy brzegu - na wodach bardzo płytkich.

Jest to torpeda wszechstronna, gdyż można ja wykorzystywać zarówno z okrętów nawodnych jak i statków powietrznych (np. samolotów Atlantic 2 i śmigłowców Lynx oraz już niedługo z Caïman Marine). Sama torpeda ma długość 2,92 m, średnicę 0,324 m i waży 299 kg. Natomiast system strzelania waży dodatkowe 317 kg. 

Reklama

Komentarze

    Reklama