Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy bojowy przydział F-35C i futurystyczne skrzydło USS Carl Vinson

F-35C / Fot. U.S. Navy, Mass Communication Specialist 3rd Class Matthew Granit
F-35C / Fot. U.S. Navy, Mass Communication Specialist 3rd Class Matthew Granit

Z początkiem tego miesiąca rozpoczęła się pierwsza tura bojowa eskadry US Navy przezbrojonej w samoloty wielozadaniowe F-35C Lightning II. Lotniskowiec USS Carl Vinson po raz pierwszy w historii jednostek typu Nimitz przenosi też na pokładzie zmiennowirnikowce CMV-22B Osprey.

Pierwszą jednostką przezbrojoną w F-35C jest 147 eskadra uderzeniowa Argonauts. Jej samoloty będą stanowiły jednak tylko część potencjału uderzeniowego lotniskowca. Poza Argonautami w skład grupy lotniczej Carla Vinsona wejdą dwie eskadry na F/A-18E (VFA-113 Stingers i VFA-192 Golden Dragons), jedna na F/A-18F (VFA-2 Bounty Hunters) a także eskadra wyposażona w samoloty walki elektronicznej EA-18G Growler (VAQ-136 Gauntlets). Zgodnie z obecnymi etatami w US Navy morskie eskadry Super Hornetów liczą 10-12 maszyn, F-35C – 10 maszyn, a eskadra walki elektronicznej – siedem.

Oznacza to, że F-35C będą miały okazję do współdziałania z klasycznymi samolotami uderzeniowymi generacji 4. i w razie ewentualnych działań zbrojnych będą prawdopodobnie stanowiły forpocztę formacji uderzeniowej startującej z lotniskowca, dostarczającą informacje starszym „kolegom”.

Reklama
Reklama

Poza samolotami bojowymi w skład grupy lotniczej USS Carl Vinson wchodzi eskadra wczesnego ostrzegania wyposażona w najnowszą wersję Hawkeye’a – E-2D (VAW-113 Black Eagles, 5 maszyn) i dwie eskadry śmigłowców wyposażone w MH60 wersji S i R. Ostatnim komponentem skrzydła jest eskadra VRM-30 Titans wyposażona prawdopodobnie w dwa CMV-22B – specjalną wersję Osperey’a stworzoną dla marynarki wojennej. Maszyny tego typu zaczynają powoli zastępować wykorzystywane w tej roli do tej pory C-2 Greyhound i służą do przenoszenia poczty, części zamiennych, ludzi i różnych elementów wyposażenia między grupami lotniskowcem a bazami naziemnymi. Tak przynajmniej było w przypadku poprzednio do tej pory wykorzystywanych samolotów. Osprey ma bowiem możliwość przenoszenia ładunków także bezpośrednio na pokłady większych okrętów eskorty. Bez potrzeby „rozwożenia” towarów przez klasyczne śmigłowce.

Grupa Carla Vinsona wyszła w morze 2 sierpnia br. z macierzystej bazy w San Diego i na początek ma wziąć udział w ćwiczeniach Large Scale Exercise 2021 (LSE 2021). Obecnie znajduje się na Pacyfiku nieopodal wybrzeży Kalifornii, gdzie operuje wspólnie z grupą lotniskowca typu Nimitz USS Abraham Lincoln i najnowszego okrętu uderzeniowego USS Tripoli.

Reklama

Komentarze

    Reklama