Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze loty szkoleniowe polskich Bayraktarów

Autor. st. szer. Helena Doroszuk

W 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbywają się pierwsze loty szkoleniowe polskich TB2 Bayraktar.

Reklama

Piloci-operatorzy i instruktorzy, którzy przeszli wcześniej przeszkolenie w Turcji, podtrzymują nawyki i operują w polskiej przestrzeni powietrznej bezzałogowcami, które zostały dostarczone Wojsku Polskiemu pod koniec 2022 roku.

Reklama

Jednocześnie w Turcji szkolą się kolejni żołnierze 1. 2BBSP aby kontynuować loty na następnych zestawach, które dotrą do Mirosławca jeszcze w tym roku.

Autor. st. szer. Helena Doroszuk

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 180 km/h.

Reklama
Autor. st. szer. Helena Doroszuk
Reklama

Komentarze (2)

  1. duzygrzesio

    Strasznie długo je wdrażali. Sprzęt dotarł do Polski na przełomie października i listopada, a pierwsze loty dopiero w połowie lutego... To przecież ponad 3 miesiące...

  2. naczelny wuc

    Więc po co MON leasinguje MQ-9A za grube miliony? Skoro TB2 nie są w stanie wykonywać takich zadań, to dlaczego MON je kupił? Na ukrainie najprawdopodobniej wszystkie załatwione, czemu od razu nie zamówili MQ-9B?

Reklama