Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze JLTV dotarły do Rumunii

Autor. Rumuńskie Ministerstwo Obrony/X

Do Rumunii przybyła pierwsza partia wielozadaniowych pojazdów opancerzonych rodziny JLTV, jakie zostały zamówione w roku 2020 z przeznaczeniem dla tamtejszych sił specjalnych. Docelowo kraj ten może pozyskać nawet 129 tego typu wozów.

Reklama

Łącznie do Rumunii dostarczone zostały 34 JLTV w ramach umowy z 2020 roku, za którą zapłacono około 43 mln USD. Została ona częściowo (lub w całości) zrealizowana w ramach procedury FMS. Wozy te mają zastąpić używane dotychczas przez rumuńskich specjalsów wielozadaniowe samochody rodziny HMMWV. W marcu tego roku Bukareszt otrzymał zgodę na kolejny kontrakt dotyczący dostawy JLTV, tym razem 95 egzemplarzy wraz z wyposażeniem łącznościowym, pakietem logistycznym i szkoleniowym za 104 mln USD. Dotychczas jednak nie podpisano umowy wykonawczej na zakup tych dodatkowych JLTV.

Reklama
Reklama

Pojazdy rodziny JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) firma Oshkosh Defense opracowała na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastąpić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model pojazdów tego rodzaju w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia „floty” tych wozów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji. Pojazd ten może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, począwszy od karabinów maszynowych kal. 5,55/12,7 mm, poprzez wyrzutnie pocisków przeciwpancernych np. Javelin, kończąc na bezzałogowych systemach wieżowych wyposażonych w armatę automatyczną 30 mm.

Czytaj też

Autor. J.Sabak
Reklama

Komentarze

    Reklama