Reklama

Siły zbrojne

Pierwsza od dekady brytyjska grupa lotniskowcowa

Queen Elizabeth / Fot. UK MoD (OGL v1.0)
Queen Elizabeth / Fot. UK MoD (OGL v1.0)

Wielka Brytania poinformowała o osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej zespołu lotniskowcowego opartego o HMS Queen Elisabeth. To swego rodzaju powrót do formy Royal Navy, która ostatni lotniskowiec typu Invincible wycofała w 2014 roku, a jej ostatnia grupa lotniskowcowa została zlikwidowana jeszcze wcześniej: wraz z wycofaniem myśliwców Harrier w roku 2011.

Wypierający 65 000 ton lotniskowiec Queen Elizabeth to prawdopodobnie najnowocześniejszy okręt tej klasy na świecie - dorównywać mogą mu pod tym względem co najwyżej amerykańskie lotniskowce typu Gerald R. Ford. Nie licząc amerykańskich superlotniskowców, jest to także największy czynny okręt tej klasy na świecie (chińskie Szantung i Liaoning wypierają o ok. 10 tys. ton mniej). Biorąc pod uwagę, że w służbie jest także, choć nie osiągnął jeszcze gotowości, drugi okręt tego typu – HMS Prince od Wales – można powiedzieć, że Royal Navy przynajmniej częściowo powraca do dawnej formy i pozycji. Jeśli nie jest najpotężniejszą flotą świata, to z pewnością należy do czołówki europejskiej.

Oczywiście lotniskowiec to nie wszystko. Okręt tej klasy musi dysponować odpowiednią grupą lotniczą, wyszkolonym personelem naziemnym i pilotami. Grupę lotniczą okrętów typu Queen Elizabeth może stanowić około 40 statków powietrznych (choć maksymum to 72) – różnego typu śmigłowców i samoloty wielozadaniowe F-35B. Te ostatnie będą zazwyczaj przenoszone w sile jednego dywizjonu (24 maszyny). Do tego dochodzą współdziałające z lotniskowcem okręty eskorty – okręty podwodne, fregaty, niszczyciele i jednostki zaopatrzeniowe.

Reklama
Reklama

Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej i zapowiedź planowego wyjścia na patrol w 2021 roku pierwszej grupy lotniskowcowej, oznacza, że wszystkie powyższe warunki zostały spełnione. Ostateczne dogranie elementów nastąpiło w czasie NATO-wskich ćwiczeń Joint Warrior, jesienią 2020 roku, w którym wzięły udział jednostki z 13 państw członkowskich. Pełna gotowość operacyjna grupy lotniskowcowej jest przewidywana na grudzień roku 2023. Wtedy też Queen Elizabeth będzie mogła być w niej zastępowana przez w pełni gotowego HMS Prince od Wales. 

Skład brytyjskiej grupy lotniskowcowej, która będzie operowała w roku 2021 to:

- lotniskowiec HMS Queen Elizabeth;

- 2 niszczyciele (HMS Diamond i HMS Defender);

- 2 fregaty (HMS Kent, HMS Richmond);

- uderzeniowy okręt podwodny typu Astute lub Trafalgar;

- zaopatrzeniowiec Fort Victoria

- tankowiec floty typu Tide. 

Reklama

Komentarze

    Reklama