Siły zbrojne

Pentagon wyda 10 mld dolarów na strategiczne bombowce B-2

Fot. Staff Sgt J. M. Wilson/USAF
Fot. Staff Sgt J. M. Wilson/USAF

Pentagon wyda 9,9 mld dolarów na modernizację i wsparcie eksploatacji strategicznych bombowców stealth typu B-2 Spirit. Na taką sumę opiewa pięcioletni kontrakt podpisany z koncernem Northrop Grumman.

Umowa obejmuje szeroki zakres ulepszeń, aktualizacji oprogramowania, wsparcie eksploatacji oraz okresowe przeglądy i obsługę bombowców strategicznych B-2 Spirit. Termin realizacji kontrakt upływa w maju 2019 roku, jednak zawarto w nim opcje przedłużenia do roku 2024.

Bombowce B-2 są obecnie głównym elementem uderzeniowym lotniczych sił strategicznych Stanów Zjednoczonych i pozostaną jeszcze w służbie przez długie lata. Szczególnie, że prace nad mającą je zastąpić konstrukcją rozpoczęły się niedawno. Na dodatek szacowany koszt około 810 mln dolarów za sztukę może, w dobie drastycznych ograniczeń wydatków, co najmniej spowolnić wprowadzanie nowych maszyn do służby.

W tej sytuacji nie powinny dziwić plany dalszej eksploatacji i modernizacji znajdujących się w linii 20 samolotów Northrop Grumman B-2 Spirit. Już w ubiegłym roku zapowiedziano unowocześnienie systemu łączności, którego realizacje zaplanowano na rok 2017. Wskazuje to na planowany czas eksploatacji znacznie przekraczający rok 2020. 

Komentarze (2)

  1. xxx1

    Teraz wiemy po co potrzebna jest USA nowa zimna wojna.Mozna teraz dowolnie zwiekrzac wydatki na cele wojskowe bez potrzeby tlumaczenia sie obywatelom dlaczego wydaje sie miliardy podczas gdy nawet nie kazdy ma ubezpieczenie zdrowotne.Afganistan sie konczy a firmy zbrojeniowe musza zarabiac.

  2. ito

    Prezydent Obama zwróci się do Kongresu o przyznanie miliarda dolarów na wsparcie sojuszników z Europy Wschodniej... w kontekście powyższego dosyć dokładnie określa to miejsce w szeregu tych Niesłychanie Ważnych Sojuszników i Najlepszych Przyjaciół.