Reklama

Siły zbrojne

Pentagon: Chiny mają ponad 500 głowic atomowych

Głowice atomowe (zdjęcie poglądowe).
Głowice atomowe (zdjęcie poglądowe).
Autor. fot. blogs.fas.org

Chiny posiadają obecnie ponad 500 głowic jądrowych; swój arsenał atomowy powiększają w tempie szybszym, niż zakładały to wcześniejsze prognozy - napisał amerykański resort obrony w corocznym raporcie na temat siły militarnej ChRL. Według Pentagonu, Chiny mogą prowadzić też prace nad bronią biologiczną.

Reklama

Jak wynika z corocznego raportu, przesłanego Kongresowi i opublikowanego w czwartek, Chiny w ciągu trzech lat ponad dwukrotnie zwiększyły swój arsenał jądrowy i rozwijają go w tempie szybszym, niż przewidywano. Pentagon szacuje, że do 2030 r. Pekin będzie miał 1000 głowic, zaś do 2035 r. - 1,5 tys. USA i Rosja posiadają obecnie ok. 5 tys. głowic, z czego ok. 1,5 tys. - rozmieszczonych.

Reklama

Do 2035 r. ma zakończyć się proces modernizacji tych sił, które w zamierzeniu chińskiego przywódcy Xi Jinpinga mają stać się „armią klasy światowej”, zdolną do „prowadzenia i wygrywania wojen z silnym przeciwnikiem”, tj. Stanami Zjednoczonymi. Jak powiedział w środę asystent sekretarza obrony ds. polityki kosmicznej John Plumb, rozrost chińskich sił jądrowych ”zapiera dech w piersiach”.

Czytaj też

Strategia Chin zakłada zakończenie procesu „narodowego odmłodzenia” do 2049 r., w tym rozwiązania do tego czasu „kwestii tajwańskiej”. Do 2027 r. chińskie siły zbrojne mają być zdolne do stawienia czoła siłom USA na obszarze Indo-Pacyfiku i zmusić Tajwan do negocjacji na dyktowanych przez Pekin warunkach.

Reklama

Jak wynika z dokumentu Pentagonu, tylko w ubiegłym roku Chiny wybudowały 300 nowych silosów ICBM w trzech ośrodkach. Według autorów dokumentu, ChRL posiada 350 rakiet o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) i łącznie 500 wyrzutni tych rakiet. Dokument mówi też o rozroście chińskiej marynarki wojennej, która jest największą na świecie i posiada 370 okrętów, w tym 47 okrętów podwodnych i 6 okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, przenoszących rakiety balistyczne. W 2023 roku oddano do użytku trzeci chiński lotniskowiec i prawdopodobnie rozpoczęła się budowa kolejnego.

Czytaj też

Pentagon donosi, że ChRL jest zaangażowana w prace nad środkami biologicznymi o możliwym zastosowaniu wojskowym, w tym silnymi toksynami. USA oceniają też, że Pekin prawdopodobnie posiada broń biologiczną i chemiczną, „zagrażającą siłom USA, sojuszników i partnerów, a także operacjom militarnym i populacjom cywilów”.

Resort ocenia, że strategią Chin jest wypchnięcie USA z regionu Morza Wschodniochińskiego i Południowochińskiego, a także utrudnienie USA dostępu do całego regionu Indo-Pacyfiku. Odnotowano też, że w ciągu ostatnich dwóch lat chińskie siły powietrzne przeprowadziły ponad 180 agresywnych manewrów przechwytywania amerykańskich samolotów w regionie - więcej, niż w całej poprzedniej dekadzie.

Czytaj też

Dokument zawiera porównanie sił ChRL i Tajwanu. Według Pentagonu, wojska lądowe Chin liczą 1 mln żołnierzy, z czego 420 tys. - w rejonie Cieśniny Tajwańskiej, zaś siły Tajwanu - 89 tys. Chiny posiadają też 4,2 tys. czołgów i 7,6 tys. dział artyleryjskich, podczas gdy Tajwan - 900 czołgów i 1,3 tys. dział. Podobną przewagę Pekin ma również w siłach powietrznych ( 1,9 tys. myśliwców i 500 bombowców, wobec 300 myśliwców Tajwanu) i morskich.

Chiński bombowiec H-6
Chiński bombowiec H-6
Autor. Jointstaffpa/X
Reklama

Komentarze (3)

 1. easyrider

  To oczywiste, że będą zwiększać liczbę głowic. Przyzwyczailiśmy się, że mają na poziomie Francji czy UK, czyli ok. 250. To czas przeszły. Jeśli Amerykanie pozwolą im zwiększyć zasób tak jak Chiny planują to gra o rolę samca alfa na planecie przegrana. Sytuację może zmienić tylko konfrontacja. Tak jak przed 1914, kiedy nadmiernie rozbudowywana flota Wilhelma II zagroziła hegemonii Anglików.

  1. bezreklam

   Tylko ze Chiny nie chca byc samcem Alfa - oni chcia Swiata Wielobiegunwego. W Kytrym z kazdym mozan handowac. To jest inna mentalnosc inna kultra niz USa i ciagle podbijanie.

  2. Wolf48

   A kto najechał Tybet?

 2. bezreklam

  Mam nadzieję że tyle mają. Jeśli uda ma 7000 Chiny powinny mieć minimum 2000 dla obrony. Trzebaby pamiętać że Chińczycy nie umieją walczyć to kulra Wielkiego muru i ani jeden żołnierz nie zna się na wojnie . Z koleii zachód to ciągle podboje i okupację i wspanie wyszkoleni żołnierze i okupanci. Przed bandyta trzeba umieć się bronić

  1. bezreklam

   Ostatecznie to nie Chinskie okrety plwaja kolo Los Angeles , tylko Amerykanskie kolo Szangahju.

  2. Davien3

   bezreklam bo chińskie do Los Angeles nawet by nie dopłyneły.

  3. TIGER

   Czy według ciebie atak Chin na Tajwan to jest konieczna obrona przed zachodem XD?

 3. trantitla

  A co się stanie, jeśli USA przekażą z 50 rakiet z dużymi głowicami jądrowymi Tajwanowi? Co wówczas Chinom da posiadanie nawet 10 000 głowic?

Reklama