Reklama

Siły zbrojne

Patrioty w ogniu nad Morzem Czarnym [WIDEO]

Wyrzutnia Patriot w Chorwacji. Fot. Sgt. Alexandra Shea/US Army
Wyrzutnia Patriot w Chorwacji. Fot. Sgt. Alexandra Shea/US Army

Amerykańscy żołnierze przeprowadzili strzelanie próbne systemu Patriot podczas ćwiczeń Saber Guardian w Rumunii.

Z informacji udostępnionych w mediach społecznościowych wynika, że co najmniej jeden pocisk systemu Patriot został odpalony przez żołnierzy 5-7 batalionu (dywizjonu) artylerii przeciwlotniczej. Jest to jedyna jednostka US Army stacjonujące na stałe w Europie, dysponująca systemem Patriot.

Na razie nie ma bardziej szczegółowych informacji dotyczących strzelania, ale można zakładać, iż nie wykorzystano najbardziej zaawansowanych pocisków PAC-3 MSE, a inne rakiety (prawdopodobnie typu PAC-2 lub PAC-2 GEM-T, bo te stosunkowo najczęściej używane są w strzelaniach).

Sama realizacja takiego ćwiczenia była wyzwaniem, bo dla Patriotów konieczne jest zapewnienie stosunkowo dużego obszaru poligonu. Infrastruktura w Rumunii daje jednak takie możliwości. Amerykanie wykorzystują je od stosunkowo niedawna, od 2019 roku. Inny poligon dostosowany do strzelania pociskami Patriot znajduje się również na południu Europy, na Krecie.

Jeśli chodzi o trwające ćwiczenia Saber Guardian, to przeciwlotniczych szkoleniach obok Patriotów jednostki US Army wykorzystują także zestawy Avenger, klasy bardzo krótkiego zasięgu. Oczywiście obecni są także rumuńscy przeciwlotnicy, m.in. z zestawami Osa.

Rumunia wprowadza jednak na uzbrojenie swoich sił zbrojnych zestawy Patriot. W służbie jest już pierwsza bateria, a łącznie będzie ich siedem (po jednej jednostce ogniowej w każdej), podzielonych między wojska lądowe i siły powietrzne. Rumuńskie Patrioty są wprowadzane w istniejącej wersji PAC-3+/PDB-8, wraz z pociskami PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE.

Ćwiczenia Saber Guardian odbywają się cyklicznie co dwa lata i mają na celu doskonalenie zdolności obrony kolektywnej w południowo-wschodniej Europie. W tym roku ćwiczenia skoordynowane są z większymi manewrami Defender Europe-21. W samych tylko manewrach Saber Guardian bierze w tym roku udział 13 tys. żołnierzy, odbywają się one w Rumunii, na Węgrzech i w Bułgarii. Z kolei w całych manewrach Defender-Europe-21 uczestniczy ponad 28 tys. żołnierzy.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama