Reklama

Siły zbrojne

Pancyry bronią Floty Bałtyckiej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosjanie przeprowadzili w Obwodzie Kaliningradzkim strzelanie artyleryjsko-rakietowych zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1, potwierdzając tym samym, że są one na wyposażeniu Floty Bałtyckiej.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem rosyjskiego ministerstwa obrony strzelania zestawów Pancyr-S1 odbyły się w ramach armijnego etapu konkursu „Kliuci ot nieba”, który jest jedną z dyscyplin „Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych 2019”.

„Konkurencja” polegała na wykonaniu wielokilometrowego marszu na jeden z poligonów Obwodu Kaliningradzkiego i wykonaniu strzelania bojowego szybkostrzelnymi armatami kalibru 30 mm w kierunku symulowanych celów lądowych (transporter opancerzony) oraz środków napadu powietrznego (niskolecący śmigłowiec). Nie wykonano więc pełnego zadania, a więc strzelania z wykorzystaniem rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu.

W sprawdzeniu uczestniczyły cztery zestawy kołowe Pancyr-S1 oraz około stu rosyjskich żołnierzy „jednej z jednostek obrony przeciwlotniczej Floty Bałtyckiej”. Prawdopodobnie chodziło w tym przypadku o 1545. pułk rakietowy 44. dywizji przeciwlotniczej wyposażonej m.in. w baterie rakietowe dalekiego zasięgu S-300W4 i S-400.

Reklama

Komentarze (33)

 1. John

  A coś może o Pancys-S1M unowocześniony radar, głowica elektrooptyczna i przystosowany do zwalczania dronów .... pokłosie Syrii ...

  1. Prawnik

   10/10

 2. GUCIO z wiedzą

  tak na marginesie ..Polska nie ma żadnych ale to żadnych środków odpowiedzi które by chociaż w 20 % odpowiadały skuteczności rosyjskich Pancyrów ...wszystko co Polska posiada .. jest adekwatne do ogni sztucznych puszczanych podczas świąt ot takie fajewerki puszczane na bogato ..podczas ćwiczeń poligonowych do celów propagandowych i tyle ...proszę pokazać chociaż jeden przykład o skuteczności polskich wiwatówek

 3. Marek

  @Polewka z troli Jak "nie można zniszczyć" Pancyrów najlepiej było widać na filmie opublikowanym swego czasu przez Izraelitów. Najpierw było widać na nim malutkiego Pancyra. Potem większego. Później bardzo dużego. Na końcu zaś było "aj waj buuum!" i nie było widać już nic.

 4. Davien

  Panie sża i znowu zmyslasz:)) USA nie przegrało wojny w Syrii bo nie prowadziło wojny ani z Asadem ani z Rosja ale z ISIS i ta wojne wygrało rozbijajac siły ISIS w pył tak ze dzihadysci uciekali pod skrzydła Rosjan i Asada do Idlib. Jakby walczyli z Asadem to dawno podzieliłby los Husseina a Rosja nie miałaby czego tam szukać.

 5. czepialski

  „asd” Syria zweryfikowała całą koncepcję tego pojazdu a ruskie poligony zweryfikowały resztę (wersje nie eksportowe) jest to dobitnie widać i lament tu nic nie pomoże. Lekceważyć nie można, bo i ślepej kurze się trafi…….

 6. sża

  Chciałem jedynie tak na marginesie zauważyć, że pomimo tych wszystkich prawdziwych i domniemanych wad Pancyra, to Amerykanie przegrali wojnę w Syrii, a nie Rosja. Swoją drogą to mamy coś lepszego na wyposażeniu w tym segmencie uzbrojenia?

 7. Davien

  Panie asd, biorac pod uwage że Pancyr wykrywa cele o RCS2m2 z 20km toakurat JASSM-a to może zobaczy jak w nigo trafi, Tomahawk bez zadnego stealth ma RCS 0,5m2. Pancyr jest dosyc groznym systemem ale uzywany zgodnie z przeznaczeniem a nie jako cudowne panaceum na wszystko od balistycznych po drony. To system mający zwalczac samoloty, smigłowce, wieksze UAV( działkami) i niektóre rodzaje amunicji precyzyjnej .

 8. asd

  Kpiąc z Pancyra zapominacie, że wersja eksportowa różni się od wersji wykorzystywanej przez Rosjan. Oczywiście nie przeczę tutaj, że Pancyr ma swoje wady, głównie wynikające z konstrukcji i umieszczenia głowicy optoelektroniczje w niekorzystnym miejscu. Jednak lekceważenie go jest mało rozsądne, szczególnie jak spojrzymy na nasze skromne możliwości uderzeń rakietowych czy powietrznych. Tylko i wyłącznie 122mm rakiet mamy pod dostatkiem, reszta to ilości śladowe np. JASSM - 40 sztuk...? Bez komentarza dalej.

 9. Buba

  funek znowu piszesz głupstwa. Biedne ptaki . Lepiej powiedz jak przeprowadzka na nowe miejsce. Ilość alarmów spadła.

 10. żółta kamizelka

  Teraz sprawa się wyjaśniła dlaczego spada populacja gęsi w Europie .Migrujące klucze są przez przypadek rozstrzeliwane przez załogi Pancyrów w trakcie ich ćwiczeń . Jak nie Syryjski blamaż to Kaliningradzka pomyłka .

 11. Marek

  @fan_club_Daviena Nie wiem po co nowy radar w Pancyrach, skoro w Syrii lepiej od nich poradziłaby sobie pewnie nawet nabijane kartaczami osiemnastowieczne wiwatówki?

 12. leon 24

  A co na to nasi generałowie - czy mamy szlojdry lub inne narzędzie do podważenia ich sprawności technicznej . Czy jak zwykle tylko opinię internautów i to na D24 . .

 13. xyz

  Dobrze, należy to rozgłaszać na cały świat, żeby wszyscy wiedzieli jakie niebezpieczeństwo czycha na wolne ludy Europy a jedynym obrońcą jawi się ściana Polski.... A żeby obrona była skuteczna, żeby dać odpór wrażym hordom ze wschodu, potrzeba Polsce środków, najlepiej atomowych :).

 14. Macorr

  @Fan twoje twierdzenie o tym że Pancyry radzą sobie z pociskami o prędkości prawie 1000 km/h , a nie radzą sobie z dronami które poruszają się z prędkością parokrotnie mniejsza jest tak absurdalne, że zostawiłbym je bez komentarza, gdyby nie fakt iż w dobie wojny informacyjnej nie można tego zostawić od tak sobie. Dlatego identyfikuje je jako sprzeczne z Polską racją stanu, a zgodne z Rosyjskim. BTW - mała podpowiedź- żeby twoje starania wywarcia wpływu na poglądy czytelników D24 odniosły jakikolwiek skutek postaraj się, żeby fakty przez ciebie serwowane chociaż trochę trzymały się rzeczywistości...

 15. MPL

  To może jednak kupić AARGM? https://www.defence24.pl/pociski-przeciwradiolokacyjne-dla-f-16-jak-odbudowac-zdolnosci-analiza

 16. Sailor

  Panie fan_club_Daviena czytam od czasu do czasu pana wpisy i dochodzę do wniosku, że Rosja to kraj, który na prawdę miłuje pokój i dobrosąsiedzkie stosunki, a zawirowania na Ukrainie wynikły tylko z tego, że niewdzięczni Ukraińcy po prostu nie zrozumieli czystych i wręcz nacechowanych miłością intencji słońca narodów Putina. Gdyż gdyby było inaczej to przy tak miażdżącej przewadze technologicznej w uzbrojeniu Rosja podbiła by już cały świat z USA na czele i tylko wielkie miłosierdzie i umiłowanie bliźniego ich przed tym powstrzymuje.

 17. Jarek

  Czyli "i po ptakach..." jak to powiedział (kiedyś) pilot kończąc opryskiwanie lasu...

 18. Krytyk

  Pancyr jest bezużyteczny kosz. Sprawdzony przez Syrię.

 19. hehe

  fan_club_Daviena - to pewnie te 70% Tomahawkow co pozniej obrocily w pyl syryjska baze lotnicza. Towarzyszu pisze sie 98% wtedy to brzmi groznie... byscie sie nauczyli.

 20. Marek

  Niedawno widzieliśmy jak broniły Syrii.

 21. Davien

  Funku, Pancyry w drona z balsy w Syrii trafic nie mogły a tobie się marzy zestrzeliwanie Tomahawków?? No cóz wynik 140 do zera dla Tomahawków mówi wyraznie jak je zestrzeliwały:)). A co do walki pociski kontra Pancyry to i tu Pancyry przegrały na całej linii:)

 22. JÓZEK rzekł

  z kuluarów PGZ opracowało w oparciu o naszą wieloprowadnicową wyrzutnię WR -Langusta system przeciwlotniczy zaczerpnięty z morskich systemów plot RIM-116 RAM, SeaRAM jako efektor ma służyć pocisk Piorun2 ...jest to system o 15 kg cięższy od systemu przenośnego ma dwustopniowy silnik problem detonujących środków napędowych jaki był w prototypach Piorunów został zniwelowany poprzez rozłożenie ładunku napędowego i inicjującego na większej kubaturze efektora masa pocisku to 26 kg głowica bojowa ma masę 3 kg zasięg został zwiększony do 21 km a pułap bojowy do 10 km ilość pocisków na podwoziu ma oscylować w granicach 21 sztuk i ma służyć do obrony miast i infrastruktury krytycznej ..jako o system ostatniej modlitwy niszczący rakiety i samoloty czy inne latadełka

 23. Albe

  To wszystko to stosunki międzynarodowe. Wy macie konferencje, wprowadzacie sobie stopień Alfa, my przypominamy o tym, że jesteśmy waszymi sąsiadami i demonstrujemy swoją bliską obecność. Standard w wykonaniu Federacji Rosyjskiej. Tak jak przechwytywania samolotów nad Bałtykiem. Testują naszą czujność, albo jak to zazwyczaj grają nam na nosie, lub na nerwach.

 24. Jeż

  To oczywiste, że tak długo jak istnieje Obwód Kaliningradzki, a FR realizować będzie swoją imperialną politykę, to nikt w Europie nie powinien zasypiać, a najbliżsi sąsiedzi tego obwodu w szczególności.

 25. Pancir-łowca ptaków

  @fan club fan cluba. Dobrze, byłoby jakoś udokumentować te niby zestrzelenia tomahawków, bo w przeciwnym razie to czysta propaganda. Chyba, że chodzi ci o zestrzelenie hawków, czyli jastrzębi, to tutaj nawet w rosyjskim necie dużo na ten temat pisali. Choć na twoim miejscu wcale bym się tym nie chwalił. ;)

Reklama