Reklama

Siły zbrojne

Pancerny Lis gen. Andersa przyleciał do Polski

Fot. kmdr ppor. Krzysztof Casta/PKW IRINI
Fot. kmdr ppor. Krzysztof Casta/PKW IRINI

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, kanadyjski samochód pancerny Fox Armoured Car, który najprawdopodobniej znajdował się uzbrojeniu żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa, został przetransportowany drogą lotniczą z Sycylii do Polski.

Załadunek, sprowadzonego do Polski zabytku historycznej techniki wojskowej, odbył się 13 maja br. we włoskiej bazie lotniczej Sigonella na Sycylii, we Włoszech. Operację przerzutu cennego ładunku, podarowanego przez włoski resort obrony polskiemu odpowiednikowi, przeprowadzili żołnierze PKW IRINI oraz 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Następnie, już na pokładzie samolotu transportowego C-130E Hercules, zabytkowy samochód pancerny wylądował na lotnisku we Wrocławiu, gdzie po odkażeniu i kwarantannie ma zostać przekazany do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. W najbliższych miesiącach "Lis" trafi w ręce "Pancernych Magików", który wykonają przy nim niezbędne prace konserwacyjno-restauratorskie.

Samochód pancerny Fox AC jest kanadyjską wersją brytyjskiego samochodu pancernego Humber AC Mk. III, która została dostosowana do wymagań tamtejszych sił zbrojnych i była produkowana na licencji w Kanadzie. Załoga składała się z czterech żołnierzy, a jego uzbrojenie stanowiły wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning M2 kal. 12,7 mm oraz czołgowy karabin maszynowy Browning M1919A4 kal. 7,62 mm. Jego pancerz miał maksymalną grubość do 15 mm. Wozy tego typu były etatowo przydzielane do lekkich pancernych pułków rozpoznawczych różnych armii Wspólnoty Brytyjskiej, gdzie były wykorzystywane bojowo m.in. na froncie włoskim. Były one przystosowane do prowadzenia rozpoznania, jak i do szkolenia załóg.

W toku wojny, pojazdy były używane wojska kanadyjskie oraz polskie. Niewielka partia tych maszyn trafiła do 15 Pułku Ułanów Poznańskich, wchodzącego w skład 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Wóz, który został sprowadzony do Polski, prawdopodobnie mógł być używany przez polskich ułanów we Włoszech. Znajdujące się na jego pancerzu ślady taktycznego oznaczenia w postaci trójkąta sugerują, że mógł on należeć do 1. szwadronu tego pułku. Egzemplarz ten wraz z innym, tego samego modelu, został odnaleziony przez polskich żołnierzy z 10. Brygady Logistycznej z Opola na wrakowisku włoskiej bazy lotniczej Singonella w 2018 roku.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Hehe

  Jak tam ograniczenia masowe herculesa? Podłoga się nie wygina od zbyt ciężkich ładunków?

  1. Davien

   No popatrz nie, ale poniewaz twoja Rosja nie am maszyn w tej kategorii to skad miałbys wiesziec.

  2. Filip

   Lepiej napisz jak tam z tym b1b bo jakoś zamilkłeś amerykański trolu

  3. ubawiony

   Z B-1B? W sensie, że dalej Rosjanie nie mają nic porównywalnego z maszyną z połowy lat 70-tych?

 2. Name

  Miła odmiana po stertach T 34.

 3. podatnik

  modernizacja WP pełną gębą!

  1. Podatnik

   Mnie to nie przeszkadza. Problemy są zupełnie gdzie indziej.

  2. Tomek

   Otworzą cały korpus jak będą działać z takim rozmachem.

  3. A77

   Pewnie. W polskich muzeach jest miejsce wyłącznie dla ruskich tanków najlepiej z lat sześćdziesiątych. Taka tu moda.

 4. zbibi

  O programach Homar, Wisła, Borsuk słyszałem, ale Pancerny Lis ? to coś nowego i jak widzę jedyny program w naszej armi który został szybko i sprawnie zrealizowany.....

  1. zbychu

   Bo nie był w niego zamieszany mój ukochany Inspektorat Uzbrojenia.

 5. GieTek

  Córka będzie nim jeździć.

 6. Davien

  I bardzo dobrze, teraz odrestaurować i jak da radę to zrobic nawet w pełni zdolny do jazdy.

  1. asf

   W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu tak własnie robią. Bardzo fajne muzeum - byłem tam pod koniec zeszłego roku. Jak skończy się kiedyś kwarantanna i otworzą muzea to polecam odwiedzić.

  2. Paragraph23

   W Poznaniu od zawsze tak robią. Tam zabytki są w pełni sprawne. Ostatnio IS-2 odpalali...

  3. dim

   ... i do linii go ! :)

 7. Dzdz

  Od kiedy 8 Bltr ma na wyposażeniu C-130? Autor tekstu mógłby być bardziej zorientowany

 8. Polak z Polski

  Nie wiadomo co starsze czy Fox czy Hercules.

 9. odys

  Powinno być: "na pokładzie ZABYTKOWEGO samolotu transportowego C-130E Hercules, zabytkowy samochód pancerny...". Humber/Fox jest tylko o 20 lat starszy od C-130E, który liczy już blisko 55 lat!

 10. werte

  Nareszcie dobra wiadomość. W końcu jakiś solidny sprzęt sprawdzony na polu walki. Teraz wróg nam nie straszny...

 11. JÓZEK mądrze uzupełnił

  w oparciu o samochód pancerny Fox AC ...Polska powinna uruchomić podobną produkcję wzorując się na jego kontynuacji a mianowicie o brytyjski samochód pancerny FV721 Fox..oczywiście uzbrojony w Jaweliny pozyskane dla OT ... i aby zachować całość systemu w/w system tj wóz pozyskać drogą bez dialogową i bez procedur dla OT ...i w ten sposób omijając wszystkie procedury technokratów zabijające istotę sił zbrojnych OT już s 2022 będzie miała 120 wozów przeciwpancernych zwane kohortami Andersa

 12. brawo

  Kupić licencję i klepać, klepać!

 13. Lekarz

  Niech go zacementują pod siedzibą ipn'u. Goście nie mają petard i lontów więc się nie szkołą a my złom importujemy. Może frau Anders za to zapłaci???

 14. LMed

  Pozytywne bardzo.

Reklama