Reklama

Siły zbrojne

Pakistan: pierwsze chińskie VT-4 już w służbie [WIDEO]

Fot. emperornie/CC BY-SA 2.0
Fot. emperornie/CC BY-SA 2.0

Jak poinformowały Pakistańskie Siły Zbrojne, pierwsza partia odebranych w ubiegłym roku nowych chińskich czołgów podstawowych VT-4 (MBT-3000) trafiła do służby liniowej do jednego z pododdziałów pancernych pakistańskiej armii.

Informację tę przekazano w komunikacie prasowym dotyczącym wizyty dowódcy I Korpusu pakistańskich wojsk lądowych gen. por. Shaheena Mazhera Mehmooda w jednej z dywizji pancernych tego korpusu. Na miejscu przeprowadził on kontrolę trwających inspekcji nowych czołgów podstawowych i ich załóg na jednym z poligonów. W jej trakcie wykonano demonstrację mobilności i manewrowości tej konstrukcji w terenie w czasie pokazu dynamicznego, a następnie jego prezentację statyczną.

Po raz pierwszy lokalne media donosiły o oficjalnej prezentacji tych czołgów w trakcie ćwiczeń we wrześniu ub.r. Wtedy to zostały one zademonstrowane szefowi sztabu pakistańskich wojsk lądowych gen. Qamarowi Javedowi Bajwiemu. Pakistańskie siły zbrojne zdecydowały się na wybór tej konstrukcji na nowy czołg podstawowy jeszcze w 2019 roku, a w połowie kwietnia u.br. poinformowano o rozpoczęciu dostawy pierwszych egzemplarzy. Wozy te mają reprezentować najnowszą wersję VT-4, która jest wyposażona w nowy chiński pancerz reaktywny FY-IV. Pancerz składający się z modułów o wymiarach 330x200x85 mm i masie 10,4 kg, ma zapewniać deklarowaną odporność przeciwko klasycznej amunicji kumulacyjnej, pociskom APFSDS i w większym stopniu także przeciwko głowicom kumulacyjnym.

VT-4 (znany także pod nazwą eksportową nazwą MBT-3000) to chiński czołg podstawowy zaprojektowany z myślą o klientach eksportowych jako wersja rozwojowa wcześniejszych konstrukcji takich jak VT1 (MBT-2000) czy Type 90-II. Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się w 2009 roku, a swoją premierę miał w czasie salonu EUROSATORY 2012. Nowa konstrukcja spotkała się ze znaczącym zainteresowaniem potencjalnych klientów eksportowych na całym świecie, ze względu na dość niską cenę jednostkową wynoszącą ok. 3 mln USD. Dotychczas na jego zakup zdecydowała się oprócz Pakistanu także Tajlandia oraz Nigeria.

Obecnie na uzbrojeniu pakistańskiej armii znajduje się ponad 2 tysiące czołgów podstawowych, jednak znaczna część z nich jest już mocno przestarzała i wyeksploatowana. Wśród nich można wymienić 320 egzemplarzy eksukraińskich T-80UD i 350 rodzime Al Khalid (lokalna wersja chińskiego Type 90-IIM), a także  ok. 500 egzemplarzy rodzimych Al Zarrar (lokalnie zmodernizowany chiński Type 59), ok. 300 egzemplarzy chińskich Type 85-IIAP, 158 egzemplarzy chińskich Type 69-IIMP oraz ok. 600 egzemplarzy chińskich Type 59. Wprowadzenie do służby liniowej czołgów podstawowych VT-4 pozwoli na rozpoczęcie procesu wycofywania najstarszych egzemplarzy obecnie używanych konstrukcji.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Kriski

    Ciekawi mnie jak bardzo na blachach oszczędzali?

Reklama