Siły zbrojne

Pakistan kupuje F-16

Pakistan kupił od Jordanii 13 samolotów F-16 – fot. defense.pk
Pakistan kupił od Jordanii 13 samolotów F-16 – fot. defense.pk

Pakistańskie siły powietrzne otrzymają jeden dywizjon samolotów F-16, które były wykorzystywane wcześniej przez królewskie lotnictwo Jordanii.

W sumie Pakistan otrzyma w przyszłym miesiącu 13 samolotów F-16 co zwiększy liczbę tych maszyn w siłach powietrznych do 76. Przekazane zostaną myśliwce w wersji F-16 A/B Block-15 (12 w wersji A i jedna w wersji B), a więc dobrze znane pakistańskim lotnikom. Umowa została wcześniej zaakceptowana przez amerykański rząd oraz producenta samolotów.

Według nieoficjalnych źródeł samoloty są w bardzo dobrym stanie, mogą służyć jeszcze przez kolejne 20 lat mając możliwość wylatania jeszcze średnio 3000 godzin. Dodatkowo są to maszyny zmodernizowane do wersji myśliwca obrony powietrznej ASF (Air Defence Fighter), polegającej m.in. na zmodyfikowaniu silnika Pratt and Whitney F100-220E.

Umowa dotycząca sprzedaży samolotów była przygotowywana od ubiegłorocznej wizyty w Jordanii szefa sztabu pakistańskich sił lotniczych. Oficjalnie jest ona przejrzysta i będzie ujawniona w przyszłym miesiącu, przy przekazaniu myśliwców.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.